Video: Jaapani selle aasta sõna on Põhja-Korea tõttu «põhi»

Japaani Kiyomizu templi peapreester Seihan Mori kirjutamas 2017. aasta kanji't, mis on «põhi»

FOTO: -/AFP/Scanpix

Igal aastal detsembris valivad jaapanlased kirjamärgi kanji, mis kõige paremini võtab kokku aasta jooksul aset leidnud sotsiaalseid ja poliitilisi sündmusi.

Selle aasta kanji’ks on «põhi» ja seda just naabruses asuva Põhja-Korea ähvarduste, raketikatsetuste ja tuumaohu tõttu, edastab The Guardian.

Iga aastase kanji hääletuse korraldab Jaapani kanji oskuste testimise fond ning hääletajatel tuleb välja pakkuda üks mööduvat aastat iseloomustav kanji.

«Küsitlusest ilmnes, et jaapanlasi hirmutab enim Põhja-Korea, mis teeb sageli ballistiliste rakettide ja tuumarelvade katsetusi. Seega on loogiline valik  «põhi»,» teatas fond.

Kim Jong-un jälgimas raketikatsetust

FOTO: STR/AFP/Scanpix

Hääletuses osales 153 594 inimest, kelle seast 7104 pakkus kanji, mis tähistab jaapani keeles Põhja-Korea esimest sõnapoolt. Jaapani keeles on Põhja-Korea Kita Chosen. Seega valitud kanji vastab «kita’le», tähistades «põhja».

Aasta kanji valimist kanti üle televisioonis kui sellest teatas Kyotos asuva Kiyomizu templi peapreester Seihan Mori, kirjutades kaamerate ees galligraafiliselt suure kanji valgele paberile.

Japaani Kiyomizu templi peapreester Seihan Mori kirjutamas 2017. aasta kanji't, mis on «põhi»

FOTO: -/AFP/Scanpix

On ka neid jaapanlasi, kelle arvates ei viita see kirjamärk ainult Põhja-Korea ohule, vaid ka kartulipuudusele. Sel aastal nappis põhjas asuval Hokkaido saarel kartuleid, mille tõttu ei saanud toota kartulikrõpse ja leitid jäid sealsetes poodides kartulikrõpsudest tühjaks.

Selle aasta suvel oldi Jaapanis valvel ja jälgiti pingsalt Põhja-Korea tegevust, kuna see suletud riik saatis üle Jaapanile kuuluva Hokkaido saare kaks raketti.

Lõuna-Korea sõdur möödumas televiisorist, kus näidatakse pilti Põhja-Korea raketikatsetusest

FOTO: Ahn Young-joon/AP/Scanpix

Põhja-Korea raketikatsetused on sel aastal olnud mitmete rahvusvaheliste kokkusaamiste teemaks. Selle aasta veebruaris langes Põhja-Korea ballistilise raketi katsetus aega, mil Jaapani peaminister Shinzo Abe kohtus USA presidendi Donald Trumpiga. Ka need kaks riigijuhti vestlesid Põhja-Korea ohust ja ähvardustest.

Abe teatas sügisel, et Jaapanil on kaks suurt probleemi: rahvastiku vananemine ja Põhja-Korea oht.

2016. aastal valitud kanji tähistas «kin’i» ehk «pidu» ning neid 16 sportlast, kes said Rio olümpial kuldmedali, kuid ka Tokyo piirkonna kuberneri Yoichi Masuzoe tagasiastumist korruptsiooni tõttu.

2011. aasta katastroofilise maavärina, tsunami ja tuumajaama põlengu aastal oli valida vaid üks sõna ja selleks oli «katastroof» ehk «sai».

2008. aastal valisid jaapanlased aasta märgiks «hen», mis tähendab muutust. Sellega viidati Barack Obama võidule USA presidendivalimistel.

Kanji on üks mitmest Jaapanis kasutatavast kirjasüsteemist. Hiina päritolu tõttu nimetatakse kanji märke tihti ka «hiina märkideks».

Kuna hiina kiri jõudis Jaapanisse Hani ajastu Hiinast, osutabki kirjamärk 漢 (kan = Hani dünastia Hiinas) sellele sündmusele. 

Jaapanis peavad õpilased kooli lõpuks tundma 2136 kanji märki, mida kutsutakse jōyō kanji'ks (常用漢字) ehk igapäevaselt vajalikeks kanji märkideks.

Kanji kirjamärkide kalligraafiline kirjutamine

FOTO: Thomas Peter/Reuters/Scanpix

Tokyos asuva restorani menüü kanji märkides ja kalligraafilises kirjas

FOTO: /©The Image Works / TopFoto/Scanpix

Tagasi üles