Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

33 aastat tagasi oleks võinud puhkeda tuumasõda (4)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
USA mandritevahelise ballistilise raketi katsetus
USA mandritevahelise ballistilise raketi katsetus Foto: Wikipedia.org

Nõukogude Liidu kolonelleitnant Stanislav Petrov hoidis 33 aastat tagasi ära tuumasõja arvates, et tegemist oli mitte tegeliku rünnaku, vaid veateatega.

Iltasanomat. fi kirjutab, et 26. septembril 1983 oli Petrov Moskva lähedases punkris valves ja jälgis satelliitide edastatavat informatsiooni, mis oli osa nõukogude õhukaitsest, kui arvutid näitasid järsku, et USAst on Nõukogude Liidu suunas mandritevaheline ballistiline rakett välja saadetud.

«Sireen huilgas, kuid mina vaatasin nagu kivistunult ekraani, millel oli näha sõna «Rakett»,» meenutas Petrov.

Sireen kostus veel viiel korral ja ekraan näitas kokku viie raketi välja saatmisest.

Protokolli kohaselt oleks Petrov pidanud USA rakettidest teatama Nõukogude Liidu juhtidele ja sõjaväele, et Nõukogude Liit oleks saanud kiiresti vastulöögi anda. Samas tundus talle ebausutavana, et USA oleks oma rakette välja saatnud, kuigi oli käimas külm sõda.

«Tundsin, et midagi oli valesti ja ma ei tahtnud teha viga. Langetasin otsuse, et uurin veel juhtunut ja ei teata nähtust,» meenutas sõjaväelane.

Petrovi arvates oli kummaline, et USA saatis välja vaid viis raketti , sest kui tahetakse alustada sõda, siis viiest raketist ei piisaks.

Ta kontrollis Nõukogude Liidu õhujõudude radarisüsteemi andmeid, mis näitasid, et USA ei ole rakette välja saatnud ja sai kinnituse, et tegemist oli veateatega. 

Stanislav Petrov hoidis ära Nõukogude Liidu poolse raketirünnaku USA suunas, takistades sellega tuumasaõja puhkemist, kuid ametlikult teda selle eest ei tänatud.

USA militaaranalüütik Bruce Blair arvas 16 aastat tagasi kanali NBC intervjuus, et Petrovi valvesoleku ajal tekkinud valehäire oleks võinud kaasa tuua USA ja Nõukogude Liidu vahelise tuumasõja, mis oleks puudutanud kogu maailma. 

«26. septembril 1983 olime tuumasõja puhkemisele kõige lähemal. USA ja Nõukogude Liidu suhted olid sel perioodil väga halvad,» teatas Blair.

Kuigi Nõukogude Liit ei tunnistanud ametlikult, et Petrov hoidis katastroofi ära, tunnustasid teda mitmed teised riigid, mis andsid talle selle eest autasu.

Tagasi üles