Aafrika põhjaosas asuvas Sahara kõrbe alal, Alžeeriasse jäävas Ain Sefras sadas lund, mida meteoroloogide ja fotograafide sõnul oli umbes 40 sentimeetrit.
Pildid ja video: isegi Sahara kõrb ei pääsenud lumest (3)
Saharas aladel on ligi 40 aasta jooksul lund sadanud kolmel korral, sest lund sadas ka 2016. aasta detsembris ja 1979. aasta veebruaris, teatab New York Post.
7. - 8. jaanuaril sadanud lund oli siiski rohkem kui kahel varasemal korral, tekitades liivadüünidele paksu valge vaiba.
USA ja Briti meteoroloogide teatel on praegused ekstreemsed ilmaolud mitmel pool maailmas otsene viide kliimamuutusele.
«Euroopa kohal on kõrgrõhkkond, mis surub jahedamat õhku Põhja-Aafrika suunas, sellest ka lumesadu kõrbes. Lisaks on Ain Sefra alad ümbritsetud Atlase mäestikuga, kuhu jahedus lõksu jäi,» selgitasid ilmaeksperdid.
Ain Sefra elanike sõnul oli lumi nende jaoks väga üllatava ja kaugelt vaadates nad arvasid, et tegemist on miraažiga.
Sahara kõrbest pildid teinud fotograafi Karim Bouchetata sõnul oli ta üllatunud, kui nägi hommikul üles ärgates lund. Ta läks seda kohe jäädvustama, sest kõrbealal sulab lumi väga kiiresti.
Suvisel ajal on Ain Sefras 37 – 40 kraadi sooja, kuid talvel võib temperatuur langeda 5 – 12 kraadini, kuid on mõõdetud ka 0,3 kraadist temperatuuri.
USA idarannikul ka keskläänes jätkub pakaseline ilm. Seda mõjutab talvetorm Grayson, mis tõi kaasa lume ja rekordilised miinuskraadid. Seevastu Austraalias on sündinud mitu kuumarekordit, eile mõõdeti Sydneys 47 soojakraadi.
Ilmaeksperdid on veendunud, et kui kliimamuutus jätkub, siis võib Sahara kõrbeala umbes 10 000 – 15 000 aasta pärast roheliseks muutuda.
Kunagi oli Sahara ala roheline oaas, kus leidus mitmesuguseid taimi, loomi ja veekogusid ning elas inimesi. Piirkonnas oli elu 15 000 – 5000 aastat tagasi, tegemist oli Aafrika niiskusperioodiga, mis ootamatult lõppes. Ka selle põhjustas oletatavalt kliimamuutus.
Sahara on kõrb Aafrika põhjaosas, olles maailma suurim kuum kõrb.
Läänes ulatub kõrb Atlandi ookeani rannikuni, lõunas Sahelini, idas aga Niiluse jõe või Punase mereni ning loodes Atlase mäestikuni.
Saharas valitseb kuiv troopiline kliima. Põhjaosas sajab vähesel määral talvel vihma, kesk- ja lõunaosas esineb vähesel määral suvist vihma.