Arnold Rüütel kommenteerib 11 aastat hiljem kadriorgiat: see oli lavastatud

Arnold Rüütli elulooraamatu esitlus

FOTO: Madis Sinivee

2006. aastal tuli avalikuks uudis, et toonase presidendi Arnold Rüütli ja Ingrid Rüütliga koos elavad teismelised lapselapsed olid riigipea residentsis korraldanud joomapidusid, mille käigus oli väidetavalt ronitud Kadrioru lossi katusele Eesti lipu kõrvale urineerima.

Oma värskes elulooraamatus, mis on kirjutatud Peeter Ernitsa poolt, räägib Rüütel, et see oli tudengite poolt lavastatud. 

"Asjaolude lähemal uurimisel selgus, et tegu oli lavastusega Tartu ülikooli poliitikatudengilt (ilmselt on mõeldud politoloogiatudengit) tellitud - ja kuuldavasti ka hästi tasustatud - kava järgi," teab Rüütel rääkida.

"See plaaniti ja teostati eriti küüniliselt puhtpoliitilistel eesmärkidel. Lavastuse korraldajad ei hoolinud isegi sellest, et ränk hoop antakse mitte ainult presidendi institutsiooni, vaid terve Eesti mainele," seisab raamatus kirjas. 

Peost endast

ETV saates “Pealtnägija” rääkis anonüümseks jääda soovinud pidudel osalenud noormees, kuidas 2006. aastal toimusid Kadrioru lossis viina- ja suitsurohked noortepeod, millel osalesid lossis elava Maria külalised. Pidudel viibis ka toona 15-aastane Helena. Ürituste tipphetkel osales peol kuni 50 inimest, kes väidetavalt tundsid end riigipea residentsis väga vabalt.

Nimelt olla noored võtnud lossi kappidest alkoholi ja seda tarbinud. Ka olla pidulised tantsinud presidendi pika nõupidamistelaua taga, mille peal ülemeelikumad olla isegi kõndinud. Ühel hetkel muutunud pidulised ka nahaalseks ja hakanud endale lossist suveniire kaasa võtma — näiteks omastati nii presidendi kindad. Ka olevat noored presidendilossis sirvinud “mingisuguseid dokumente”, rääkis noormees.

Pidudel olla lisaks ohtrale joomisele tõmmatud ka vesipiipu ning mõnel peolisel oli kaasas ka kanepit.

Kõige jultunumate tegudena kirjeldas noormees, kuidas osa purjus pidulisi olla roninud lossi katusele heisatud lipu kõrvale, urineerinud seal ja loopinud alla suitsukonisid.

Tundmatuks jääda sooviva noormehe sõnu saatsid fotod ülemeelikust peost, kus oli näha poolalasti noorukeid, alkoholipudelitega kaetud lauda ja vesipiipu tõmbavaid noori. Piltidel on näha paljad noormehed, rahvariidevööd niuete ümber. Need fotod on ringelnud ka internetis.

Mitmed pidulised olla toonud endaga kaasa ka kanepit. Kas seda ka tarvitati, intervjueeritav öelda ei osanud.

Noormees rääkis veel, et lossis pidutsejad kutsusid oma tuttavaid, et “läheme Kadrioru lossi jooma”. Kuigi sissepääsu ees on kaks relvastatud turvameest, pääsesid noored sisse kõrvauksest, mis avaneb teatud koodi vajutamisel. Seda uksekoodi teavad enamus pidutsejatest, ka “Pealtnägija” intervjueeritav.

Presidendi kantselei avalike suhete nõunik Eero Raun ütles saatejuhile, et noortel neidudel on õigus kustuda oma eluruumidesse sõpru. Ta on neid pilte näinud ning lausus, et olengud toimusid presidendi eraruumes.

Raun edastas “Pealtnägija” intervjuupalve toona ka Arnold Rüütlile, kes võttis selle teadmiseks — ei rohkem ega vähem.

Riigipea turvateenistuse eest vastutavad instantsid keeldusid kommentaaridest, põhjendades seda toona salastatusega.

Tagasi üles