N, 30.11.2023

Eino Baskini lesk: lavastaja Tiit Ojasoo ei ole oma vigadest midagi õppinud

Elu24
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Teatriauhindade üleandmine NO99 teatris. Tiit Ojasoo.
Teatriauhindade üleandmine NO99 teatris. Tiit Ojasoo. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

«Kuuuurija» tõi ekraanile skandaalse loo, kuidas Eino Baskin teatrist tänavale tõsteti.

Baskini lesk Veera Tolli-Baskin rääkis saates NO teatri juhist Tiit Ojasoost, kelle ümber on viimasel ajal olnud palju skandaale. Veera peab andestamisjutu all silmas Ojasoo peksmisjuhtumit, mida vabariigi president kutsus lavastajale andeks andma.

Veera rääkis sellest, et lisaks näitlejannale, kelle Ojasoo ebainimlikult läbi peksis, põhjustas Ojasoo tohutut valu ja üleelamist ka armastatud Eino Baskinile. Veera rääkis, kuidas Eino Baskin ligi 20 aastat oma teatrile kodu otsis. Ja kui ta lõpuks selle hoone leidis ja teatriks ümber ehitas, tuli Tiit Ojasoo ja võttis selle nahaalselt Eino Baskinilt ära.

27-aastane Tiit Ojasoo oli 2004. aastal Vanalinnastuudio kunstiline juht. Tänane kultuuriminister Indrek Saar oli toona Vanalinnastuudio direktor ja Eino Baskin oli omaenda loodud teatri lavastaja. 

«Kuuuurija»
«Kuuuurija» Foto: TV3

«Me tulime koju pool 4 hommikul. Kell 10 hommikul helistab Saar Einole ja palub tal teatrisse kohale tulla, teades, et inimene on meeletult väsinud ja haige. Eino läks, ei ole teda tund, ei ole teda kaks. Ja siis kui hakkas peaaegu kolm tundi täis saama, panin riidesse, et minna teatrisse, et midagi on juhtunud. Hakkan uksest välja tulema ja Eino hoiab kella peal kätt. Ta oli näost hallikas-sini-valge. Ta ei öelnud mitte midagi, läks kööki ja hakkas nutma,»kirjeldas lesk.

«Mõne aja pärast suutis ta ainult öelda: mul enam ei ole teatrit. Visati terve teater tänavale. Ta elas meeletult üle seda oma näitlejate pärast. Ma tookord ehmatasin, et Eino sureb mu käte vahel,» sõnas Veera.

Naine ütles, et ei suuda NO99 teatrist isegi mööda sõita ning seda ei suutnud teha ka Eino Baskin ise. «Ta ei astunud kordagi üle läve. Samuti ka Aarne Üksküla,» sõnas Veera.

Ojasoo ütles toona, et näitlejaid hakatakse palkama väljast ja nii otsustaski ta 59 püsipalgal olnud töötajast koondada ligi 30. Projektipõhise teatri nimeks sai NO99.

«Kuuuurija»
«Kuuuurija» Foto: TV3

«Ma olen sellel teemal avalikkuse ees ka põhjalikult rääkinud. Tol hetkel tehtud otsused tulenesid sellest, et teater oli sügavalt miinuses. Teatri koosseisu oli vaja oluliselt vähendada, et teater saaks uuesti finantsvõimeliseks ja jõuaks maksta oma arved,» sõnas kultuuriminister Indrek Saar.

Eino Baskin koos oma trupiga koondati, Baskini teatrit uuesti finantsvõimeliseks ei muudetud, vaid vabastati koht Tiit Ojasoole ja tema loomingulistele ambitsioonidele.

Aarne Valmis rääkis «Kuuuurijale», kuidas Eino Baskin võttis temaga ühendust ajal, mil Baskini trupp oli üleöö tänavale visatud. Valmis aitas üdini haigel mehel enne surma luua veel üks teater, et mitte anda alla elu raskustele ja ebaõiglusele, mida Baskinile oli seoses Vanalinnastuudioga tehtud. Eino Baskin nimetas uue teatri Vana Baskini teatriks ja alustas kõike enne surma nullist. 

Vaata saadet järele siit: 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles