Maailma üks menukaimaid filme, režissöör James Cameroni käe all valminud «Titanic» esilinastus 19. detsembril 1997 ehk täna möödub sellest sündmusest 20 aastat.
James Cameron lahendas saladuse, mis juhtus Titanicu esimese klassi uhke trepiga
Nii laev Titanic kui film «Titanic» läksid ajalukku, esimene katastroofiga, teine populaarsusega, olles maailmas esimene film, mille kassatulu ulatus üle ühe miljardi dollari, teatab mirror.co.uk.
Režissöör James Cameroni film sai 11 Oscarit, sealhulgas ka parima filmi ja lavastaja Oscari. Peaosades näeb Kate Winsleti (Rose) ja Leonardo DiCapriot (Jack).
Titanicu traagiline esmareis, mis jäi jäämäega kokkusõidu tagajärjel viimaseks, on inimesi paelunud aastakümneid.
Režissöör Cameron uuris nüüd 20 aastat pärast filmi valmimist, mida ta võtete ajal valesti tegi ja mida oleks saanud teistmoodi teha.
National Geographic kanal näitas uut dokumentaalfilmi, milles Cameron ja mitmed Titanicu vraki uurijad teevad katseid, et leida vastuseid neid aastakümneid painanud küsimustele, et mis ikkagi juhtus Titanicu uppumise ajal.
Cameroni sõnul leidis filmi tegemise ajal 1997. aastal aset õnnetus, milles keegi siiski viga ei saanud. Samas lahendas ta saladuse, mis juhtus Titanicu suure puidust trepiga, mida said kasutada esimese klassi reisijad.
«Kui allveerobotid uurisid Titanicu vrakki, siis ei olnud jälgegi uhkest tammepuidust trepist, isegi mitte selle metallosadest. See oli pikka aega mõistatuseks, kuid võtetel juhtunud õnnetus aitas seda saladust lahendada, tekkis ohuolukord, milles õnneks keegi väga kannatada ei saanud,» sõnas Cameron.
Cameroni sõnul tekkis ohtlik moment siis, kui nad lasid suure trepi võttepaigas vee sisse näidates, mis võis Titanicu pardal aset leida. Vesi lõhkus puittrepi, kaasa arvatud osad, mille küljes oli metalli, lahti tulnud detailid hakkasid vees liikuma ning kaks kaskadööri jäid osade vahele lõksu. Nad siiski ohtlikult vigastada ei saanud, oli paar kriimustust.
«See oli üsna ehmatav olukord. See näitas, miks Titanicu vrakist võimsat treppi ei leitud. Varem arvati, et puitu söövad mereloomad hävitasid tammepuidust trepi, kuid nüüd on selge, et treppiosad ujusid laevast välja, tõusid pinnale ja lained kandsid need minema. Kui me ei oleks filmi teinud, ei oleks see mõistatus lahenenud,» selgitas režissöör.
Titanic, mida peeti 20. sajandi alguses maailma suurimaks laevaks, oli 269 meetrit pikk ja 28 meetrit lai ning kaalus 46 328 tonni.
Ta alustas oma esmareisi 10. aprillil 1912 Ühendkuningriigist Southamptonist, vahepeatusega Prantsusmaal Cherourgis ja Iirimaal Queenstownis, eesmärgiga jõuda viie päevaga USAsse New Yorki.
Titanic põrkas 14. aprillil 1912 kell 23.40 laeva aja järgi Atlandi ookeanil Kanada ranniku lähedal jäämäega kokku ning uppus 15. aprillil kell 2.20, viies märga hauda üle 1500 inimese.
Titanicu vraki leidis ameeriklasest allveearheoloog Robert Ballard 1985. aastal. See asub 3,8 kilomeetri sügavusel, olles Newfoundlandist kagus.