Saksamaal on saanud bestselleriks kunagise natsijuhi Adolf Hitleri teose «Mein Kampf» uustrükk, mis on varustatud selgituste ja kommentaaridega.
Saksamaal on Hitleri «Mein Kampfi» uustrükk menukas
Saksamaa tänapäevaajaloo instituudi teatel on seda teost, milles Hitler räägib nii oma elust kui visandab rahvussotsialismil põhineva ühiskonna põhijooned, müüdud juba 85 000 eksemplari, edastab Yle.
Samuti toob ta seal ära, miks on tema arvates juudid ja slaavlased alam rass võrreldes aarialastega.
Hitleri «Mein Kampf» esmatrükk ilmus 1925. ja 1926. aastal, kuid nüüdne erineb varasematest Saksa mainekate ajaloolaste poolt lisatud selgituste ja kommentaaride tõttu.
Juba uue raamatu pealkiri « Hitler, Mein Kampf. Eine kritische Edition» viitab, et tegemist ei ole täiesti algupärase teosega, vaid selles on teist poolt lisatut.
Raamatu kaaned on valged, sellelt puudub Hitleri pilt nagu see oli esmatrüki ja veel mitmete Teise maailmasõja ajal välja antud trükkide kaanel.
Saksamaa seadused keelavad natsismiga seotu propageerimise ja levitamise, selle tõttu ei saa panna raamatule Hitleri fotot ega ka natsisümbolit haakristi.
Pärast Teist maailmasõda sai «Mein Kampfi» avaldamisõiguse 70 aastaks Baieri liidumaa ja sealsed võimud otsustasid, et seda teost uuesti välja ei anta.
Baieri liidumaa «Mein Kampfi» avaldamisõigus sai otsa 2015. aasta lõpus, pärast seda läks see Saksamaa nüüdisajaloo instituudile, mis langetas otsuse see uuesti avaldada.
Samas tehti seda nii, et natside julmused ja ebaõiglus esile tuleksid ning et neonatsid ei saaks seda hakata oma «piibliks» pidama.
Hitleril valmis ta suurteose esimene osa vanglas, teine osa aga pärast ennetähtaegset vabanemist 1924. aastal Obersaltzbergis.
Hitler pani alguses oma teosele pika ja veniva pealkirja «Viereinhalb Jahre gegen Lüge, Dummheit und Feigheit» (Neli ja pool aastat valede, rumaluse ja arguse vastu), kuid natsionaalsotsialistist kirjastaja meelest oli see pealkiri liiga keeruline ja raamat sai lühikese pealkirja «Mein Kampf» (Minu võitlus).