Video: 1962. aasta päikesevarjutusest nägemiskahjustuse saanud mees hoiatas 21. augusti varjutuse eest

Lou Tomososki

FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Ameeriklane, kes 55 aastat tagasi sa osalise päikesevarjutuse ajal raske silmakahjustuse, hoiatas 21. augustil toimuva päikesevarjutuse vaatamise eest.

Oregonis Bendis elav Lou Tomososki läks 1962. aastal koos sõbra Roger Duvaliga osalist päikesevarjutust vaatama, kuid ei kaitsnud oma silmi, edastab Time Magazine.

Lou Tomososki

FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Poisid vaatsid päikesevarjutust vaid mõned sekundid, kuid sellest piisas Tomososkil ja Duvalil silmakahjustuse tekkimiseks.

Tomososki teatel ta nägemine halvenes ja ta läks silmaarsti juurde, kes diagnoosis tal parema silma võrkkesta kahjustuse.

70-aastane Tomososki hoiatas nüüd innukaid päikesevarjutuse vaatajaid, et nad oleksid ettevaatlikud ja oma silmi ei kahjustaks.

«21. augustil näeb USA paljudes osariikides täielikku päikesevarjutust, mis kestab  kaks minutit ja 40 sekundit. Ei ole mõtet võtta silmade kahjustamise riski,» sõnas ameeriklane.

Päikesevarjutuse puhul tuleb silmi kaitsta

FOTO: Spencer Platt/AFP/Scanpix

Tomososki teatel ei aidanud ka ravimid ta nägemist taastada ja tal on seni paremast silmast praktiliselt pime.

Mehe sõnul ei oleks ta 1962. aastal vaadanud päikesevarjutust, kui ta oleks riskidest teadnud.

Päikesevarjutus

FOTO: ALEJANDRO PAGNI/AFP/Scanpix

«Paljud inimesed lähevad vaatama 21. augusti päikesevarjutust ega ole riskidest teadlikud. Tagantjärele võivad nad öelda, et nad oleksid võinud silmi paremini kaitsda,» sõnas ameeriklane.

Ka USA silmaarstid andsid 21. augusti täieliku päikesevarjutuse suhtes hoiatuse, et selle vaatajad kaitseksid sobivate asjade abil oma silmi.

Tomososki teatel tahab ta nüüdset päikesevarjutust kogeda, kuid ta ei vaata päikesesse, vaid naudib sellega kaasnevat pimedust.

21. augustil näeb USA 14 osariigis täielikku päikesevarjutust, ülejäänud osariikides ja maailma teistes paikades osalist päikesevarjutust. 

Päikesevarjutuse puhul on Maalt vaadatuna Kuu Päikese ees ning kas osa või kõik päikesevalgusest on varjatud.

Päikesevarjutus

FOTO: BEAWIHARTA/REUTERS/Scanpix