Venemaal Moskvas esilinastus eile, 24. oktoobril skandaalne film «Matilda», mida õigeusklikud peavad Venemaa viimase keisri Nikolai II, kes on pühakuks kuulutatud, mainet kahjustavaks.
Pildid ja video: Moskvas esilinastus protestide saatel skandaalne film keiser Nikolai II armukesest
Film räägib Venemaa troonipärija Nikolai Romanovi ja Vene keiserliku balleti baleriini, Poola päritolu Matylda Maria Krzesińska romantilisest suhtest, mis sai alguse kui tulevane keiser Nikolai oli 22-aastane ja poolatar 18-aastane, edastab arynews.tv.
Nad olid suhtes kuni 1896. aastani, mil Nikolai II ja ta abikaasa, Hesseni printsess Victoria Alix, kes võttis omaks vene õigeusu ja sai nimeks Aleksandra, olid juba abielus ja valitsejad. Keiserlik paar abiellus 1894 ja nad said troonile 1896.
«Matilda» valmis režissöör Aleksei Utšiteli käe all, õigeusklikud süüdistavad teda Nikolai II maine kahjustamises ja ta on saanud isegi tapmisähvardusi.
Filmi reklaamvideo ilmumine selle aasta kevadel tõi kaasa rünnaku Utšiteli Peterburi kontorisse, kuhu visati Moltovi kokteile.
Möödunud kuul süüdati Utšiteli advokaadi kontor juures kaks autot teatega, et film «Matilda» ei tohi linastuda.
Filmi levitava firma Karo Premiere esindaja Aleksei Rjazantsevi teatel olid eilsel esilinatusel karmid turvameetmed, kuna nii režissööri, näitlejaid kui võttemeeskonda oli ähvardatud. Ta lisas, et politsei tegeleb ähvardustega.
Esilinastusel osales mitmeid vene staare kui tuntud avaliku elu tegelasi, selhulgas ka skandaalne poliitik Vladimir Žirinovski.
Nii Moskvas kui Peterburis protestisid ikoone kandvad õigeusklikud filmi «Matilda» tegemise ja vaatajateni toomise vastu.
Režissöör Utšiteli sõnul ta ei arvanud, et Venemaa viimase tsaari Nikolai II kõrvalsuhe nii paljusid inimesi ärritab.
Nikolai II ja ta pere tapeti 17. juulil 1918 Jekaterinburgis, aastakümneid hiljem leiti nende skeletid, nad maeti ametlikult ja nad kuulutati vene õigeusu kiriku poolt pühakuteks.
Troonipärija Nikolaid kehastab saksa näitleja Lars Eidinger, kes keeldus Moskvas esilinastusel osalemast, kuna ta arvas, et see võib olla eluohtlik.
Tantsijanna rollis näeb poolatarist näitlejannat Michalina Olszańskat, kes on Poola tuntud näitlejapaari Agnieszka Fatyga ja Wojciech Olszański tütar ja keda peetakse väga andekaks.
Venemaa keisrinna Aleksandra rollis näeb saksa näitlejannat Luise Wolframit.
Matylda Maria Krzesińska abiellus 1921. aastal Vene suurvürst Andreiga, neil õnnestus 1917. aasta revolutsioonis ellu jääda ja Venemaalt põgeneda. Paar elas alguses Lõuna-Prantsusmaal, kuid alates 1929. aastast alaliselt Pariisis, kus Krzesińska avas balletikooli. Neil oli poeg, vürst Vladimir Romanov.
Suurvürst Andrei suri 1956. aastal olles 77-aastane ja Krzesińska suri 1971. aastal 99-aastasena.
Vene filmikriitikute arvates on tants «Matilda» ümber kujunenud huvitavamaks kui film ise.