«Reisipalavik»: abielueelne seks ei ole Kambodžas tabu

Lauri Mattus

FOTO: Erakogu

Sel pühapäeval kell 14.00 rändab Raadio 2 saade «Reisipalavik» ringi Kambodžas. Reisijuhiks on ettevõtja Lauri Mattus.«Parim allkiri on ikkagi dollar,» räägib Lauri Mattus hotelliäri alustamise tavadest korrumpeerunud Kambodžas.

Poolteist aastat tagasi Kambodžas puhkusereisil käies tegi ta julgelt spontaanse otsuse ja hakkas Sihanoukville linnakeses, kus on Aasias väga populaarne rand, sõpradega edukalt hotelli pidama.

Surmaväljade ajastul ehk aastatel 1975-79 laastas Kambodžat räige kodusõda, kui võimutsesid Punased Khmeerid, kes otsustasid rakendada radikaalset agraar-kommunistlikku reformi ja hukkasid selle käigus julmalt miljoneid inimesi.

Nii ongi kogu Kambodža ühiskond väga noor, üle poolte elanikest on alla 25 aastased ja riik alles hakanud jalule tõusma ja taastuma. Aga juba on puhkajad ja rändurid eksootilise Kambodža avastanud ja turism sinnakanti suureneb iga aastaga.

Mees kummutab ka vanad arusaamad riigi kommetest ja tavadest: «Ma ei usu, et abielueelne seks seal tabu on – seal piirkonnas on seksturism väga tavaline ja omaette majandusharu, nagu naabermaadeski.»

Reis Kambodžasse on nagu omamoodi ajas tagasi rändamine. «Nad elavad vaiadele ehitatud puuonnides,» kirjeldab Mattus tüüpilist khmeeri kodu ja lisab, et enamus inimestel pole veel passegi.

«Oma puuonnides vaatavad nad telekat ja neile hirmsasti meeldib Ameerika showmaadlus ehk wrestling, mida nad on võimelised vaatama päevad läbi,» sõnab Lauri.

Oma meelt lahutavad khmeerid ka kogu Aasias väga populaarsetes karaoke-baarides: «Nad õhtuti muud ei teegi, kui laulavad ja joovad õlut.»

«Valitsevast usust budismist tingitult on nad rahulik rahvas. Nad on laisad ja sõbralikud, tunnevad rõõmu iga pisikesegi asja pärast. Kodusõja tagajärgedest tingituna on nad ka harimatud,» kirjeldab Mattus khmeere.

Kambodža rahvusköögi ekstravagantsemad road on koeraliha ja munas tibu: «Kui tibu on munas juba arenenud, keedetakse see ära ja süüakse nagu tavalist keedumuna. Luud on siis veel nii pehmed, et neid ei olegi eriti tunda,» kirjeldab Lauri populaarset hõrgutist ja lisab, et olles ise koeraomanik ta koeraliha proovinud ei ole aga näiteks püütonisupp oli väga maitsev.

Ilusate randade ja metsikute džunglitega Kambodžas, Siem Reapi linnas asub ka üks maailma kuulsaim templite kompleks Angkor Wat, mis pärineb 12. sajandist ja on suurepärane näide Khmeeri Impeeriumi kõrgajast pärit võimsast arhitektuurist ja skulptuurist.

Varasemaid «Reisipalaviku» rännakuid saad kuulata Raadio 2 kodulehelt.