Missist meremeheks: 27-aastane Enika teeb Hispaanias kaptenina suurt raha

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Enika Lauri

FOTO: Erakogu.

Tänavu Türgis 2. oktoobril rahvusvahelisel konkursil «Miss Photomodel Of The Universe» teiseks printsessiks kroonitud Enika Lauri tegutseb viimased seitse aastat tšarterreise pakkuva lõbusõidufirma kaasomanikuna.

Enika Lauri

FOTO: Erakogu

Enika Lauri

FOTO: Erakogu

Enika Lauri

FOTO: Erakogu

Enika Lauri

FOTO: Erakogu

Enika Lauri

FOTO: Erakogu

Nüüd on ka Enikal enesel ametlikult õigus veesõidukeid juhtida, seega on temast saanud paberitega meremees.

Armunud iseendasse

Kodusadam asub tal praeguste poliitiliste tõmbetuulte tallermaal, hiljuti autonoomia poolt hääletanud Kataloonias, Barcelonas.

«Jahiga merele minna oskasin ma juba enne, ehkki ametlikult ei tohtinud. Tegin litsentsi ära, sest kapteni töö sisseostmine on firma jaoks kõige suurem kuluartikkel. Selles äris pead ise merd sõitma, muidu ei teeni midagi. Koristajad võid palgata, aga kaptenitöö tuleb endal teha,» kõneleb kogu maailmast pärit reisijatele peamiselt Vahemerel ja Hispaania rannikul luksuslõbusõite korraldav noor naine.

Enika sõnul omandas tema ja ta partnerite firma tänavu miljon dollarit maksva meresõidualuse. See on nüüd välja ostetud.

Meresõitu hakkas Enika harjutama 20-aastaselt, kui tutvus purjetajast noormehega, kellest sai tema elukaaslane. Ka kiindumus meresõidu vastu süvenes. Alguses oli purjetamine rohkem lõbu, mõni aasta hiljem tekkis idee firma teha.

«Armunud olen ma ainult iseendasse. Inimene võib petta, töö ei peta. Olen kindel, et töö peab olema esikohal, eraelu teisel. Edukate meeste kaudu või nendega abielludes karjääri ehitada ei saa. Kui naine on suhetest vaba, jõuab ta kaugemale,» manifesteerib ta jõuliselt.

Millalgi tuli Enikal uus idee teha tšarterreise. «Panin kuulutused, otsisin partnereid, tegin firmale veebilehe, leidsin vahendajad.»

Paljud tema jõukad kliendid on olnud esialgu laevale astudes imestusest keeletud, kui missivälimusega blondi naist seal koduselt toimetamas, köisi pingutamas ja sõlmi tegemas märkavad. Veel suuremaks lähevad silmad, kui maniküüritud sõrmed rooliratta haaravad.

Üritab kiiresti šopata

Enika jaoks ongi elus peamine käivitav jõud teenida raha. Samas elab ta igapäevaselt tagasihoidlikku elu ega kuluta. «Ma tahan teenida raha, et selle abil teenida veel rohkem raha. Olen vist ebatüüpiline naine, poodides käia mulle tegelikult ei meeldi.»

Samas tõdeb ta, et efektne välimus on tema jaoks vajalik kui õhk ja ärimaailmas kesksooliseks või nähtamatuks muutuda ta ei kavatsegi.

«Olen alati üritanud silma paista, massist erineda. Vahel on see lõppenud ka näiteks koolist välja heitmisega.»

Nii üritabki ta kohustuslikud šoppamised alati võimalikult ühte päeva või lühikesse perioodi mahutada. Sõbratarid on harjunud saama talt telefonikõnesid ja riietuskabiinides tehtud fotosid, küsimustega «Vaata, kas see on moes?». Reeglina saab ta vastuseks «On. Väga hea! Osta ära.»

Enikal on missitiitleid rohkem kui üks. Erinevatel sellelaadsetel võistlustel hakkas ta käima 16–17-aastaselt. Tahtis lavale, ilus olla, printsessiks saada. See unistus on tal ka korduvalt täitunud.

Loogilise jätkuna kohtus Enika ühel hetkel missivõistluste korraldaja Tiina Jantsoniga ja osales mitmel tema korraldatud üritustel.

Missivõitlused kui kinnimakstud puhkus

Tema üks meeldejäävamaid konkursse oli Miss Bikiini valimine 2014. aastal, kus Enika pälvis esimese koha. «Olin vanimate osalejate hulgas ja edestasin neidusid, kes olid alles 20 saamas või varajastes kahekümnendates. Mulle tehti seejärel viis pakkumist maailmatasemel modelli-show'dest osavõtmiseks.»

Enika ei arva, et ta on missivõistluste eapiiri ületanud. «Kui mind siiani kutsutakse, siis järelikult ei ole. Minu jaoks on see täpipealt samasugune äri, nagu iga teine. Otseselt raha selle eest ei maksta, aga sõidud ja elamine makstakse kinni. Kingitusi tehakse  küll ja kui juhtud esikohti võitma, saad päris korraliku auhinnaraha.

Isegi kui ei võida, on see ikkagi kahenädalane tasuta puhkus. Ma ei tee midagi selleks, et sinna saada. Korraldajad ise otsivad mu üles.»

Talle on tehtud missivõistlustel ettepanekuid töötada pesumodellina, ta on osalenud modellina Milano Fashion Weeki moe-show's.

Hiljuti sai ta neli missivõistluste pakkumist, millest kaks välja valis. Türgi oli kõige lähemal, sinna oli kõige lihtsam minna ja see võistlus on edukalt selja taha jäetud.

Jõulude paiku astub ta Indias missina lavale, kuid mitte Eesti, vaid Hispaania esindajana. Olgu öeldud, et samale konkursile sõidab ka Eestit esindav miss.

Vajab ekstreemi ja väljakutseid

Hariduselt on venelannast Enika inglise filoloog, sest keelte peale on tal annet. Kõige esmalt õppiski noor venelanna ära kohaliku, eesti keele.

«Keeled on minu tugev külg. Neid tahan ma alati osata maksimaalselt hästi. Inglise keelt valdan filoloogina. Hetkel mu saksa keel küll kasutamist eriti ei leia, aga seda olen seitse aastat õppinud. Isegi ladina keeles olid mul koolis ainult A-d,» loetleb ta.

Hiljuti alustas ta ka hispaania keele õpinguid, sest elab ja töötab selles keskkonnas.

Enika peab enda tugevusteks julgust ja iseseisvust. «Ma ei ole peljanud minna lavale, suhelda suure hulga teistes rahvustest võõraste inimestega. Samuti ei karda ma merd, sest argpüksid ei saa kapteniks. Mul on vaja ekstreemi, tegevust, väljakutseid. Kodus passimine tapaks mu ära,» pahvatab ta.

Naised saavutavad noore uljuri meelest ärimaailmas meestest vähem ainult seetõttu, et kardavad liialt.

«Aga mees, isegi kõige lollim, läheb julgelt ja alustab oma äriga. Isegi kui ta alguses sellest üldse midagi ei jaga, teeb lihtsalt targa näo. Kõik on julguses kinni,» usub ta.

Äriga tegeleb Enika sellepärast, et seal on rahavood kindlamad kui mujal. Iludusvõistlustel või meelelahutuses teenivad vaid need, kes on tipus.

Enika 35-aastane sõbranna on näiteks eluaeg mööda maailma iluduskonkursse sõitnud ja tema peamiselt modellitööl baseeruv kuusissetulek ei ületa reeglina 2000 eurot. Samas loodab Enika ise peagi 10 000 euro suuruse püsiva sissetulekuni jõuda. Praegu jääb veidike veel puudu.

Televiisor Enikal on, aga see pole ühendatud kaabeltelevisiooniga. Kui üldse, siis jooksevad selle ekraanil Youtube´i videod.

Eestis ei ela ta korteris, vaid Tallinna lähedal maal. Tema parim sõbranna on ema, kes tütre ära olles ka ta elamisel silma peal hoiab.

Ainus, mis emale ei meeldi, on tütre armastus ekstreemsuste vastu. Hiljuti otsustas lapsepõlves pikalt iluuisutamisega tegelenud Enika nimelt oma elu esimesse jäähokitrenni minna.

Tagasi üles