Video: Islamiriigi grupivägistamises ellujäänud naine sai inimõigusauhinna

Nadia Murad Basee Taha

FOTO: SCANPIX

Äärmusrühmituse Islamiriigi džihadistide käes vangis olnud Nadia Murad Basee Taha sai eile Prantsusmaal Strasbourgis maineka Vaclav Haveli inimõiguse auhinna jeziididide kaitsmise eest.

23-aastane jeziid Murad langes 2014. aastal Iraagis Islamiriigi kätte, teda vägistati ja peksti ning müüdi mitmel korral orjaks, kuid ta pääses põgenema. Temast sai selle aasta septembris inimkaubanduse ohvrite hea tahte saadik ÜRO egiidi all.

Naine paljastas, et kui ta džihadistide käest üritas esimest korda põgeneda, siis ta tabati ja teda vägistasid karistuseks kuus meest. Ta oli pärast seda veel kolm kuud Islamiriigi käes, kuid teisel katsel pääses põgenema.

ÜRO andmetel on Iraagis langenud Islamiriigi kätte umbes 5000 naist, kellest suur osa on jeziidid.

Murad sai nüüd auhinna, mis kannab endise Tšehhi presidendi Vaclav Haveli nime, inimõiguste kaitsmise eest. Auhinnaga kaasneb 60 000 eurot.

Eile Strasbourgis kõne pidanud Murad sõnas, et Islamiriigi džihadistid tuleks inimsusvastaste kuritegude eest rahvusvahelise erikohtu alla anda ning 2014. aastal jeziidide tapmist tuleks käsitleda kui genotsiidi.

Tagasi üles