Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Viimane päev esitada oma geniaalne idee Vaba Lava ideekonkurssidele!

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vaba Lava ideekonkurss
Vaba Lava ideekonkurss Foto: Vaba lava

Vaba Lava kuulutas detsembri välja 2017/2018. aasta kuraatoriprogrammi ja Eesti Vabariik 100 teatriprogrammi lavastuste ideekonkursi. Täna, 31. jaanuaril on viimane päev esitada oma ideid konkurssidele.

Vaba Lava teatrikeskus kutsub kõiki etenduskunstnikke, vabatruppe ja projektiteatreid osalema Vaba Lava 2017/2018. hooaja kuraatoriprogrammi rahvusvahelisel ideekonkursil. 

2017/18. hooaja kuraatoriprogrammi oodatakse ideid etenduskunstnikelt üle maailma. Pakutud lavastusprojekt võib hõlmata nüüdis-, tantsu-, sõna-, objekti-, visuaal-, muusikateatrit, tehnoloogilist teatrit, performance’it jm.

Ideekonkursile oodatakse lavastusprojekte, mis käsitleksid informatsiooni ülekülluse (Big Data) ning tõejärgse ajastu (Post-truth) temaatikat. 

Kunstikud on alati olnud ajastu südametunnistuseks ja peegliks. Pärast Brexitit ja Donald Trumpi võitu on saanud lõplikult ja kainestavalt selgeks, et maailm pole enam endine. Seepärast kutsutakse etenduskunstnikke mõtestama uut ajastut, mida iseloomustab informatsiooni üleküllus ja eetiline relativism ning kus avaliku arvamuse kujundamisel on faktid kaugelt vähem olulised kui emotsioonid ja isiklikud uskumused. 

Informatsiooni üleküllus (Big Data) on kui valge müra, mis kurdistab või nagu liivatorm, mis hägustab nägemist ja eksitab teelt. Sõnaühend «tõejärgne» (Post-truth), mis näib ajastu olemust ülitabavalt iseloomustavat, on 2016. aastal esinenud internetikirjetes sellistes kordustes, et see on sõnaraamatute kirjastuse Oxford Dictionaries poolt kuulutatud lausa aasta sõnaks. 

Kuidas kunstnikuna navigeerida vastuolude, manipulatsioonide ja tähendusliku ambivalentsuse maailmas? Kuidas säilitada usku vabasse tahtesse, õigusesse privaatsusele ja isikupuutumatusele hüpervõrgustunud maailmas, kus Suur Vend kunagi ei maga?

Konkurss on avatud kõigile etenduskunstnikele, kelle idee haakub ülaltoodud teemadega.

Lisaks ootab Vaba Lava koostöös NUKU teatriga osalema EV 100 teatriprogrammi «Sajandi lugu» ideekonkursil. 2018. aastal tähistab Eesti Vabariik 100. sünniaastapäeva. Eesti teatrid tähistavad suursündmust riigi ajaloo igale kümnendile pühendatud lavastustega. Lavastused luuakse loosi teel paarideks liidetud teatrite koostöös.

Eesti ainus professionaalne nuku- ja visuaalteater NUKU teater ja etenduskunstide keskus Vaba Lava said loosi tahtel ülesandeks luua lavastus, mis kajastab 1980. aastaid. Vaba Lava ja NUKU teater otsivad partnerit, kellele on omased nüüdisaegsed objekti-, visuaal- või nukuteatri väljendusvahendid.

NUKU teatri ja Vaba Lava eesmärgiks on luua lavastus, mis käsitleks 1980ndaid aastaid nii Eesti kui ka maailma ajaloo kontekstis laiemalt, leides ja luues selle jaoks unikaalse ja kujundipõhise teatrikeele. Samuti otsime värsket ning ootamatut vaatenurka.

Taotluste esitamise tähtaeg mõlemale ideekonkursile on 31. jaanuar 2017 (k.a).

Ideekonkursi tutvustuse, tingimused ja taotlusvormi leiab SIIT!

Lavastusprojektid valivad välja Vaba Lava 2017/18. hooaja kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Konsultandiks on Vaba Lava teatrikeskuse juhatuse liige ja tegevjuht Kristiina Reidolv. EV 100 teatriprojekti puhul ka NUKU teatri esindajad.

José Alfarroba on sündinud 1950. aastal Lõuna-Portugalis.

1969. aastal kolis ta poliitilistel põhjustel Prantsusmaale ning töötas esmalt organisatsioonis Culture and Freedom Network of Léo Lagrange. 1984. aastal sai José Alfarrobast Rutebeufi nimelise teatri (Le théâtre Rutebeuf) kunstiline juht ja direktor. Sellesse perioodi jäi ka tänavakunsti festivali Folies Urbaines asutamine. 1998. aastal alustas Jose tööd teatri Théâtre de Vanves kunstilise juhi ja direktorina.

Théâtre de Vanves on interdistsiplinaarne etenduskunstide keskus, kus on esindatud nii kaasaegne sõna-, tantsu- ja muusikateater kui ka film. 2016. aastal toimub Vanves´is juba 19. korda rahvusvaheline festival Artdanthé, mille initsiaatoriks oli José Alfarroba. Festivali põhifookuses on kaasaegne tants, kuid esindatud on ka teised etenduskunstid – sõnateater, performance´id, visuaalteater jne.

Festival on tuntud oma kõrge kunstilise taseme poolest ning festivali programmi on kutsutud esinema mitmed nimekad noored koreograafid ja lavastajad nagu näiteks Boris Charmatz, Dave St-Pierre, Herman Diephuis, Fabrice Lambert, Gaël Sesboüé, Kataline Patkaï, Yves-Noel Genod, Jeanne Candel, Jan Martens ja teised, kes on pälvinud tunnustust nii Prantsusmaal kui mujal Euroopas.

José Alfarroba peab oma missiooniks noorte talentide leidmist ning nende karjääri toetamist kunstnikutee algusaastatel ning on seetõttu algatanud erinevaid programme noorte etenduskunstnike toetamiseks. 2012. aastal pälvis José Alfarroba kõrge riikliku autasu Chevalier des Arts medali märkimisväärse panuse eest etenduskunstide arendamisel.

Tristan Barani on õppinud Pariisi 2. Ülikoolis (Université Paris 2 Panthéon-Assas) õigusteadust ning meediat ja avalikke suhteid.

Ta on seotud Théâtre de Vanves´iga alates 2006. aastast. Alates 2010. aastast on Tristan Barani koos José Alfarrobaga arendanud rahvusvahelisi suhteid Artdanthé festivali raames. Kui Théâtre de Vanves juhiks sai Anouchka Charbey, sai Tristanist interdistsiplinaarse etenduskunstide festivali Artdanthé programmijuht.

2015. aastal valiti Tristan Prantsuse Kultuuriministeeriumi valitsusalas oleva komisjoni DRAC Île-de-France kaasaegse tantsu eksperdiks. Lisaks juhib Tristan Vanves´i, Brüsseli ja Pariisi noorte etenduskunstnike vahetus- ja koostööprogrammi.

Esimese vooru läbinud projektide autorid kutsutakse oma lavastusideid tutvustama 2017. aasta veebruaris.

Lõppvalik toimub 2017. aasta mai lõpus. Kuraatorite valiku kuulutame välja juunis 2017.

Etendusi peab olema võimalik mängida Vaba Lava programmis 2017. aasta septembrist 2018. aasta juunini.

Märksõnad

Tagasi üles