Sügisjazzi avakontsert teeb kummarduse jazzilegend John Coltrane’ile

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
John Coltrane
John Coltrane Foto: promo

Sügisjazz alustab reedel, 16. septembril USA jazzilegendile John Coltrane’ile pühendatud kontserdiga teater NO99 jazziklubis. Oktoobri lõpuni kestev sügishooaeg toob jazzisõprade ette põnevaid kooslusi ja värsket muusikat Eestist, Soomest, Leedust, Hispaaniast, Brasiiliast ja Prantsusmaalt.

Sügisjazzi avakontsert teeb kummarduse 20. sajandi jazzi suurkujule, heliloojale ja saksofonistile John Coltrane’ile, kelle sünnist möödub 23. septembril 90 aastat.

Coltrane, kes elas vaid 40-aastaseks, tõi uusi tuuli jazzilavadele oma põneva harmoonilise keelega ning laadilise jazziga. Heliloojana oli Coltrane vägagi produktiivne. Paljud tema palad nagu «Giant Steps», «Naima», «Blue Train», «Lazy Bird» ja teised kõlavad jazzikontsertidel tänagi.

Teater NO99 jazziklubis tuleb sel reedel ettekandele Coltrane’i peateos «A Love Supreme» ja kõlavad tema teisedki ajaproovile vastu pidanud kompositsioonid.

Jõuprooviks on valmis kvintett koosseisus: Jaak Sooäär kitarril, Aleksander Paal saksofonil, Joel Remmel klaveril, Heikko Remmel kontrabassil ja Anssi Tirkkonen trummidel.

Jaak Sooäär kitarril, Aleksander Paal saksofonil, Joel Remmel klaveril, Heikko Remmel kontrabassil ja Anssi Tirkkonen trummidel. / Promo
Jaak Sooäär kitarril, Aleksander Paal saksofonil, Joel Remmel klaveril, Heikko Remmel kontrabassil ja Anssi Tirkkonen trummidel. / Promo Foto: promo

Kontsert toimub koostöös Eesti Jazzliiduga.

Sügisjazz jätkub Kumu auditooriumis 23. septembril, kus neli Eesti silmapaistvat jazzbassisti Mihkel Mälgand, Peedu Kass, Taavo Remmel ja Heikko Remmel demonstreerivad kontrabassi rikkaliku värvi- ja emotsioonideskaalat, esinedes nii duodes kui ka kvartetina. Kavas on muusikat svingist popi ja rokini. Kontserdile lisab vokaalseid värve luuletaja ja muusik Jaan Pehk.

2016.aasta avafilmi «Ema» esilinastus, Jaan Pehk
2016.aasta avafilmi «Ema» esilinastus, Jaan Pehk Foto: Erlend Štaub

Hispaania lauljatari ja pianisti Carmen Parise huviorbiidis on ta sünnipaiga Aragoonia haaravad jota tantsurütmid, mida ta põimib flamenko ja jazziga. Hispaania päikselise muusika toob karismaatiline artist Eesti kuulaja ette 8. oktoobril Kumu auditooriumis. Duo Livia Nestrovski - Fred Ferreira esitab Brasiilia uue generatsiooni heliloojate loomingut.

Livia on lauljatarina tõusev täht, kes esineb erinevate orkestrite ja jazzikoosseisudega; kitarrist ja helilooja Fred Ferreira on tuntuse saavutanud interpreedina ja oma mitmekesise heliloominguga, kus jazzi kõrval on ka filmi- ja teatrimuusikat ning kammerloomingut. Duo kontserdid toimuvad 13. - 15. oktoobrini Haapsalus, Kõltsu mõisas ja Tallinnas. Leedu legendaarne helilooja-trummar-kustnik Vladimir Tarasov on esinenud ja plaadistanud paljude Euroopa ja Ameerika uue jazzi tippudega. Ta on rahvusvaheliselt hinnatud installatiivsete kunstiteoste loojana, tema näitusi on toimunud New Yorgist Moskvani.

21. oktoobril avatakse Kumus Tarasovi näitus «Veemuusika ja teisi pilte helist». Mänguline on ka Tarasovi kontsert «Sound Games» 23. oktoobril Kumu auditooriumis, kus maestroga liituvad kitarrist Jaak Sooäär ja lauljatar Kadri Voorand.

Kadri Voorand -
Kadri Voorand - Foto: Siiri Padar

Sügishooaja lõpetab 30. oktoobril prantslaste hõrk ja modernne jazztrio, kus musitseerivad varemgi Eesti kuulajaid vaimustanud muusikud pianist Andy Emler, bassist Claude Tchamitchian ja trummar Eric Echampard.

Piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis.

Tagasi üles