Kiek in de Kökis näeb Peeter Lauritsa fotograafilist koomiksit

Veste Roosaar
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kiek in de Kök.
Kiek in de Kök. Foto: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Kiek in de Kökis on vaadata eesti postmodernse digitaalkunsti veterani Peeter Lauritsa näitus keskaja päriselu tragöödia lainetel „Mattise martüürium”.

16. sajandit kujutava fotograafilise koomiksi sisuks on lugu, kuidas talupoeg Mattis põgeneb oma Riisipere mõisniku Uexkülli ülekohtu eest Tallinna. Nigul, kes tegelikult on Mattise vend, aitab tal ennast sisse seada. Uexküll laseb oma sõjasulastel Mattise kinni võtta ja piinab ta surnuks.
Tallinna Raad vahistab Uexkülli, mõistab kohut ja langetab surmaotsuse. Uexküll ei usu oma kõrvu, et sõnakuulmatu matsi mahalöömist võiks panna süüks. Aadlik on sattunud Tallinna linnavõimu ja rüütelkonna majanduslike intriigide ohvriks. Sõjasulased, kes tegelikult on rüütelkonna mehed, tahavad Uexkülli Võllamäel vabastada. Raad näeb plaani läbi ja hukkab Uexkülli linnaväravate vahel.

Kui püüda selle fotograafilise koomiksi lugu ette manada tänapäeva Tallinnas, peaksid linnaametnikud veristama mõne riigikogu saadiku näiteks Solarise kaubanduskeskuse liftis, on näituse kontseptsioon.

Väljapanek jääb avatuks 29. aprillini.
 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles