Vene Föderatsiooni esindaja ÜRO Julgeolekunõukogus, asesaadik Vladimir Safronkov ründas verbaalselt kolleegi, Briti saadikut Matthew Rycrofti, kasutades sobimatuid sõnu.
Video ja pildid: Venemaa esindaja ÜROs ründas Süüria tõttu Briti kolleegi (14)
Reutersi teatel leidis juhtum aset enne seda, kui julgeolekunõukogus hakati hääletama Süüria resolutsiooni üle.
Rycroft süüdistas enne seda rünnakut 15-liikmelises nõukogus Venemaad ja selle juhte, et nad toetavad mõrvarlikku kurjategijat, Süüria presidenti Bashar al-Assadit, mitte aga neid riike, keda peaksid toetama.
Briti saadik rõhutas, et Türgi võimude uurimise kohaselt kasutati möödunud nädalal Põhja-Süürias mässuliste kontrollitaval alal toime pandud rünnakus närvigaasi sariini ja tõenäoliselt on rünnaku taga Süüria võimud eesotsas president Bashar al-Assadiga.
Venemaa asesaadik ÜRO juures Vladimir Safronkov ründas siis Rycrofti öeldes, et inglase sõnavõtu eesmärgiks oli kahjustada ÜRO Süüria erisaadiku Staffan De Mistura pingutusi Süüria sõja lõpetamiseks ja lüüa kiilu julgeolekunõukogu liikmete vahele.
«Ära pööra oma pilku minult ära! Vaata mulle otsa! Kas sa väldid silmsidet?» lausus Vene saadik Briti kolleegile, kasutades venekeelset sinatust, millega venelased pöörduvad tavaliselt oma pereliikmete poole, kuid sellist keelt ei kasutata diplomaatilises suhtluses.
Rycroft raputas pead, kuid ei vaadanud venelasest saadikule otsa ja siis ilmus ta näkku sardooniline naeratus.
Safronkovi sõnul solvas Rycroft Süüriat, Iraani ja veel mitut riiki.
«Osa julgeolekunõukogu liikmeid kasutab võimalust ründamiseks, julgegu keegi vaid Venemaad rünnata,» lisas venelane.
Lääs hoiatas Venemaad, et Süüria režiimi toetamisega paneb Moskva end isloatsiooni, kuid Vene saadiku arvates kaitseb ja toetab lääs terroriste.
Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA esitasid resolutsioonikavandi, millega nõutakse 4. aprillil Süüria põhjaosas toimunud sariinirünnaku uurimist, kuid Venemaa kasutas ÜRO Julgeolekunõukogus oma vetoõigust, et kaitsta Süüria režiimi.
Rahvusvahelise meedia teatel kaotas keemiarünnakus elu ligi 90 inimest, kellest veerand olid lapsed.