Taani pealinnas Kopenhaagenis asuva kuulsa Väikese Merineitsi kuju sattus vandaalide ohvriks, kuna loomakaitseaktivistid valasid ta vaalapüügi vastu protestides punase värviga üle.
Pildid: Kopenhaageni kuulus Väike Merineitsi värvus punaseks
Lisaks Merineitsi punaseks värvimisele jätsid nad võimudele ka sõnumi: «Taani, kaitse Fääri saarte vaalu», edastab The Local.
Kopenhaageni politsei kinnitas Twitteris kuulsa vaatamisvääruse kallal toime pandud vandaalitsemist ja juhtunu uurimist.
Samas pakkus juhtunu huvi turistidele, kes agaralt tavalisest erinevat värvi Merineitsiga selfisid tegid.
Fääri saared on Taanile kuuluv omavalitsuslik ala Atlandi ookeani põhjaosas ja seal on tavaks lisaks vaaladele püüda ka delfiinlaste hulka kuuluvaid grindasid, kes tapetakse pikkade nugadega.
Vaalapüügivastane organisatsioon Sea Shepard teatas, et nemad ei ole kuju värviaktsiooni taga, kuid nad toetavad sõnumit, mida vandaalid võimudele jätsid.
«Saame neist aru, kes selle taga on, kuid me ei poolda sabotaaži,» selgitas Sea Shepardi esindaja Lukas Erichsen.
See organisatsioon pöördus hiljuti Euroopa Liidu institutsioonide poole, et sealsed võimud manitseksid Taanit Fääri saarte julma grindapüügi pärast. ELi saadetud petitsioonile koguti 135 000 allkirja.
Kopenhaageni linnavalitsuse kultuuri ja vaba aja osakonna juhi Carl Christian Ebbeseni teatel on Merineitsi punaseks värvimine solvang.
«Rahvuslikud aarded nagu see kuju, tuleks jätta rahule. Hoolimata sellest, et vandalism võib olla poliitiliselt motiveeritud, on kuju ründamine piiri ületamine. Väike Merineitsi on selles juhtumis rumalate vandaalide ohver, » teatas Ebbesen.
Linnaesindaja lisas, et politsei kindlasti tabab vandaalid, kes peavad oma häbiväärse teo kohta aru andma ning kuju küüritakse puhtaks.
Lähitulevikus plaanitakse Väikese Merineitsi juurde panna turvakaamera, mis aitab selliseid intsidente ennetada.
Pronksist Väike Merineitsi kujutab Taani kirjaniku Hans Christian Anderseni tegelast samanimelisest muinasjutust.
See kuju on aastakümnete jooksul langenud mitmel korral vandaalide ohvriks. 1964. ja 1998. aastal jäi kuju oma peast ilma, 1984. aastal lõigati käsi ära.
Nüüdne värviga ülevalamine ei ole esmakordne, vaid ka varem on see pronkskuju värvi vahetanud.
2004. aastal sai Merineitsi pähe mosleminaiste rätiku. Sellega protsestiti Türgi soovi vastu saada Euroopa Liidu liikmeks.
Taani koosseisu kuuluvad Fääri saared koosnevad 18 suuremast saarest, millest 17 on asustatud. Pealinn Torshavn asub suurimal saarel Streymoyl. Fääridel on oma lipp ja pass, ametlik keel on fääri keel, kuid kasutatakse ka taani keelt. Fääri keeles tähendab saarestiku nimi «lambasaari», lammas on ka sealne vapisümbol.