Egiptuse antiigiasjade ministeerium teatas möödunud laupäeval, 9. detsembril, et Luxori lähedasest Draa Abou Naga nekropolist, mis kuulub UNESCO maailmapärandi hulka, leiti kaks senitundmatut iidset matmispaika.
Pildid ja video: Egiptuses leiti kaks hauakambrit, milles oli ka muumiaid (1)
Veel ei ole teada, kes sinna maeti, kuid esmastel andmetel on tegemist 18. dünastia (1150 – 1292 eKr) aegsete matmismispaikadega, edastab The Independent.
Egiptuse antiigiminister Khaled Alnani teatas selle aasta alguses, et Draa Abou Nagas algavad uued väljakaevamised, kust oodatakse uusi leide.
Esimene matmispaik oli seitse meetrit ja teine kümme meetrit sügav ning mõlemast leiti nii seinajooniseid kui teispoolsusse kaasa pandud esemeid, kaasa arvatud mitmesuguseid anumaid, kujusid ning mööblit, millest osa oli kullatud.
Arheoloogide sõnul on leidude seas hästi säilinud seinamaaling, millel olevad kujutised on 18. dünastiale iseloomulikud.
Egiptuse tuntud arheoloogi Zahi Hawassi teatel on see seinamaal viimase 100 aasta jooksul Draa Abou Naga üks tähtsamaid leide.
Lisaks seinamaalidele ja esemetele leiti ka mitu muumiat, inimskeletti ja suur värviline naisekuju nimega Isis Nefret. Arvatakse, et see kujutab hauakambrisse maetu ema.
Arheoloog Mostafa Waziry teatel leidsid nad ka kolm kuud tagasi selles paigas väljakaevamisi tehes hauakambri ning nüüdne leid võib olla eelmise leiuga seotud. Sügisel avastatud matmispaigas oli 3500 aastat tagasi elanud kullassepa Amenemhati muumia.
Leidude seas oli veel teisi muumiaid ja mitmesuguseid hauapanuseid. Samuti oli seinal olevas tekstis ja joonistustes viide Martyi nimelise isiku kohta, kuid tema muumiat ei leitud.
Waziry arvates on see Martyi nüüdsete leidude seas.
Egiptuse arheloogide teatel on see aasta olnud neil suurepärane, sest lisaks Draa Abou Nagra nekropolist leitule leidsid nad ka Üle-Egiptusest Minyast Rooma impeeriumi aegse massihaua, Dashuri nekropolist varasemast mitte teada olnud püramiidi jäänused ja Kairo idaosast kaheksa meetri kõrguse vaarao Psamtek I kuju.
Alates 2011. aasta Araabia kevadest ja president Hosni Mubaraki kukutamisest on Egiptusse reisimine kahanenud ning kuna turism on Egtiptuse jaoks eluliselt tähtis, siis üritatakse uue stabiilsuse tingimustes turistid tagasi tuua. Sel aastal on Egiptuse antiigiamet teatanud peaaegu igast uuest arheoloogilisest leiust. Lääne meedia arvates on Egiptusel üsna läbimõeldud strateegia, mille abil tahetakse leidude vastu huvi tekitada.
Egiptusele on turismist saadav sissetulek tähtis, kuna osaga sellest üritatakse iidseid monumente ja hauakambreid säilitada. Samuti vajab hooldust ka Kairos Egiptuse muuseumis asuv väljapanek.
Siiski ei ole Egiptuses poliitiline olukord täiesti stabiliseerunud, kuna ikka tuleb ette pommi- ja enesetapurünnakuid.