Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Endla laval luuakse sild aastaga 1911

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: PP

Üks kord, 30. märtsil jõuab Pärnu Endla lavale „Kirjad Endlale“, mis viib vaatajad sajand tagasi – teatri algusaega. Need kirjad saatsid noored kõikjalt Eestist sooviga tulla Endlasse näitlejaks.

Enne kutselise Endla teatri avamist oktoobris 1911 avaldati tolleaegsetes suuremates ajalehtedes Endla seltsi „Üleskutse näitlejatele“.

Üleskutses otsiti peagi avatavasse teatrisse professionaalseid näitlejaid, kes esialgu katseajaga end näitama tuleksid ja edasi ehk päriselt truppi jääksid. Soovijatel paluti saata oma eluloo kirjeldus ja päevapilt, mille alusel väljavalitud kutsuti katsetele. Üleskutsele tuli vastuseid kogu Eestist, nüüdseks on neist säilinud umbes 40 kirja.

Leid sobival hetkel

Kirjad jõudsid Endla dramaturgi Triinu Ojalo kätte juhuslikult eelmise aasta sügisel. „Koostasime näitust kutselise Endla repertuaaris olnud huvitavamatest lavastustest. Materjali kogumiseks tuli külastada teatri- ja muusikamuuseumi Tallinnas. Otsustasime uurida, mis vanemast Endla ajaloost üldse arhiivis leida on. Sealt need kirjad mapi vahelt välja ilmusidki,“ rääkis Ojalo.

„Säilinud kirjad on otsekui aken mingisse teise aega, selle mõtetesse, emotsioonidesse, seisukohtadesse,“ kirjeldas Ojalo tunnet, mis teda valdas esimest korda neid kirju käes hoides.

Dramaturg lisas, et teda on alati köitnud otsene füüsiline kontakt ajalooga.

„20. sajandi algus oli ju eriti põnev aeg, mil Eesti omakeelne kultuur alles hakkas välja kujunema ja nägu võtma. Teater oli siis omaette kultuurikants: kord linna teatrisse pääsemine oli sündmus. Kuna eestikeelsed kutselised teatrid alles hakkasid tekkima, aastal 1911 olid vaid Vanemuine ja Estonia, oli veel võimalik, et harrastaja teatritegija jõuab otse professionaalse teatri lavale,“ iseloomustas Ojalo tolleaegset kultuurikonteksti.

Oma leiust rääkis Ojalo Endla pealavastajale Tiit Palule. Kuna Palul oli juba mitu aastat plaanis teha lavastus elulugudest, tundusid kirjad juubeliaasta valguses sobiva materjalina.

Suur soov teatrit teha

Palu sõnutsi vaatab kirjadest vastu küllaltki kasin eluolu, kuid peaaegu kõik kirjutajad kuuluvad oma kodukohas kas ühte või mitmesse seltsi ja on suure näitemängukogemusega.

Kirjadest paistabki eriti silma inimeste siiras armastus teatri vastu. Ojalo tõi välja end enim liigutanud näite noormehest, kes unistas näitlejaks saamisest, aga vanemad olid ta vägisi sundinud rätsepaametisse, mis oli talle täiesti vastumeelne. Vahepeal oli noormees seetõttu kodunt koguni Venemaale põgenenud, ent siiski tagasi toodud.

„Selles kirjas oli midagi nii usaldavat ja meeleheitlikku ühtaegu,“ rääkis Ojalo. Lisades, et kirjades leidub muigama panevatki. „Näiteks üks kolmerealine kiri, kus kirjutaja üsna nõudlikul toonil palub vastust küsimusele, kui palju näitleja peaosade eest palka hakkab saama, enne ei hakka ta elulugu ega pilti üldse saatma!“

Nii mõnigi näitlejakandidaat oli Palu arvates siiski väga tõsiselt võetav, ent neist, kelle kiri säilinud on, kedagi Endlasse ometi tööle ei võetud. Põhjuste kohta pole õnnestunud andmeid leida.

Ajasilla ehitamine

Iseloomustamaks 30. märtsil lavale jõudvat projekti, märkis Palu, et seda võib nimetada dokumentidel põhinevaks õhtuks teatris ja see erineb teatriõhtust, kus näitlejad tegelastena väljamõeldud lugu mängivad.

„Näitlejad loevad laval autentseid kirju, otsime inimesi nende kirjade tagant ja vaatame, mis sel ajal veel toimus. Ehitame põgusa silla üle sajandi,“ tutvustas Palu. Peale kirjade näeb laval palju visuaalset materjali, mis jõuab vaatajate ette Endla videomeistri Argo Valdmaa abiga.

Kui aastal 1911 kirjutasid teatrile 17–27aastased noored, siis nüüd loevad lavastuses kirju samaealised Endla näitlejad Triin Lepik, Sten Karpov ja Jaanus Mehikas.

Lepiku sõnutsi avastanud ta üllatusega, et on sündinud täpselt 100 aastat hiljem kui mitu kirjutajat. „Lugedes, mida paljud need noored olid teinud, et kas või korraks lavale pääseda, mõtlesin küll, kas meie, noored näitlejad, oleksime praegu selleks valmis olnud,“ osutas temagi kirjutajate meeletule teatriarmastusele.

„Kirjad Endlale“ tegijate arvates võiks lavastus huvi pakkuda kõigile Endla sõpradele, noortele ja vanadele, aja- ja kultuuriloo huvilistele, kuna kirjade kaudu jõuab meieni ehe kild minevikust.


Teater

„Kirjad Endlale“, üks etendus 30. märtsil Endla teatri suures saalis. Lavastusgrupp: Tiit Palu, Triinu Ojalo, Argo Valdmaa. Kirju loevad Triin Lepik, Sten Karpov, Jaanus Mehikas.

Märksõnad

Tagasi üles