Ja seda last ma tahan ise kasvatada. Seda last ma ei anna enam mitte kellelegi. Ühe lapse juba kaotasin ja nüüd, seda ei anna ma mitte kellelegi!
Pelgulinna sünnitusmaja sotsiaaltöötaja Marita Ilmoja sõnul tahab enamik narkomaane ise oma lapsi kasvatada, kuid vaid vähesed saavad sellega ka tegelikult hakkama.
Marita Ilmoja: Nad tavaliselt ei hinda adekvaatselt oma seisundit või seda, millest nad elatuma hakkavad, kuidas nad seda last kasvatama hakkavad, sõltumata sellestki, et neil enamasti on juba mitmes sünnitus. Kõik need lapsed on just narkosõltuvuse tõttu nende perest eemaldatud.
Nad on ikkagi leidnud endale uue armastuse või siis on neil seesama mees kogu aeg ja ikkagi näevad lootust tulevikku - et nemad tahavad seda last saada, nad tahavad teda kasvatada ja naljalt ükski narkomaan oma lapsest ei loobu.
Ka viiendat kuud rase olev naine on veendunud, et suudab tagada lapsele turvalise kodu.
Ka tema mees käib nüüd tööl ja on enda sõnul pühendunud pereelule ning siirdunud ka võõrutusravile.
17-aastane naine: «Nüüd ma saan aru, mis on laps ja mis on normaalne elu ning mis on perekond. Ma tean, et selle mehega, kellega ma elan, ta tarvitas küll palju aega narkootikume... Aga, kui me saime teada, et meil tuleb laps... Ta sai kohe teiseks inimeseks ja mina ka. Esimene kord elus ma ei tahagi narkootikume. Mul on nüüd laps ja mitte midagi rohkem ei ole vaja.»
Positiivseid erandeid on, kuid väga vähe.
Spetsialistide sõnul tabab endisi narkomaane varem või hiljem taas langus ning pöördumine narkootikumide juurde ja kannatajateks on lapsed.
Marita Ilmoja: «Nad vääratavad, nad ei pea seda režiimi. Mingisugunegi negatiivne elumuutus tekitab uue tagasilanguse. Nad hakkavad uuesti süstima või tarbima. Nad lihtsalt ei oska eluraskustega toime tulla.»