Eesti Muusikaauhinnad 2020

Pildid: kirbuturult ostetud kirjutusmasin osutus natside kuulsaks Enigma šifrimasinaks

Bukaresti oksjonil müüdud Enigma šifrimasin

FOTO: INQUAM PHOTOS/REUTERS/Scanpix

Rumeenias arvas kirbuturul vana kirjutusmasina maha müünud isik, et tegi hea diili, saades selle eest 100 eurot, kuid ta eksis väga.

Reutersi teatel ei olnud see aparaat kirjutusmasin, vaid Teise maailmasõja aegne sakslaste kuulus šifrimasin Enigma I.

Bukareti oksjonil müüdud Enigma šifrimasin

FOTO: INQUAM PHOTOS/REUTERS/Scanpix

Kirbuturult masina ostnu pani selle Bukarestis toimunud oksjonile alghinnaga 9000 eurot, kuid selle hinnaks kujunes lõpuks 45 000 eurot. Sellise summa oli nõus maksma interneti teel pakkumise teinud isik.

Bukaresti oksjonil müüdud Enigma šifrimasin

FOTO: INQUAM PHOTOS/REUTERS/Scanpix

 «Vanade seadmete kollektsionäär ostis selle masina kirbuturult. Tegemist on krüptograafiaprofessoriga, kes sai kohe aru, mis masinaga tegemist on,» sõnas Rumeenia Artmarki oksjonimaja esindaja Cristian Gavrila.

Enigma šifrimasin, mis müüdi Bukarestis oksjonil

FOTO: INQUAM PHOTOS/REUTERS/Scanpix

Rumeenia oli Natsi-Saksamaa liitlane kuni 1944. aastani, kuid siis vahetas poolt. Ajaloolaste arvates võib Rumeenias olla veel mitu Teise maailmasõja ajast pärit šifrimasinat, mida ei ole veel leitud.

Enigma šifrimasin müüdi Bukaresti oksjonil

FOTO: INQUAM PHOTOS/REUTERS/Scanpix

Tegemist ei ole esimese oksjonil müüdud Enigma masinaga. Juunis müüdi New Yorgis Christie’s oksjonimaja oksjonil 1944. aasta Enigma masin,  mille eest maksti 547 000 dollarit (475 000 eurot).

Sakslased kasutasid Enigmat saatmaks oma relvajõududele kodeeritud sõnumeid. Liitlased suutsid sakslaste sõnumeid šifreerida alles pärast seda, kui Atlandil saadi kätte Saksa allveelaev U-505, kust saadi Enigma šifrimasin koos koodiraamatuga.

Inglasest matemaatik ja krüptoloog Alan Turing oli üks peamistest saksa šifrimurdjatest, kes tegutses koodimurdmiskeskuses Bletchley Parkis. Väidetavalt lühendas tema ja ta meeskonna hea töö Teist maailmasõda kahe aasta võrra.

Alan Turing / AFP/Scanpix

FOTO: AFP/SCANPIX

Enigma teemal valmis 2014. Aastal film «The Imitation Game», milles kehastab Alan Turingit Benedict Cumberbatch.

Benedict Cumberbatch

FOTO: Anthony Devlin/AP/Scanpix