Eesti Muusikaauhinnad 2020

Terrorismiuurija: ründajad valisid Barcelona La Rambla kolmel põhjusel

Hispaania Barcelona rünnaku kajastamine meedias

FOTO: MANU FERNANDEZ/AP/SCANPIX

Jane's Terrorism & Insurgency keskuse soomlasest terrorismiuurija Otso Iho sõnul valisid ründajad Barcelona populaarse tänava La Rambla rünnakupaigaks kolmel põhjusel.

Iho lisas, et Barcelona rünnak ei tulnud üllatusena, kuna varem olid terroristid rünnakuid läbi viinud Pariisi, Nice'i, Londoni, Berliini ja Brüsseli rahvarohketes paikades, edastab iltalehti.fi.

Barcelona La Rambla pärast terrorirünnakut

FOTO: JAVIER SORIANO/AFP/Scanpix

Briti politsei tegutsemas Londoni kesklinnas pärast 3. juuni terrorirünnakut.

FOTO: Reuters / Scanpix

Terrorirünnak Londonis

FOTO: Hannah McKay/REUTERS

Üks aasta tagasi, 14. juulil 2016 toimus Prantsusmaal Nice'is terrorirünnak, milles hukkus 86 inimest

FOTO: Valery Hache/AFP/Scanpix

Rünnakus Berliini jõuluturule hukkus 12 inimest ja 48 sai vigastada

FOTO: Omer Messinger/Scanpix

Terroriuurija arvates on terroristid hakanud aina enam tegema autorünnakuid, kuna selline rünnak ei nõua liiga palju ettevalmistamist ja ressursse.

«Islamiriik kirjutas küll Barcelona rünnaku oma nimele, kuid kui palju rünnaku korraldajad selle äärmusrühmitusega seotud on, ei ole veel selge. Kuna nüüdset rünnakut oli lihtne teha, siis ma ei arva, et selle taga mingi suurem hästi varustatud grupeering oli,» selgitas ekspert.

Iho teatel valisid ründajad La Rambla, mis on nii kohalike kui turistide seas populaarne, kolmel põhjusel.

Kaubik sõitis Barcelonas rahva sekka

FOTO: LLUIS GENE/AFP

«Ründajad tahtsid saada oma teole tähelepanu ja avalikkust hirmutada, La Rambla on Barcelona üks sümbolitest, seal rünnaku tegemin on nagu noahoop barcelonalaste südamesse ja kolmandaks mõjuvad turismialadele tehtavad rünnakud majandusele negatiivselt, kuna inimesed kardavad neisse paikadesse minna,» selgitas Iho.

Soomlasest terroriekspert arvab samas, et Barcelona on suurlinn ja toibub rünnakust üsna kiiresti.

Ta lisas, et Põhja-Aafrikas asuvas Tuneesias, mis saab suure sissetuleku turismist, oli raske rünnakust taastuda, kuna turistid ei läinud sinna uute rünnakute kartuses. Tuneesia turimisektor lihtsalt vajus kokku.

Tuneesia rand Sousse`i linna lähistel mõned päevad pärast seda, kui Seifiddine Rezgui Yacoub oli tapnud seal 39 turisti. / Reuters/Scanpix

FOTO: Reuters/ScanPix

Iho arvates peaksid riigid pingutama, et hoida ära radikaliseerunud rakukeste teket ning kaitsta rohkem populaarseid ja rahvarohkeid paiku.

Soomlase arvates ei jää Barcelona rünnak Euroopas viimaseks, vaid terroristid võivad ette võtta suurlinnad, kaasa arvatud Põhjamaade pealinnad, kus rünnakuid veel toimunud ei ole.

Iho soovitab jälgida neid Euroopa pärit inimesi, kes on läinud Islamiriigi ridadesse võitlema, kuid nüüd on hakanud oma päritoluriiki tagasi tulema.

«Võõrvõitlejate lahkumine Islamiriigi juurest viitab sellele, et see äärmusrühmitus on nii Iraagis kui Süürias kaotanud alasid. Nende kalifaat on kokku varisemas ja nad arvatavalt tegitsevad edasi kitsama terroriorganisatsiooniga,» selgitas terrorimiekspert.

Islamiriigi võitlejad

FOTO: -/AFP/Scanpix