Pildid ja video: Taani prints Henriku matusetseremoonia

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Taani pealinnas Kopenhaagenis Christiansborgi lossi kirikus toimus täna, 20. veebruari keskpäeval kuninganna Margrethe II abikaasa, 13. veebruaril surnud prints Henriku matusetseremoonia.

Kohal oli Taani kuninglik pere eesotsas Margrethe II, kroonprints Frederiki, kroonprintsess Mary, prints Joachimi, printsess Marie ja printside lastega, samuti sugulased ja õukonnaliikmed, teatab iltasanomat.fi.  

Taani prints Henriku matusetseremoonia: pildil kuninglik pere paremalt alates: kuninganna Margrethe II, kroonprints Frederik, kroonprintsess Mary, prints Joachim ja printsess Marie
Taani prints Henriku matusetseremoonia: pildil kuninglik pere paremalt alates: kuninganna Margrethe II, kroonprints Frederik, kroonprintsess Mary, prints Joachim ja printsess Marie Foto: ENNING BAGGER/AFP/Scanpix

Pere austas prints Henriku soovi mitte olla maetud Taani kuningannade ja kuningate matmispaika Roskilde katedraalis.

Roskilde katedraal
Roskilde katedraal Foto: wikipedia.org
Taani prints Henriku kirst
Taani prints Henriku kirst Foto: ENNING BAGGER/AFP/Scanpix

Printsi sooviks oli, et ta tuhastatakse ning osa ta tuhast visatakse merre ja teine osa puistatakse ta lemmiklossi Fredensborgi aeda. Pärast tänast matuse tseremooniat viidi prints kremeerimisele.

Fredensborgi loss
Fredensborgi loss Foto: wikipedia.org

Taani kuninganna esindaja teatas juba varem, et prints Henrik ei korraldata vastavalt tema soovile riiklikke matuseid, vaid toimub perekeskne ärasaatmine.

Taani prints Henriku matusetseremoonia. Kuninganna Margrethe II ja kroonprints Frederik
Taani prints Henriku matusetseremoonia. Kuninganna Margrethe II ja kroonprints Frederik Foto: ENNING BAGGER/AFP/Scanpix

83-aastasena surnud printsil diagnoositi mõned aastad enne ta surma dementsus, selle aasta alguses leiti ta paremast kopsust healoomuline kasvaja.

Taani prints Henrik
Taani prints Henrik Foto: Tidsvilde Stine/AP/Scanpix

Prints Henrik ja kuninganna Margrethe II abiellusid 10. juunil 1967 Kopenhaagenis, olles abielus üle 50 aasta.

Margrethe II, prints Henrik ja kroonprints Frederik
Margrethe II, prints Henrik ja kroonprints Frederik Foto: ALLAN MOE / SCANPIX/Code 93000/Scanpix

Taani meedia teatel oli kuninganna oma mehe matusetseremoonial silmnähtavalt kurb, tal oli raske pisaraid tagasi hoida.

Prints Henrik ei olnud oma eluajal rahul sellega, et kui ta naine sai 1972. aastal kroonprintsessist kuningannaks, siis ei antud talle kuningas-kaasvalitseja tiitlit, vaid ta jäi ikka printsiks.

Tema Kuninglik Kõrgus prints Henrik, prantsuse päritolu krahv Henri-Marie-Jean André de Laborde de Monpezat sündis 11. juunil 1934 Prantsusmaal Talence’is. Henrik elas lapsepõlves Indohiinas, praeguses Vietnamis. Ta õppis Sorbonne’i ülikoolis õigusteadust ja politoloogiat, töötades hiljem diplomaadina.

Ta rääkis lisaks emakeelele prantsuse keelele ka taani, inglise, vietnami ja hiina keelt.

Ta osales aastatel 1959 - 1962 Alžeeria sõjas, pärast seda töötas Prantsuse välisministeeriumis ning 1963 – 1967 Prantsusmaa Londoni saatkonnas.

Pärast abiellumist 1967. aastal Taani kroonprintsess Margrethega asus ta elama Taani.

Paaril on kaks poega, 1968 sündinud kroonprints Frederik ja 1969 sündinud prints Joachim ning mitu lapselast. 

Taani kuninganna Margrethe II, prints Henrik ning nende kaks poega, kroonprints Frederik ja prints Joachim 1986. aastal
Taani kuninganna Margrethe II, prints Henrik ning nende kaks poega, kroonprints Frederik ja prints Joachim 1986. aastal Foto: hbgbild / MEGA/hbgbild / MEGA/Scanpix
Tagasi üles