P, 10.12.2023

Hiina tuntud krimikirjanikku kahtlustatakse nelja inimese mõrvas

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hiinlane
Hiinlane Foto: Panther Media/Scanpix

Hiina politsei arreteeris tuntud krimikirjaniku Liu Yongbiao, keda kahtlustatakse nelja inimese mõrvamises 29. novembril 1995. aastal Zhejiangi provintsis asuvas võõrastemajas.

Politsei teatel oli 53-aastasel Liul mõrvade toimepanemise ajal kaaslane, 64-aastane Wang, kelle eesnime ei avalikustatud, edastab China Daily.

Hiina keskkrimnaalpolitsei teatel jõudsid nad kirjanik Liu ja tema kaaslaseni sündmuskohast võetud DNA abil, mis oli säilinud ja mida nüüd uuesti uuriti.

«Nimetatud kahte meest kahtlustatakse võõrastemajas olnud mehelt raha röövimises ja tema mõrvas. Lisaks langesid nende ohvriks võõrastemaja pidanud abielupaar ja nende 13-aastane lapselaps,» teatas kriminaalpolitsei asejuht Shen Lianjiang.

Hiina võõrastemaja. Pilt on illustreeriv
Hiina võõrastemaja. Pilt on illustreeriv Foto: Panther Media/Scanpix

Sheni teatel on Liu ja Wang pikaajalised kuritegelike kalduvustega sõbrad.

«Mehed olid 1995. aasta novembris Zhejiangi provintsis võõrastemajas, kus neile jäi silma jõukas mees, kellelt nad raha üritasid röövida. Mees, kelle perekonnanimi on Yu, sattus peale, kuid kaotas kurjategijate käe läbi elu. Nad tapsid ka võõrastemajapidajad ja nende lapselapse, et oma kuritööd varjata,» selgitas kriminaalpolitseinik.

Uurijate tööd raskendas see, et 22 aastat tagasi ei olnud nimetatud võõrastemajal turvakaameraid ja külaliste registreerimine toimus käsitsi kirjutatud sissekannetena, mitte arvutis. Ka ei küsinud võõrastemaja ööbijatelt ID-kaarti või passi.

«Aastate jooksul käivitati uurimine mitu korda, kuid ikka jooksis kõik ummikusse.  Alles 21. sajandi DNA uurimistehnoloogia tõi läbimurde,» teatas Shen.

Uurijad vaatasid läbi nende andmebaasis olevates miljonite sõrmejälgede seast 60 000 ja leidsid lõpuks sobivad.

Kirjanik Liu arreteeriti möödunud reedel, 11. augustil Anhui provintsis Nanlingis. Wang, kes töötab ühes investeerimisfirmas juristina, tabati samal päeval Shanghais, tema asukoha paljastas politseile Liu. 

Liu on Hiinas tuntud ja populaarne kirjanik, kes kuulub Hiina kirjanike ühendusse. Ta romaanid ja luuletused on Hiina raamatute edetabelite eesotsas.

Lisaks on tema ajaloolise romaani järgi valminud Hiina populaarne 50-osaline teleseriaal.

Liu kriminaalromaan «Kaunis kirjanik, kes tappis» on väga menukas ja kirjanik lootis, et see tehakse filmiks. Raamat räägib naiskirjanikust, kes on mõrvar, kuid ei jää kunagi politseile vahele. 

Romaanis «Süüdlaslik saladus» tahtis ta paljastada 1995. aastal aset leidnud sündmused, kuid tal jäi selle krimiromaani kirjutamine pooleli, kuna ta arreteeriti.

«Olen elanud üle 20 aasta valedes ja ma teadsin, et saabub päev, mil mind arreteeritakse. Ajakirjanduses avaldatud info abil sain aru, et mul ei ole mõtet enam põgeneda ja ma ootasin kodus politseid,» kirjutas Liu oma naisele jäetud kirjas.

Briti meedia tõmbas Liu juhtumis võrdlust Hollandi krimikirjaniku Richard Klinkhameri juhtumiga. Kirjaniku naine Hannelore kadus 1991. aastal ja kirjanik sattus kahtluse alla.

Hollandi krimikirjanik Rickhard Klinkhamer / wikipedia.org
Hollandi krimikirjanik Rickhard Klinkhamer / wikipedia.org Foto: Wikipedia.org

Klinkhamer üritas pärast naise kadumist oma uut krimiraamatut, mis räägib ühe naise ootamatust kadumisest, reklaamida ja esitleda, kuid see kukkus läbi.

Politsei leidis Hannelore surnukeha üheksa aastat pärast tema kadumist paari kunagise Ganzedijki elukoha keldrist. Klinkhamer arreteeriti ja ta tunnistas oma naise tapmise üles.

Hollandis Ganzedijkis asuv maja, mille keldrist leiti krimikirjanik Richard Klinkhameri naise surnukeha / wikipedia.org
Hollandis Ganzedijkis asuv maja, mille keldrist leiti krimikirjanik Richard Klinkhameri naise surnukeha / wikipedia.org Foto: Wikipedia.org

Krimikirjanik Klinkhamer, kes kandis 2000  - 2003 naise mõrvamise eest vanglakaristust, suri 2016. aasta jaanuaris olles 78-aastane. Kohus määras talle seitsme aasta pikkuse vangistuse, kuid ta pääses hea käitumise tõttu varem vabadusse. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles