R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Retrogalerii! Pilk eilsesse ja tänasesse: TV3 saab täna 20-aastaseks

Elu24
Facebook
Comments

TV3 kahekümnendale sünnipäevale on pühendatud kogu kanali tänane teleprogramm ja õhtu. Telekanali majast Peterburi tee 81 jõuab täna otse-eetrisse juubeligala, mis on täis muusikat inspireerituna ajaloolistest muusikasaadetest, näosaatest ning TV3 uudiste meeskonna esitavast muusikapalast. Lavale jõuavad «Eesti otsib superstaari» saatest tuntud staaride ühisesitlus Bondi looga ning noorte lauljate praegused hitid.

Aga enne õhtut pilguheit aastatele tagasi. Milline oli päris algus? Millised on olnud kõige skandaalsemad saatelõigud? Kes teletähtedest on alustanud oma tähelendu just TV3-st? Alljärgnevalt kokku kogutud TV3 puudutavad põnevaimad faktid. 

- Milline on oli saatekava TV3 esimesel eetripäeval?

Esimesel eetripäeval oli saatepäevadiktoriks Annely Adermann. Annely mäletab esimesi eetris kõlanud sõnu: «Tere, TV3 austab saatepäeva!». Diktor oli alati otse-eetris, tööpäev algas kella 16 paiku ja lõppes südaööl. Tekst tuli õppida pähe, sest suflöör puudus. Südaööl tuli ette lugeda ka järgmise päeva saatekava. Diktorid olid sel ajal veel näiteks ka Irmeli Karja, Mari Torga, Kätlin Kontor, Eve Kallaste. Aasta oli siis 1996.

- Kes on läbi aegade olnud TV3 uudisteankrud?

«Seitsmestes uudistes» Enn Eesmaa, Sirje Eesmaa, Ene Veiksaar, Hanno Tomberg, Lauri Hussar, Sven Soiver, Märt Treier, Irmeli Karja, Urmas Liiv, Annely Adermann, Marek Lindmaa, Mart Mardisalu, Ingrid Teesalu; äriuudiste diktorid: Aivar Reinap, Margo Kütt, Andres Kuusk, Marika Lillemets; spordiuudiste: Kalev Kruus, Kristjan Kalkun, Marek Lindmaa, Indrek Petersoo, Villu Ester.

- Kes on iseseisvuse taastanud Eesti kõige kauem järjest ekraanil olnud uudistediktor?

Sirje Eesmaa. Päris algusest ja ka enne seda EVTVs, kuigi vahepeal mingid kõlakad olid, et eemaldati; tegelikult pole Sirje kunagi ankruametist eemal olnud.

- Milline oli TV3 esimene reality?

Esimene oli aastal 2000, kui eetrisse jõudis «Robinsonid», mis oli rahvusvaheline (Baltimaade ühisprojekt) ja omas ajas väga eriline.

- Milline oli TV3-e esimene lavastuslik seriaal?

«V.E.R.I.», mis alustas TV3-e eelkäijas kanalis RTV’s, «M-klubi» aga TV3’s.

- Milline on olnud suurim summa, mis võideti saates «Kes tahab saada miljonäriks»?

Kahel korral võideti «Kes tahab saada miljonäriks» saates 500 000 krooni, kuid teleajaloo suurim võit ehk 1 miljon krooni läks välja saates «Targem kui 5b».

- Milline saade või sari on mingil põhjusel katkestatud enne planeeritud aega?

Igapäevane telesari «Helena» näitamine katkestati enne planeeritud aega.

- Millised saated on alustanud TV3s, kuid on nüüd teiste telekanalite kavas?

«Kuldvillak» ja «Rooside sõda».

- Millised on olnud TV3 kõige suuremad otsesaated?

Millenniumiprogramm «2000 Täna», «Eesti otsib superstaari» finaalid, «Su nägu kõlab tuttavalt» finaalsaated, «Eesti muusikaauhinnad», «Laulud tähtedega», «Eesti lemmiklaul», «Laulupealinn» ja TV3 algusaastail ülekanded Õllesummerilt.

- Millised talk-show'd on olnud TV3 kavas?

«Kahvel», «Koosolek», «Täna õhtul Alex Lepajõe», «Õhtul õhus»,  «Kalerii»,  «Täna õhtul Mart Mardisalu» ja «Kolmeraudne».

- Milline on olnud TV3-e kõige kõrgema reitinguga saade või film tegutsemise 20-ne aasta jooksul?

Päevikuuringult telemõõdikule mindi üle 2003. Sellest ajast on kõrgeima reitinguga TV3 saade 2. veebruaril 2003 eetris olnud «Kes tahab saada miljonäriks?», mille keskmine vaatajate arv oli 403 700. Viimase jooksva aasta kõrgeima reitinguga TV3 saade on «Su nägu kõlab tuttavalt» finaal, mis kogus keskmiselt 297 800 vaatajat.

- Millised kõmutekitanud tõsielusarjad on läbi aastate olnud TV3 ekraanil?

Esimesed olid „Robinsonid“ (2000), edasi „Farm“, „Džunglistaar“, „Naistevahetus“, „Tenerife“, „Tivoli“, „Malaisia“, „Lihtne elu“, „Kaunitar ja geenius“, „Anna otsib meest“, „Kohver“, „Mantlipärija“, „Unistuste printsess“, „Võlast vabaks“, „Elu veinimõisas“.

- Millised on TV3 suurimad muusikalised saated?

„Eesti otsib superstaari“, „Laulud tähtedega“, „Hoia ja keela“, „Eesti muusika karikas“, „Eesti otsib lemmiklaulu“, lisaks laste lauluvõistlus „Tähtede laul“, „Haara Mikker“ ja „Laulupealinn“

- Kes on olnud kõige kõmulisemad reality-tähed ja mis neist on nüüd saanud?

Farmi-Gabriel, Robinsoni-Siiri, Robinsoni-Helena-Reet, Unistuste printsessi-Roberto. Kahtlemata «Lihtsa elu»-Triin.

- Mis on olnud TV3-e legendaarseimad seebid?

„Vaprad ja ilusad“ ning kindlasti „Kirgede torm“, mille fännipäevad ja staaride Eesti-külastus olid meediasündmused.

- Kes on olnud läbi hooaegade „Eesti otsib superstaari“ lõppfinaalis?

Esimese „Eesti otsib superstaari“ hooaja võitis Birgit Õigemeel. Teise koha saavutas toona Luisa Värk.

Teise hooaja „Eesti otsib superstaari“ võitis Jana Kask, teiseks jäi Arno Suislep. Kolmanda hooaja „Eesti otsib superstaari“ võistlusest väljus võitjana Ott Lepland, teiseks jäi Birgit Varjun. Neljandal superstaarisaate hooajal pälvis superstaari tiitli Liis Lemsalu, teise koha sai Artjom Savitski. Viies hooaeg tõi võidu Rasmus Rändveele ning teisena väljus võistlustulest Elina Born. Seniajani viimase, kuuenda hooaja võitis Jüri Pootsmann, edestades Gertu Pabbot.

- Kes on tänased kuulsad meelelahutustegelased, kes on välja praagitud Superstaari eelvoorudest?

Kristel Aaslaid.

- Millised on olnud TV3 kõige skandaalsemad saatelõigud?

„Kahvlis“ lesbi-show, mille tõttu ähvardas saadet eetrikeeld ning elevant, kes lahkumisel endast jälje jättis. „Julge muutuda“ sarjas ilusaks muudetud Lea oli tegelikult pornostaar.

„Õhtusöök viiele“ jänese nülgimise näitamine. „Naistevahetuse“ skandaalid on läbi aegade palju tähelepanu pälvinud, muuhulgas toimunud päriselu naiste vahetused. „Hoia ja keela“ Ines Karu „lapsesuu-hetked“. „Lihtne elu“ tüdrukute paljaste rindadega poseerimine ajakirja kaanel. “Kättemaksukontoris“ Marion Pärna „surm“. Kalapulgaskandaal seoses „Kalapoeg Nemo“ filmiga. Mihkel Raua ja Liina Vahteri armumine otse-eetris. Spekulatsioon Sirje Eesmaa lahkumise teemal. „Kättemaksukontori“ fännipäeva tekitatud kaos. Katrin Lusti Lusti ja Veet Mano tüli.

- Milline kodumaine saade või sari on olnud kõige pikemat aega ekraanil?

„Kodu keset linna“, 15 hooaega. „Kättemaksukontor“ alustab uuel hooajal oma 16nda hooajaga. Kodumaistest saadetest paistavad silma seniajani eetris olev „Kaua võib“, mis Ain Allase juhtimisel alustab peagi oma 20nda hooajaga. Lisaks legendaarne „Stop“, mis alustas aastal 2000 ning mis on eetris olnud 34 hooaega ühtejutti.

- Kuidas algas "Kodu keset linna" esimene osa?

Eetris oli 12.09.2003

Uue kodumaise sarja keskmes on Tallinnas elav perekond: pereisa Hannes, tema naine Helen ning nende väike poeg. Elu hakkab probleemseks minema siis, kui nende ukse taha saabub Liis - Hannese tütar tema eelmisest abielust. Intriige punuvad ka naabrid, tuttavad ja sugulased.

Osades: Martin Veinmann, Kleer Maibaum, Epp Eespäev, Kadri Adamson jt.

- Millised tuntud inimesed, kes praegu töötavad muudes telekanalites või valdkondades,  on oma meediateed alustanud TV3s?

Teet Margna, Kristjan Jõekalda, Tuuli Roosma, Andres Kuusk, Lauri Hussar, Kadi Jaanisoo, Johannes Tralla, Kristjan Kalkun, Tarmo Maiberg, Märt Treier, Hanno Tomberg.

- Milliseid laule on loodud TV3 jaoks?

„TV3 laul“ ehk kõige esimene laul. Annely Adermanni sõnad ja viis, Heini Vaikmaa seade: 

Veel on tellitud TV3-le lugu Tanel Padarilt, sarja „Heroes“ tarvis:

http://muusika24.ee/Muusika/song/Hero-2

Lisi Lemsalult „Rohkem värve“:

„Seitsmeste uudiste“ laul:

- Mitut inimest on tunnustanud „Eestimaa uhkus“?

Kokku oli „Eestimaa uhkus“ eetris 10 aastat alates 2005. Kuna erinevatel aastatel on auhindu antud nii üksikkangelastele kui ka peredele ja lausa klassile, siis on uhkuse-tiitel antud kokku ligi 150le inimesele.

- Milline on iseseisvuse taastanud Eesti edukaim annetussaade?

„Inglite aeg“ möödunud aastal, millega koguti abivajajatele läbi aegade rekordsumma.

- Milline oli näosaate esimene number ja kes seda esitas?

Esimene „Su nägu kõlab tuttavalt“ hooaeg oli eetris 2013.aasta kevadel. Esimese etteaste tegi Elina Pähklimägi Elvis Presley`na esitades loo „Jailhouse Rock“.

- Kes võitis Eesti talendi?

Erki-Andres Nuut, niiöelda rohukõrrepuhuja.

- Millised kuulsused osalesid saates „Laulud tähtedega“?

Ester Tuiksoo, Linnar Priimägi, Evelyn Mikomägi, Toomas Tõniste, Valdo Randpere, Ingrid Tähismaa, Elis Aunaste, Margus Tsahkna, Ines Kasu, Artur Talvik, Margus Hanson, Tauri Tallermaa, Kersti Toots, Sven Sester, Tiiu Järviste, Kirsti Timmer, Evelyn Sepp.

- Millised telemängud on olnud TV3s?

„Kes tahab saada miljonäriks?“, „Bingo loto“, „Püramiid“, „Vabad ja vallatud“, „Õnneratas“, „Pildimäng“, „33 küsimust“, „Kuldvillak“, „Auk seinas“, „Kahevõitlus“, „Rooside sõda“, „Swing“, „Rahaauk“, „Randevuu“, „Targem kui 5.B“, „Me armastame Eestit“.

- Millised on olnud TV3-e naljasaated?

„Teet or Alive“, „Ice Dog M Show“, „Viva Las Vegas“, „Jan E. Uuspõld shos“, „K.A.M.“, „Edekabel“, „Faktuaalne kaamera“, „Pühapäev Sepoga“, „Normanni Show“, „Vilde tee“, „Palume lavale!“.

- Millised on olnud TV3 kodumaised dokusarjad/ajakirjanduslikud magasinid?

„A4“, „Magnet“, „Eesti nõiad“, „Sind otsides“, „Lõppmäng“, „Risttuli“, „Sajandi valgus ja varjud“, „Otsin uut kodu“, „Kuuuurija“, „Politseinädal“, „Stop“, „Seks ja küla“.

Otseülekanne TV3 suurelt juubeligalalt: Me armastame Eestit juba 20 aastat alustab TV3-s kell 20.00 algusega.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles