USA tuntud komöödianäitleja Jerry Lewis, keda 1950. – 1960. aastatel tunti kui Hollywoodi komöödiakuningat, suri eile, 20. augustil.
Video: USA tuntud komöödianäitleja Jerry Lewis suri 91-aastasena
Lewise esindaja Candi Cazau teatel lahkus 91-aastane näitleja Las Vegases oma kodus olles ümbritsetud pereliikmetest, edastab The Guardian.
Oma karjääri alguses moodustas Lewis tandemi teise komöödianäitleja Dean Martiniga, tehes temaga koos mitmeid filme.
Robert De Niro, kes mängis 1982. aastal filmis «The King of Comedy» sõnas: «Jerry oli komöödia ja filmi üks pioneere ning ta oli hea sõber. Kahjuks ei kohtunud ma viimastel aastatel temaga just sageli. Isegi 91-aastasena oli ta elujõudu ja särtsu täis. Puänt, me jääme sind igatsema».
Jamie Lee Curtis , kelle ema Janet Leigh mängis Lewise filmides nagu «Living It Up» ja «Three on a Couch», teatas Twitteris: «Jerry Lewis oli osa meie perekonnast. Ta tegi mitu filmi koos minu emaga. Ta pani mind kui veel paljud naerma».
Whoopi Goldbergi tviit oli: «Jerry Lewis suri, miljonid armastasid teda, ta aitas paljusid, puhka rahus ja kaastunne tema perekonnale».
Jim Carrey teatas Twitteris: «See koomik ei olnud rumal. Jerry Lewis oli täiesti geniaalne tippkomöödianäitleja. Minust sai koomik tema eeskujul».
Lewise komöödiafilmid, mis mõjusid omas ajastus värsketena, tõid kunagi stuudiotele palju sisse.
Kui USAs oli ta lihtsalt kuulus näitleja ja koomik, siis Prantsuse võimud andsid talle ta kultuurilise panuse eest Légion d’honneur aumedali. Prantsuse filmiväljanne Cahiers du Cinéma nimetas ta visiooniga näitlejaks, pannes ta selliste staaridega nagu John Ford ja Orson Welles samasse ritta.
Jerry Lewis sündis 16. märtsil 1926 New Jerseys Newarkis Venemaalt pärit juutide perre. Ta isa Daniel Levitch oli muusik ja ema Rachel Brodsky oli näitleja ning ta astus vanemate jälgedes üsna varakult lavale.
Lewis hakkas 1950. aastatel tegema koostööd kolleegi Dean Martiniga, meestel valmis koos mitu filmi ja nad astusid ka lavadel üles. Nende koostöö lagunes 1960. aastate alguses.
Lewise üheks paremaks ja tragikoomilisemaks linateoseks peetakse 1971. aastal valminud «The Day the Clown Cried», mille peategelane on kloun , kes pakub koonduslaagri lastele meelelahutust.
Produtsentide arvates läks koomik selle filmiga üle piiri ja selle tõttu on see linateos seni Hollywoodis mustas nimekirjas.
Väidetavalt oli selle filmi ainus koopia Lewisel, kes ei soovinud sellest intrevjuudes kunagi rääkida.
Pärast filmikarjääri lõppu töötas Lewis Lõuna-California ülikoolis filmikunsti õppejõuna, ta õpilaste seas olid näiteks George Lucas ja Steven Spielberg.
Lisaks viis läbi ta rahakogumiskampaaniaid lihasdüstroofiaga laste jaoks.
Jerry Lewis on enda kohta öelnud nii: «Olen mitmekülgsete annetega, jõukas, rahvusvaheliselt tuntud geenius. Mul on kõrge IQ, kuid inimesed on kadedad. Minu sõnum kritiseerijatele: ma meeldin iseendale, mulle meeldib see, mida olen saavutanud ja kelleks saanud».
Jerry Lewis oli kaks korda abielus. 1944 – 1980 oli ta naine Patti Palmer (sünninimega Esther Grace Calonico) ning alates 1983. aastast kuni ta surmani SanDee Pitnick.
Lewise on kuus poega, kellest üks on adopteeritud ja üks adopteeritud tütar.