Arheoloogid üritavad lahendada Araabia poolsaarel Saudi Araabias Harrat Khayabari kõrbes asuva müstilise geoglüüfidest ja kivilasudest koosneva struktuuri saladust.
Video: arheoloogid üritavad lahendada Saudi Araabia «Stonehenge’i» saladust
Tegemist on umbes 400 objektiga, mis on oma kujult kolmnurgad, ringid ja koonused, kuid on ka lukuaugu-ja väravakujulisi, edastab The Sun.
Uurijate andmetel tehti need iidsel laavaväljal asuvad objektid umbes 7000 - 8000 aastat tagasi, kuid kelle poolt ja miks, ei ole teada.
Saudi Araabia andis hiljuti rahvusvahelisele arheoloogide grupile nõusoleku neist objektidest ülelennuks ja nende pildistamiseks.
Lääne teadlased said nendest kohalikelt beduiinidelt teada juba 1920. aastatel ning beduiinid viitasid struktuuridele kui «vanade tarkade meeste kätetööle». Kõige pikem neist objektidest on üle 500 meetri.
Arheoloogid on uurinud Saudi Araabia kummalisi struktuure ka Google Earth satelliidifotode abil, leides sealt varasemast teadmata kujundeid.
Kõige enam on Saudi Araabia «Stonehenge’i» või «Nazca joonistega» tegelenud austraallasest arheoloog David Kenney, kes töötab Lääne-Austraalia ülikoolis.
«Maapinnal olles ei ole neid eriti märgata, kuid kui lennata neist üle, on näha väga selgeid struktuure. Isegi juba 30 meetri kõrgusel saab nendest ülevaate,» teatas arheoloog.
Osa neist struktuuridest on kunagistel vulkaanidel, osad aga siledal maapinaal vulkaanide vahel.
Geoloogide arvates tehti osa neist objektidest enne, kui laava need osaliselt enda alla mattis. See viitab, et need on kunagi aset leidnud vulkaanipursetest vanemad.
Teadlaste arvates on need kujundid seotud iidsete astronoomiliste vaatluste ja jumalate kummardamise rituaalidega.
Stonehenge on Ühendkuningriigis Wiltshire’i tasandikul asuv megaliitehitis, millel võis olla mitu otstarvet, kuid enim seostatakse seda taevavaatluse ja pööripäevadega.
Nazca joonised on Peruus asuvad geoglüüfid, mille seas on nii linde, loomi kui kujundeid.