Ameerika Ühendriikide allveearheoloogid uurisid robotite abil, millises seisus on 1941. aastal Pearl Harboris uppunud USA sõjalaev Arizona.
Video: milline näeb välja Pearl Harboris uppunud USA sõjalaev Arizona?
Jaapani lennuvägi ründas 7. detsembril 1941 ootamatult Hawaiil Pearl Harboris asunud USA mereväebaasi, muutes kasutuks seitse USA lahingulaeva, kaasa arvatud Arizona, millest nüüd saadi veealused kaadrid, edastab foxnews.com.
Rünnakus Pearl Harborile hukkus 2400 ja sai vigastada üle 1200 ameeriklase, päev hiljem kuulutas USA Jaapanile sõja.
Selle aasta detsembris möödub Pearl Harbori rünnakust 75 aastat ja sel teemal valmis dokumentaalfilm «Pearl Harbour: Into the Arizona», milles kajastatakse selle laeva saatust.
Pearl Harbori lahingus ellu jäänud USA mereväelane Donald Stratton ei arvanud, et kunagi oma endist laeva uuesti näeb.
«Robotite tehtud videol on näha, et laeval on seni näiteks telefonid ja laelaembid omal kohal. Ma ei arvanud, et 75 aastat hiljem näen seda uuesti,» sõnas 7. detsembril 1941 Arizona pardal olnu.
Allveearheoloogide teatel ei näinud nad Arizonal hukkunud 1177 meremehe ja merejalaväelase skelette, kuna need on aastakümnetega mattunud settekihi alla.
«Arizona sisse minek oli emotsionaalne kogemus, sest tegemist on uppunud sõjalaevaga, mis on samas suure hulga hukkunute tõttu haud,» teatas USA allveememoriaalide asejuht Brett Seymour.
Ameeriklastest Teise maailmasõja veteranidele pakub nende kunagiste laevade saatus suurt huvi.
Lisaks Arizonale uppusid Pearl Harboris lahingulaevad Oklahoma, California ja West Virginia, kaks viimast tõsteti pinnale ja taastati ning nad võeti uuesti kasutusele 1944. aastal.
Lahingulaeva Nevada meeskond ajas oma aluse karidele, lahingulaev Maryland ja Tennessee said pommitabamused. Kõik kolm laeva remonditi ja võeti taas kasutusse 1942. aastal.
Vaid lahingulaev Pennsylvania kahjustused olid jaapanlaste rünnakute järgselt minimaalsed ja see jätkas teenistust.
Jaapani õhuvägi plaanis Pearl Harborit rünnata kolme lainena, kuid viimane kolmas rünnak jäi ära, kuna Jaapani militaarjuhid arvasid, et ameeriklased oskavad neid oodata ja avaldavad vastupanu. Jaapanlaste rünnakute sihtmärkgiks olid lisaks lahingulaevadele ka lennuväebaasid ning kütuse- ja relvahoidlad.