Fotod: 25-aastane Eesti moebränd Baltman tunnustas kartmatuid Eesti ühiskonnategelasi

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tallinn Fashion Week 23.10.2016 Kriss Soonik, Baltman.
Tallinn Fashion Week 23.10.2016 Kriss Soonik, Baltman. Foto: Erlend Štaub

Baltikumis juba veerandsada aastat maailma tipptasemel ärirõivaid tootnud Baltman tunnustas kartmatuid inimesi Eesti ühiskonnas, kelle algatusjulgus, vastutustunne ja ettevõtlikkus on viimase 25 aasta jooksul Eesti elu edasi viinud. Baltmani tunnustuse pälvis 13 Eesti ühiskonnategelast, ärimeest ja loomeinimest ning üks riik. Pidulikul sünnipäevaõhtul anti tunnustus üle neist kolmele: Eesti Antidopingu juhile Kristjan Portile, fotograaf Herkki Erich Merilale ja laulja Tanel Padarile.

Seesama kartmatu mõttelaad, mis iseloomustab nii Baltmani tootearendust kui ka asutajaid, on viimase 25 aasta jooksul olnud iseloomulik paljudele Eestile vundamendi ladunud ettevõitjatele ja ühiskonnategelastele. 

„Soovime tunnustada inimesi, kelle algatusjulgus, vastutustunne ja ettevõtlikkus on viimase 25 aasta jooksul Eesti elu edasi viinud. Usume, et kartmatuks sündinud on kõik suured isiksused, kes oma tegude, ideede ja otsustega võiks meile kõigile eeskujuks ja inspiratsiooniks olla,“ ütles Baltmani kaasasutaja Meelis Milder Baltmani 25. sünnipäeva üritusel Tallinna Kultuurikatlas.

Baltmani kollektsioonijuht Kaja Milder andis laureaatidele üle kartmatute väärtuste märgi, kiili, kes juba aastaid paljusid Baltmani pintsakurevääre kaunistanud on. “Tähenduslikult on kiilidel meie ühiskonna julgetega palju ühist – kiilid on kartmatult üle elanud kõikvõimalikke kriise, isegi jääaegu, nad võtavad kartmatult ette pikki reise ja ka nemad rajavad oma kodu tavaliselt vee äärde, et sealt siis võimalikult tihti uutele jahimaadele lennata,” selgitas Kaja Milder sümbolikasutust. Kartmatute väärtuste märgi, Kiili, pälvis sünnipäevaõhtul 14 kartmatut:

Tõnu Kaljuste, Andrus Kivirähk, Hannes Tamjärv, Kelly Sildaru, Mart Poom, Andres Metspalu, Artur Taevere, Island, Elmo Nüganen, Indrek Kasela, Jüri Raidla, Kristjan Port, Tanel Padar ja Herkki Erich Merila. Loe, miks need inimesed ja üks riik – Island – kartmatu väärtuse märgi pälvisid allpool.  

Baltman on Baltika Grupile kuuluv 1991. aastal loodud rahvusvaheline moebränd, mis täna tegutseb Eesti, Läti ja Leedu jaeturul, omades kokku 13 esinduspoodi. Baltika Grupi e-poe Andmorefashion.com kaudu jõuab Baltmani kollektsioon 44 riiki üle maailma.

Laureaatide tutvustused:

Kristjan Port

Ta ei ole mees, kelle mõtted antidopingu teemal alati kõigile meeldiks. Tema kartmatu hoiak ebaõigluse ja ebaaususe vastu spordis on miski, mis kaitseb neid väärtusi, mida iga väike ühiskond peaks hoidma. Kõik väärivad võrdseid võimalusi. Ja kõik väärivad ausat kohtlemist.

Tanel Padar

Ta on teinud nii mõndagi, mida paljud meist ei ole. Ja eriti suurt imetlust väärib tema pidev arenguenergia ja julgus, millega on ta võtnud ette äriõpingud või karmid spordivõistlused. Tema sisemine jõud on meile inspiratsiooniks.

Herkki Erich Merila         

Tema käes on üks neist nähtamatutest võtmetest, mis viib meid täna Baltmani brändi tuumani. Tunnustame Herkkit selle eest, et ta on julgelt ja väljaspool oma isiklikku mugavustsooni tegutsenud selle nimel, et meie kultuuriruum oleks ilusam, mitmekülgsem ja rikkam. 

Elmo Nüganen  

Meie jaoks on ta kartmatu rätsep, kes on julgenud anda Eesti kultuuriloole juurde nii palju andekaid lavatähti, täissaale liigutanud lavalugusid ja mõtestanud oma loomingus eestlaseks olemise kõiki tahke.

Indrek Kasela    

Asjad, mida ta teeb ja toetab, on olnud meile inspiratsiooniks. Sageli mitte just kõige mugavamate kultuuriprojektide käimalükkamine saab olla vaid tõeliselt kartmatu mehe töö.

Jüri Raidla           

Ta on meie jaoks hea seadusloome ja põhiseadusesse kirjutatud väärtuste isa. Ta on julgelt seisnud selle eest, et seadused töötaks inimeste, mitte inimesed seaduste huvides.

Tõnu Kaljuste    

Hindame kõrgelt tema julgust viia meie kultuuri nii maailmamerede taha kui meie oma Naissaarele, kus tema julged ideed sünnivad rahvast liigutavateks kultuurielamusteks.

Andrus Kivirähk 

Tema looming on olnud juba aastakümneid julge ja teravmeelne peegelpilt meie rahva kõikidest iseloomujoontest. Tema teostes peituv tõde on sageli nii toeks kui tõrvaks tuleviku suunas liikumisel. Ilma tema julguseta oleks meie raamaturiiulid palju kergemad. 

Hannes Tamjärv

Tema missioon julgustada järeltulevates põlvedes loovust, uudishimu ja ettevõtlikkust, on meie ühiskonnas tõeliselt tähelepanuväärne. See on vaimustav, millise panuse meie haridusellu on andnud tema loodud koolid nii Eestis kui Hispaanias.

Kelly Sildaru       

Tema sõidud ja võidud on nii lahedad, et pakuvad aukartustäratavaid adrenaliinikoguseid ka pealtvaatajatele, mitte ainult talle. Ta on inimene, kes on nii mõnedki meist pannud uskuma sellesse, et kõik on võimalik.

Mart Poom         

Oskus end elus iga nurga alt tulevate löökide eest kaitsta on miski, mida iga ettevõtja võiks temalt õppida. See, kuidas ta on treeninud endas julgust ka kõige jõulisemate rünnakutega toime tulla, näitab meile kõigile teed, kuidas ületada endas kõikvõimalikke inimlikke hirme. 

Andres Metspalu

See, et ta ei karda välja käia utoopiliselt julgeid ideid, on pannud aluse ühele Eesti olulisemale teadusprojektile. Tema tänasel tööl geenivaramu eestvedajana on järeltulevate põlvede jaoks ääretu väärtus.

Artur Taevere   

Meie jaoks on ta olnud sotsiaalse ettevõtluse maaletooja. Tema töö Heateo Sihtasutuse ja Noored Kooli programmi ellu kutsumisel näitab meile headuse ja tahtekindluse jõudu.

Island    

25 aastat tagasi tunnustas Islandi Vabariik esimesena meie maa vabadust. Just seda vabadust, mis andis võimaluse sündida ka täna juubelit tähistaval ärirõivaste brändil Baltman. Me imetleme Islandi julgust, nii poliitikas kui jalgpallis. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles