ERR tähistab ringhäälingu 90. sünnipäeva rikkaliku programmiga

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Aja jälg kivis»
«Aja jälg kivis» Foto: ERR

18. detsembril tähistab Eesti ringhääling 90. sünnipäeva ning sel puhul on ERRi kanalite eetris rohkesti sünnipäevale pühendatud saateid.

Vikerraadio on juba aegsasti ringhäälingu sünnipäeva lainel ning eetrisse jõuab hulk erilisi saateid. Pärast 30-aastast vaheaega tuleb 18. detsembril kell 12.05 üheks tunniks taas eetrisse mitme põlvkonna kultussaade «Soovid, soovid, soovid», kus Tõnis Erilaid loeb ette ainult posti teel saabunud kirju, soove ja tervitusi.

Sünnipäevanädalal saab Vikerraadios taas kuulata Eesti Raadio arhiivist pärit saateid, mis on igaüks omal põhjusel mõnevõrra erilisemad kui arhiivist tavaliselt leiab:

13. detsembril kell 21 kuuleb kõige vanemat arhiivis säilinud saadet sarjast «Rahva teenrid». Sarjale panid 4. aprillil 1998 aluse Neeme Brus ja Mart Ummelas ning nemad olid ka esimesed saatejuhid. 14. detsembril kell 21 jõuab uuesti eetrisse 23. augustil 1989. aastal toimunud Balti keti sündmusi kajastanud kolmetunnise otsesaate esimene osa. Saatejuhid olid toona Riina Eentalu ja Tiit Sinissaar, reporteritööd tegid Saaremaal Aare Laine, Rakveres Ott Kool, Raplas Ain Saarna, Türil Vello Lään, Tartus Meelis Pirn, Tallinnas Mati Kirotar, Erkki Berends ja Raul Mälk, välismaiste tele- ja raadiojaamade kajastustusi jälgis ja tegi saates ülevaate Harri Tiido.

15. detsembril kell 14 kordab Vikerraadio Valdo Pandi saadet, mis pole käesoleva aastani kunagi eetris kõlanud ja mille lint 2015. aastal Kreutzwaldi tänava raadiomaja tühjaks kolimisel juhuslikult leiti. See sisaldab Valdo Pandi ja kahe ennast võimudele välja andnud metsavenna Arnold ja Aksel Ojaste jutuajamist 1963. aastal. Saate toimetas Piret Kriivan. 16. detsembril kell 14 saab kuulda aga üht rohkem kui 130-st Loominguliste Liitude Kultuurinõukogu saatetunnist, mis läks eetrisse igal reedel ajavahemikus 1988-1990 ja tavaliselt otsesaatena. Saade, mida nüüd korratakse, on tõenäoliselt kodune salvestus raadioeetrist.

17. detsembril kell 12 on saates «Kajalood» küsitletav rohkem kui 40 aastat Eesti Raadios saateid teinud ning kuulajaid oma kauni raadiohääle ja emakeele laitmatu kasutusega rõõmustanud Mari Tarand. Kell 14 saab aga Vello Lääne abiga ülevaate uudistesaate arengust läbi üheksa aastakümne ja kuuleb hääli «Päevakaja» varamust.

Ringhäälingu sünnipäeval, 18. detsembril, kell 10.10 teeb Margit Kilumets intervjuu tänavuse Kuldmikrofoni laureaadiga. Päeva nael on kell 12.05 eetrisse jõudev kultussaade «Soovid, soovid, soovid», mis tuleb pärast 30-aastast vaheaega Tõnis Erilaiu juhtimisel üheks tunniks taas eetrisse. Saates loeb Erilaid ette ainult posti teel saabunud kirju, soove ja tervitusi, et tähistada ringhäälingu 90. sünnipäeva. Kell 14 näitab valik arhiivist seda, kuidas on reportaažid laulupeorongkäigust, peotule süütamisest, peoliste üleslaulmisest ja laulupeokontsertidest ülekandetehnika arengu ja mitme põlvkonna reporterite mõttelennuga ajas muutunud. Saate paneb kokku Kaja Kärner. Kell 16.05 on eetris salvestus ringhäälingu pidulikult aastapäevakontserdilt.

