Selle aasta Miss Türgi Itir Esen kirjutas aastataguse riigipöördekatse teemal Twitteris sõnumi, mis tõi kaasa kriminaaluurimise.
Miss Türgi 2017 sattus oma tviidi tõttu kriminaaluurimise alla
Türgi ja USA meedia teatel nõuab Istanbuli prokurör 18-aastasele Esenile vähemalt ühe aasta pikkust vanglakaristust.
Esenit süüdistatakse solvangutes, mis puudutavad sotsiaalset klassi, rassi, religiooni, usurühma, sugu ja piirkondlikke erinevusi.
2016. aasta juulis leidis Türgis aset riigipöördekatse ning Miss Türgi kirjutas juulis selle esimesel aastapäeval Twitteris 249 inimesest, kes riigipöördekatses hukkusid.
Ta võrdles hukkunuid igakuise menstruatsiooniga, mille käigus ta verd kaotab.
Itir Esen valiti Miss Türgiks septembri lõpul, kuid ta sai krooni ja tiitlit kanda vaid mõne päeva, kuna iludusvõistluse korraldajad said ta suvisest sõnumist teada.
«Mul on menstruatsioon, mille vere pühendan 15. juuli 2016 märtritele. Mälestan neid hukkunuid oma verega,» kirjutas türklanna.
Kuna Esenilt võeti tiitel ei saanud ta esindada Türgit 18. novembril Miss Maailma võistlusel Hiinas Sanyas. Miss Maailmaks krooniti indialanna Manuchi Chhillar.
Prokuratuuri teatel said nad Eseni kohta kolmelt inimeseslt avalduse, et ta Twitteri sõnum on kuritegelik.
Politsei pidas Eseni kinni ja kuulas üle ning naine tunnistas, et kirjutas suvel riigipöördekatse teemal sõnumi, mis oli irooniline, mitte riigipöörajaid ülistav. Eseni teatel ei olnud ta sõnumis midagi poliitilist ja ta eesmärgiks ei olnud kedagi solvata.
Mitme inimõigusorganisatsiooni teatel on Türgis pärast riigipöördekatset inimõiguste olukord halvenenud.
Türgi seadused keelavad solvata president Recep Tayyip Erdoğani, selle eest võib saada vanglakaristuse.
Esen ei ole esimene Türgi miss, kellel on võimudega probleem tekkinud.
2015. aastal uuris Türgi prokuratuur endise Türgi missi Merve Buyuksaraci tviiti, mida peeti president Erdoğani solvavaks.
Kohus määras Buyuksaracile 14 kuu pikkuse vangistuse, kuid hiljem asendati see tingimisi karistusega.
Esen võidakse anda kohtu alla, kuid prokuratuur võib ka süüdistusest loobuda.
2016. aasta riigipöördekatse Türgis toimus 15. juuli ööl vastu 16. juulit 2016.
Riigipöördekatse taga olid sõjaväelased, kes üritasid kukutada Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani režiimi, kuid see kukkus läbi ning selle käigus hukkus ligi 300 inimest.
16. juuli varahommikul saabus Marmarises puhkusel olnud Türgi president lennukiga İstanbuli Atatürki lennujaama.
Poliitilisi vastaseid süüdistades ütles Erdoğan, et see, mis toime pandi, on mäss ja riigireetmine ning mässajad maksavad Türgi reetmise eest kõrget hinda.
Erdoğan lubas taastada «rahva nõudmisel» surmanuhtluse ning «puhastada viirusest» riigi institutsioonid.
18. juuliks oli vahistatud 6000 inimest, peamiselt sõjaväelased, kuid ka 2735 kohtunikku ja prokuröri ning töölt kõrvaldati 8000 politseinikku.