USAs tähistatakse täna, 23. novembril Tänupüha, mis põhimõtteliselt on sügisese saagi pidu ning selle traditsioonilisteks roogadeks on küpsetatud kalkun, kartulipuder, kõrvitsapirukas ja jõhvikakaste.
Mida söödi esimesel Tänupühal 1621. aastal?
USAs sai see tähtpäev riigipühaks 1789. aastal president George Washingtoni käsul, kuid seda püha hakati tähistama ligi 170 aastat varem, edastab msn.com.
Esimest korda tähistati Tänupüha Uus-Inglismaa koloonias Plymothis 1621. aasta novembris ja siis söödi seda, mida andis loodus ja enda kasvatatut.
Lisaks Plymouthi rajanud uusasukatele, kes olid Inglismaalt Mayfloweri laevaga saabunud puritaanid, osalesid saagipüha tähistamisel ka kohaliku Wampanoagi indiaanihõimu liikmed.
Püha puhuks küpsetati loodusest püütud kalkuneid, mida indiaanlased tutvustasid valgetele sisserännanutele. USA Smithsonian Institutioni toiduajaloolaste sõnul täideti kalkunid sibulate, maitsetaimede ja pähklitega. Tänapäeval täidetakse leival põhineva täidisega.
17. sajandil sõid Põhja-Ameerika uusasunikud ja indiaanlased ka parte ja hanesid.
Wampanoagi hõim tõi ühisele söömingule kaasa ka hirveliha, mida grilliti lõkke kohal. Kuna meri on lähedal, siis võidu süüa ka mitmesuguseid mereande, kaasa arvatud kala.
Piirkonnas kasvas looduslikult mitmesuguseid kõrvitsaliike, söödi ka neid. 17. sajandil ei valmistatud Tänupühaks veel kõrvitsapirukat nagu hiljem. Põhjus selles, et sisserännanutel ei olnud võid ja jahu, mida on taigna tegemiseks vaja. Küll aga võidi teha kõrvitsaputru.
Samuti söödi maisi, kuid kuna novembris ei olnud värsket maisi, siis tehti maisijahust putru ja maisikakke.
Inglismaalt saabunud pilgrimid võtsid Uude maailma kaasa mitmesuguste taimede seemneid, nad kasvatasid sibulat, ube ja kapsast, kuid ka porgandit, herneid ja porrut.
Põhja-Ameerika idarannikul kasvas metsikuid ploome, viinamarju ja jõhvikaid, need võisid olla magustoiduks.
Uus-Inglismaa kolooniad, mille seas on ka Plymouth, rajasid Inglismaalt 1620. aastal laevaga Mayflower saabunud puritaanid, kes vastandasid end ametlikule kirikule.
Plymouth sai nime Inglismaal asuva samanimelise linna järgi, kust Maylower Põhja-Ameerika suunas teele asus.
Tänapäeval on Plymouth üks populaarsemaid paiku, kus Tänupüha minnakse tähistama ja novembri neljandal nädalal kahekordistub seal rahvaarv.