Bulgaaria «elav pühak» suri 103-aastasena

Dobri Dobrev

FOTO: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/Scanpix

Bulgaaria üks tuntumaid inimesi, elava pühaku hüüdnime kandnud vanaisa-Dobri suri 103 aasta vanuses.

Küürus Dobri Dobrev kerjas pealinnas Sofias aastakümneid ja kinkis peaagu kogu saadud raha Aleksander Nevski õigeusu kirikule, teatab AFP.

Dobri Dobrev

FOTO: Twitter.com

Kerjus käis rohkem kui 25 aastat kirku juures kerjamas, kandes kulunud riideid ja iga ilmaga sandaale.

Dobrevist sai selle kiriku suurim eraisikust rahaannetaja, ta annetused ulatuvad kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Mees andis väiksemaid summasid ka teistele kirikutele ja kloostritele kogu Bulgaarias ning heategevusorganisatsioonidele, mis tegelevad orbudega. Mehe pension oli 80 eurot kuus, kuid ka sellest enamiku andis ta heategevuseks. 

Sofia Aleksander Nevski katedraal

FOTO: wikipedia.org

Dobrev elas mungaelu, ta elukoht oli Sofia lähistel asuvas Bailovo külas väikeses puumajas.

Kuigi kerjus ei soovinud kuulsaks saada, on tal palju fänne, kes tutvustasid ja reklaamisid teda Facebookis ja Twitteris koos fotodega temast.

Dobri Dobrev Sofia Aleksander Nevski katedraalis

FOTO: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/Scanpix

Dobrevi mälestusteenistus ei toimunud siiski Nevski katedraalis, vaid mehe koduküla kirikus.

Dobri Dimitrov Dobrev sündis 20. juulil 1914, vaid kaheksa päeva pärast Esimese maailmasõja puhkemist. Ta isa hukkus sõjas ja tal tuli juba lapsena minna tööle, et perele raha teenida.

Dobrevit huvitasid religoon ja vaimsed teemad, mitte aga raha ja rikkused. Ta tõmbus pärast Teises maailmasõjas osalemist tavaelust tagasi, hakates elama eremiidi ja kerjusena.

Dobri Dobrev

FOTO: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/Scanpix

Mehe sugulase Elena Dobreva sõnul nägi Dobri prohvetlikku ilmutust, milles jumal käskis tal kerjuseks hakata ja kirikule raha koguda.

Kerjust tundnud inimeste sõnul oli tal hea süda ja ta aitas meeleldi neid, kellel oli raske. Dobrev oli tuntud oma hea huumorimeele ja rõõmsameelsuse poolest. Arvatakse, et positiivsus, teiste aitamine ja lihtne elu aitasid tal väga vanaks elada. 

Dobri Dobrevit kujutav joonistus Sofia korrusmaja seinal

FOTO: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/Scanpix