Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Valik on tehtud: selgusid TMW Telliskivi artisti-auhinna võitjad, keda pärjati magusa preemiaga

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tuborg Green Club: Raadio 2 lava Venus Clubis
Tuborg Green Club: Raadio 2 lava Venus Clubis Foto: Toni Läänsalu

Tallinn Music Weeki (TMW) partneri Telliskivi Loomelinnaku poolt välja antava Telliskivi artisti-auhinna võitsid post-pop produtsent ja laulja Mart Avi, multiinstrumentalist Erki Pärnoja ning elektropopi artist NOËP. Tiitliga kaasneb kõikidele võitjatele 1300 euro suurune rahaline preemia ning Music Estonia poolt välja pandud mentorlussessioonid hinnatud välisekspertidega. 

Auhinna võitjad valiti TMW muusikatööstuse esindajatest delegaatide poolt 133 tänavusel TMW festivalil esinenud Eesti artisti seast. Kõikide võitjate puhul märgiti ära veenev esitus, selgelt eristuv helipilt ja artistlik kuvand ning ekspordipotentsiaal.

Post-pop produtsendi ning vokalisti Mart Avi puhul rõhutati enim tema esituse terviklikku kunstilist kontseptsiooni, moodsat ja omakõlalist helipilti ning mängulist vokaali. Mõjuka muusikakriitiku ja -kirjaniku Simon Reynoldsi sõnul eristus Mart Avi niinimetatud kontseptroonika artistidest eeskätt oma teatraalsuse ja artistlikkusega; briti muusikaveebi Drowned in Sound ajakirjanik Anastasia Connor nimetas Avi aga «tõeliseks žanrijärgse ajastu artisti kehastuseks» ning tema TMW ülesastumist üheks oma viimaste aastate erakordseimaks kontsertelamuseks. 

Mart Avi TMW kontsertkava oli üles ehitatud peamiselt tema mullu ilmunud ning muusikakriitikute poolt ühe kõrgeimalt hinnatud kodumaise albumi «Rogue Wave» materjalile. 

«Pikalt painama jäänud luumurrust taastununa andsin oma TMW esinemised suure hoo ja uuestisündinud skeleti pealt,» meenutab artist. «Peas käis korralik tulevärk, mille sädemed proovisin lavalt alla suunata, et mitte põlema süttida!» 

Loorbereile puhkama jääda Avi ei plaani: «Nüüd mõnda aega peatuda ei kavatse ning kuna helitehnika minu käes kaua ei kesta, siis kulub auhinnaraha jooksvate kadude ja tulevaste ehmatuste katteks. Tegelen ilmselt veel sel aastal ilmavalgust nägeva plaadiga, mille nime ma veel ei ütle. Aitäh!»

Lugudekirjutaja ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja koos bändiga esitles festivalil oma tänavu ilmunud esimest täispikka sooloalbumit «Efterglow». TMW delegaadid toonitasid tema muusika ainulaadset põhjamaist laengut, impressionistlikke kitarrikäike, filmilikku kõlapilti ning kogu bändi kõrget pillimängu taset. USA raadiojaama KEXP programmijuht Chris Kellogg nimetas Pärnoja ja tema bändi «fantastiliseks avastuseks» ning Tape Op muusikaajakirja toimetaja Alex Maiolo sõnul on «Efterglow» muusikas põhjamaalastele ainuomast «maastiku-heliriba» tunnetust. 

Pärnoja möönab, et tänavune TMW oli tema jaoks toimekas ja tulemuslik: «Astusin bändiga üles neljal korral. Sinilinnus vallandus nii publikust kui lavalt lausa plahvatuslik möll, kodukontserdil avastasin täiesti uue formaadi, kus publiku ja «laval» olija vahel tekib uutmoodi mõistmine ja ühine tunnetus. Vaba Laval oli meie suurim publik, aga selle kohalolek ja keskendumine oli nii intensiivne, et mõne vaiksema koha või pausi ajal oli vaikus lihtsalt nii vaikne, nagu poleks keegi isegi hinganud – pin drop’i koht. BiitMe plaadipoes sai taas publikule eriti lähedal oldud ja tohutu toetus, mis seal valitses, pani meie TMW-tuurile unustamatu punkti.» 

Tulevikuplaanidest rääkides ütleb Pärnoja, et soovib «Efterglow» albumit veel palju laivis esitada: «Usun, et just elav esitus laval on see, mis plaadile talletatu elama paneb ja edasi viib. Üksjagu plaane on juba tehtud ja tundub, et kontserte ja põnevaid koostööplaane tuleb aina juurde. Tänavu on meil plaanis veel mitu showcase festivali Euroopas ja antud auhind võimaldab seda mulle ja minu bändile.» 

Elektroonilise indie-popi artist NOËP ehk Andres Kõpper pälvis muusikatööstuse proffidest delegaatide tähelepanu oma publikut haarava kavaga, mille seast leidis ka hittsinglid «Move» ja «Rooftop». Prantsuse muusika-agentuuri Junzi Arts bookeri Clotaire Buche sõnul on NOËP «next big thing» ning ka USA Minneapolis Magazine ajakirjaniku Jeffrey Barney leidis multiandekast ühemehebändist ohtralt rahvusvahelise kõlapinna potentsiaali.  

Mitmeil üleilma festivalidel karastunud ja äsja koos Iirisega Londonis esinenud ning hetkel seal uusi lugusid meisterdav Rootsi Sony Music plaadileibli artist Andres Kõpper on talle osaks saanud auhinnast meeldivalt üllatunud: «TMW on endiselt haruldaselt hea võimalus enda muusika ja live-võimekuse tutvustamiseks välismaailmale riigi piiri ületamata!»

Auhinnaraha plaanib Kõpper kasutada uute lugude lõpetamise investeeringuks. «Ehk kaalun ka ühe mikrofoni ostmist, mille soetamise mõtte olin ennist juba maha matnud.»

TMW artistipreemia annab juba teist korda üle festivali kauaaegne partner Telliskivi Loomelinnak.

Telliskivi Loomelinnak osaleb aasta-aastalt aina tõhusamalt nii TMW festivali kui kogu pealinna muusika- ja kultuurielus. Lisaks TMW ja Jazzkaare festivalidele toimub Telliskivi Loomelinnakus jooksvalt mitmesuguseid kultuuriüritusi; siin tegutsevad nii prooviruume sisaldav bändimaja, TMW korraldajast ettevõte Musiccase ning muusikaettevõtluse organisatsioon Music Estonia. Tänavuse TMW käigus muutus Balti jaamast loomelinnakusse viiv Reisijate tänav kihavaks festivalialaks valgusinstallatsioonide, muusika ning tänavatoiduga. TMW kontserdid toimusid mitmeis linnaku saalides, kohvikutes ja kontoriruumides: Vaba Lava etenduskunstide keskuses, Erinevate Tubade Klubis, Kivi Paber Käärid restoran-klubis, kohvibaaris Renard Coffee Shop, sisustuspoes Homeart, disainibüroos Velvet, rattastuudios Jooks, idufirma Funderbeam kontoris ja Konteiner Baaris. 

TMW artistipreemia on varem võitnud Popidiot (2009), Iiris (2010), Ewert and The Two Dragons (2011), Talbot (2012), Elephants From Neptune (2013), Odd Hugo (2014),  Maarja Nuut (2015) ja I Wear* Experiment (2016). 

Tagasi üles