Video: kuju seest leiti Mingi dünastia rahatäht

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Austraalia oksjonimaja kunstispetsialistid leidsid 600 aasta vanuse meest kujutava puidust kuju seest Mingi dünastia ajast pärit rahatähe.

Uurimine näitas, et see raha oli välja antud Mingi dünastia esimese keisri Zhu Yuanzhangi kolmandal valitsemisaastal , mis on lääne kalendri järgi aastal 1371. Rahatähel on ka hoiatus, et selle võltsijaid karistatakse peast ilmajätmisega, edastab Live Science.

Austraalia Melbourne’i Mossgreene’i oksjonimaja esindaja Paul Sumneri teatel oli 645-aastane raha budistliku kuju, luohan'i, sees ja see kuju võis kunagi olla kas mõne perekonna või budistliku kloostri altaril.

Sumneri teatel leidis vana raha nende oksjonimaja aasia kunsti spetsialist Ray Tresgakis kui ta puidust kuju oksjoni jaoks kontrollis ja puhastas.

«Seda ei olnud lihtne märgata, sest rahatäht oli 2,5-sentimeetriseks kokku volditud. Meie andmetel on see kuju olnud koos rahaga vähemalt kahe omaniku käes,» teatas Sumner

Mossgreeni oksjonimaja vana raha spetsialistid said kohe aru, et tegemist on haruldusega ja hiinakeelsed kirjutised viitasid Mingi dünastiale.

Maailmas on väga vähe alles Mingi dünastia, mis valitses 1368 – 1644, ajastust pärit raha.

Mingi dünastia raha on märgatavalt suurem kui tänapäeval erinevates riikides kasutusel olevad rahatähed, ka on sel rahal rohkem teksti. Rahal on kirjas, et tegemist om Mingi rahaga, mille väärtus on üks guan.

Üks guan võrdus 1000 vaskmündi või 28 grammi puhta hõbedaga.

Ajal, mil nimetatud rahatäht Hiinas välja anti, ei kasutatud mujal maailmas paberraha. Euroopas ilmusid esimesed paberrahad 17. sajandi keskel ehk umbes 300 aastat hiljem.

Sumneri andmetel võidi see raha puust kujusse peita religioosel eesmärgil  ning uuringu kohaselt tehti seda siis, kui kuju oli umbes 30 – 50 aastat vana.

Ta lisas, et iidsete Hiina kujude seest on ka varem objekte leitud, kuid need on olnud kas mingi sõnum, riis või poolvääriskivid, paberraha leidmine on esmakordne.

Austraalia oksjonimaja teatel ostis selle skulptuuri austraallasest kunstikollektsionäär Raphy Star Ühendkuningriigist, kuid ei ole teada, kellele see varem kuulus ja kuidas Euroopasse jõudis.

Nii puidust mehekuju kui rahatäht pannakse koos 11. detsembril Sydneys toimuvale oksjonile, ekspertide hinnangul võib nende hinnaks kujuneda 45 000 Austraalia dollarit  (30 000 eurot).

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles