Taani kuninganna Margrethe II abikaasa, prints Henrik suri 83-aastasena

Taani kuninganna Margrethe II ja prints Henrik

FOTO: hbgbild / MEGA/hbgbild / MEGA/Scanpix

Taani kuninglik pere teatas, et kuninganna Margrethe II abikaasa, prints Henrik suri eile, 13. veebruari hilisõhtul kell 23.18 kohaliku aja järgi Fredensborgi lossis.

Prantsuse päritolu prints Henrik sündis 11. juunil 1934 Prantsusmaal Talence'is, ta oli surres 83-aastane, teatab Yle.

Taani prints Henrik

FOTO: hbgbild / MEGA/hbgbild / MEGA/Scanpix

Taani õukonna teatel olid printsi viimaste hetkede juures ta abikaasa Margrethe II ning nende kaks poega, kroonprints Frederik ja prints Joachim.

Taani kuninganna Margrethe II ja prints Henrik

FOTO: Francis Joseph Dean/imago/Dean Pictures/Scanpix

Taani kroonprints Frederik

FOTO: ALKIS KONSTANTINIDIS/REUTERS/Scanpix

Taani prints Joachim

FOTO: SCANPIX DENMARK/REUTERS/SCANPIX

Eakal printsil oli viimastel aastatel mitmeid terviseprobleeme, lisaks diagnoositis tal dementsus. 2018. aasta alguse tekkis tal raske kopsupõletik, mille tõttu oli ta Kopenhaageni haiglas intensiivravil. Arstid leidsid ta parempoolsest kopsust ka kasvaja, kuid see oli healoomuline.

Prints Henrik loobus oma abikaasat, kuninganna Margrethe II avalikel sündmustel saatmast 2016. aastal, jäädes siis pensionile.

Taani kuninganna Margrethe II ja prints Henrik

FOTO: hbgbild / MEGA/hbgbild / MEGA/Scanpix

Prints Henriku tervis nõrgenes möödunud reedel, 9. veebruaril, mille tõttu kroonprints Frederik lendas Lõuna-Korea Pyeongchangi olümpiamängudelt tagasi Taani.

Prints Henriku nõudmisel viidi ta haiglast Fredensborgi lossi, kuna ta ei soovinud surra haiglas, vaid kodus.

Fredensborgi loss

FOTO: hbgbild / MEGA/hbgbild / MEGA/Scanpix

Prints Henriku tiitel ja sünninimi olid krahv Henri Marie Jean André de Lobarde de Monpezat. Ta abiellus 10. juunil 1967 Kopenhaagenis Taani kroonprintsessi Margrethega, prantsuse krahvist sai prints Henrik.

Taani prints Henrik

FOTO: Caro / Seeberg/Caro / Seeberg/Scanix

Ta õppis kiiresti ära taani keele ja kohalikud tavad, mille tõttu taanlased ta kiiresti omaks võtsid. Lisaks prantsuse ja taani keelele rääkis prints ka inglise ja vietnami keelt. 

Kroonprintsess Margrethest sai kuninganna Margrethe II 1972. aastal, kuid prints Henrikule ei antud kaasvalitseja-kuninga tiitlit, vaid ta jäi ikka printsiks ja see ärritas teda.

Prints Henrik sõnas mitmes intervjuus, et teda ei peeta Margrethe II võrdväärseks ja ta ei ole kuninganna taga sörkimisega rahul. 

Taani prints Henrik pereliikmete keskel

FOTO: HENNING BAGGER/AFP/Scanpix

Prints Henrik teatas möödunud aasta augustis, et ta ei soovi olla maetud paika, kuhu kunagi maetakse Margrethe II, kuid kuna Taani on ta teine kodumaa, siis ta soovib olla maetud ikkagi sinna, mitte Prantsusmaale.

Taani kroonitud pead maetakse Roskilde katedraali, kuid sinna prints Henrik ei soovinud  viimset puhkepaika saada. Prints põhjendas 2017, et kuna ta on alati olnud kuningannast tagapool, siis miks ta peaks pärast surma kuningannaga võrdne olema.

Roskilde katedraal

FOTO: wikipedia.org

Taani õukond ei ole veel teatanud, millal ja kuhu prints Henrik maetakse.

Taani prints Henrik

FOTO: Achmad Ibrahim/AP/Scanpix

Populaarne

Tagasi üles