Sünnipäevanädalal jõuab argipäeviti kell 11.30 eetrisse uus kuuldemäng «Eradetektiiv ERF», mis on järg 1974. aasta loole. Aastakümneid tagasi kuulajaid köitnud eradetektiiv ERF ilmus arhiivipimedusest välja, sest tema abi on nüüdki hädasti vaja, kui ringhäälingu direktor avastab ühel detsembrikuu päeval oma kabinetist kotitäie sularaha. Paanikasse sattunud direktor kutsub appi eradetektiivi, sest ringhäälingu juubeli eel ei saa riskida mingi avaliku skandaaliga.

ETV toob 17. detsembril kell 18.45 vaatajateni ringhäälingu sünnipäevale pühendatud piduliku kontserdi Estonia kontserdisaalist, kus Üle-Eestilise Noorte Sümfooniaorkestri eestvedamisel tehakse koos erinevate solistidega muusikaline ajarännak läbi aastakümnete. Kell 21.35 on ekraanil saade «Aja jälg kivis». Helgi Erilaiu legendaarse raadiosarja televersioon jutustab loo meie raadiomajadest - nende värvikast saamisloost, neist kui oma aja arhitektuuripärlitest. Seda omalaadset rännakut läbi ehituskunsti ajaloo kaunistavad Erilaiu isiklikud mälestused tema enam kui pool sajandit kestnud raadioelust.

Klassikaraadios on valik arhiivisaateid Ringhääling 90 eetris juba alates oktoobrikuust ning sari jätkub jaanuari lõpuni. Neljapäeva õhtuti kell 19 saab kuulata tipphetki legendaarse sarja «Muusikaline tund» arhiivist, valik Valter Ojakääru unustamatuid džässisaateid on eetris laupäeviti kell 21. jaanuaris on kavas Kaja Kärneri vestlussaated Eesti Raadio diktoritega. Raadio muusikakollektiivide ajaloosari on aga eetris pühapäevahommikuti kell 9.

Klassikaraadio vahendab otseülekandes ringhäälingu pidulikku aastapäevakontserti laupäeval, 17. detsembril, kell 19.

Raadio 2 alustas ringhäälingu sünnipäeva tähistamist mõned nädalad tagasi otsesaadetega vabariigi erinevaist paigust. Tänaseks on selja taga saatepäevad Jõhvist, Viljandist, Paidest ja Kuressaarest ning Pärnust. Alates laupäevast, 17. detsembrist, võtavad Raadio 2 halloomehed koha sisse Tallinnas Vabaduse väljakul, et minna viie päeva jooksul eetrisse pop-up-stuudiost, mis on ühtlasi Raadio 2 aastahiti valimisjaoskonnaks. Laupäeva jooksul annavad Raadio 2 välistuudios intervjuusid mitmed raadiolegendid, nende hulgas Eesti Raadio endine direktor Peeter Sookruus, saatejuhid Olav Osolin, Erki Berends, Reet Linna ja Raadio 2 kunagised peatoimetajad Margus Hunt ja Heidy Purga. Raadiotegemise ajaloole on pühendatud ka pühapäevahommikune Igor Maasiku autorisaade «Bella pühapäevakool».

Raadio 4 eetris on alates sügisest  olnud sari «Siin Tallinn!» («Govorit Tallinn!»), mis on formaadis «Kirjutamata memuaare»,  ning milles Eesti Raadio staažikad ajakirjanikud, helirežissöörid, operaatorid ja endised diktorid jagavad oma mälestusi Eesti Raadios töötamise aegadest. 18. detsembri hommikuprogramm on samuti pühendatud ringhäälingu juubelile, milles osaleb ka tänavune Kuldmikrofoni laureaat ja teised aastapreemia pälvinud praegused  tublid raadiotöötajad. Lisaks teeb Aleksandr Lukjanov muusikasaate «Laulud Eesti Raadios läbi aastakümnete».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles