N, 30.11.2023

Näitusele pandi patoloogilised vahakujud

Andris Tammela
, 24tundi tegevtoimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Näitus "Panoptikum".
Näitus "Panoptikum". Foto: Eesti Tervishoiu Muuseum

Tallinna Eesti Tervishoiu muuseumis saab 1. märtsist tutvuda ainulaadse näitusega “Panoptikon - vahasse valatud kannatus” millel on eksponeeritud anatoomilised ja patoloogilised vahakujud 19. sajandist.

Margus Jurkatam Tervishoiu muuseumist märkis, et anatoomilises vahakabinetis Panoptikon ühinevad meisterlik käsitöökunst ja meditsiin.

“Unikaalsele õppevahendite kogule pandi alus 1856. aastal Saksamaal Dresdeni ülikooli arstiteaduskonnas,” teadis Jurkatam. “Skulptorid Rudolf Pohl ja Emil Kotschi hakkasid tegema vahakujusid inimkeha osadest ja neid tabanud haigustest. On teada, et esimesed kujud lõi skulptor Emil Kotschi, silmapaistvamaks kujunes aga siiski Rudolf Pohl, kes modelleeris suurema osa kollektsioonist.”

Jurkatami sõnade järgi selgus vaandest dokumentidest, et vahakujude loomisel olid abiks väga kuulsad teadlased : Nobeli preemia laureaadid Robert Koch ja Paul Ehrlich, aga ka Albert Neisser, Friedrich von Esmarch ja Karl Ernst von Baer Tartu ülikoolist, samuti grupp kuulsaid impressioniste nagu Edgar Dègas, Auguste Rodin ja Medardo Rosso.

Avalikkuse huvi näituse vastu oli nii suur, et sajandivahetusel viidi “Panoptikon” hobuvankritel ringsõidule mitmetesse Euroopa linnadesse. Vahakabinetti näidati pealkirja all “Inimene - tutvu iseendaga”. Naistel oli lubatud näitust külastada vaid reedeti kell 15-18.

Teise Maailmasõja käigus läks näitus kaduma ja leiti üles kahe Soome kunstniku Wäinö Hamari ja Esa Karttuneni poolt 1981. aastal ühest Kesk-Euroopa riigi tolmusest keldrist, kus see oli vedelenud üle 40 aasta. Pärast restaureerimist on vahakabinet olnud vaatamiseks väljas Soome, Rootsi, Norra, Taani, Inglismaa ja Saksamaa suurtes linnades. Eestis võis sellega esimest korda tutvuda 2007. aastal.

Eri maade spetsialistid on 164 kujust koosnevat vahakabinetti nimetanud suurepäraseks haridus- ja tervisekasvatusnäituseks ning ka veretuks lahkamiseks. Iseäranis huvipakkuvad on vahamulaažid erinevate haigustunnustega.

Tervishoiu muuseum täiendas näitust muuseumi fotokogus leidunud fotodega patoloogiatest ja haiguskirjeldustega. Näitus jääb avatuks 30. juunini.
 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles