Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Kõmmari võttis 45-aastaselt ette jahmatava elumuutuse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Elu24
Copy
Raivo Rätte ehk Kõmmari
Raivo Rätte ehk Kõmmari Foto: Erakogu

Ansambli Kosmikud bassimees Raivo Rätte ehk Kõmmari 45. eluaasta tõi mehe ellu suure muudatuse. Muusik ostis oma elu esimese ratta, õppis sõitma, liitus RedBike’i klubiga ning kogus aasta lõpuks kokku 5000 sõidukilomeetrit.

Spordiga pole muusik lõviosa elust erilist suhet omanud, kuid nüüd ei saa teda enam trennist eemale. «Olen lõpetanud uimerdamise, konkretiseerinud ajakasutust ja kaalun nüüd sama palju kui 25-aastaselt. Mõtteviisilt olen ka sama! Tervis on palju parem, toonus kõrge ning tunnen end heas vormis. Kodus on vahel virinat, et ma pidevalt ratta seljas olen, aga las virisevad. Vastuseks ütlen, et alternatiiv on sohval kõhtu kasvatada või lollusi teha,» põrutas Kõmmari, kes istus sadulasse ansambli The Tuberkuloited muusiku Indrek Raadiku ehk Summeri ärgitusel.

«Nägin, kuidas Summer 2014. aasta suvel maanteerattaga sõidab ning sõna otseses mõttes tuli kadedus peale. Raadik pani Facebooki üles, kuidas ta Pärnust Tallinnasse kimas, kujutlesin kui äge see olla võib. Kuna juhtumisi elab ta Kosmikute prooviruumi vastas, siis võtsin julguse kokku ning uurisin, et mis värk selle rattasõiduga täpselt on. Ta vajutas justkui mingile nupule, öeldes et on üks äge RedBike’i punt, kus ta sõidab ning ostku ma aga ratas ning liitugu. Võtsin vist natuke alla aasta hoogu neile kirjutamisega,» meenutas Kõmmari.

Esimeses trennis saabus karm reaalsus. «Soov oli suurem kui jõud, kuigi keskmine sõidukiirus oli alla 30 km/h. Podisesin. Sain RedBike’i sõitjatelt väga palju tuge ja õpetust, abiks oldi absoluutselt kõigega ning vastuvõtt oli soe. Näiteks Erki Pütsep ehk Püta oskab harrastajasse suhtuda sellise õige n-ö leveliga ja anda nõu väga realistlikult vastavalt igaühe oskusi ja võimalusi arvesse võttes. Olin ehk ise algul liiga suure eelarvamusega, et kestvusspordis on tuimad inimesed. Täna võin öelda, et suhtumine on chill ja rock’n’roll , nendest on saanud minu teine perekond,» kiitis muusik, kes on üle elanud ka oma esimese Hispaania rattalaagri ja nii mõnedki maratonid.  

«Esimene võistlus oli eelmisel aastal Jõulumäel, millele järgnes Tartu rattamaraton ja nii see läks. Igal sõidul kogetud emotsioonid on äärmusest äärmusesse. Mingil hetkel mõtled, et küll ma olin ikka loll ning küsid siis endalt neid miks küsimusi. Eriti just siis, kui väsimus peale tuleb. Eesmärk on ka see hullude sõit Haanja100 läbi sõita,» ei  kavatsegi muusik püssi põõsasse visata ning raskustele alla vanduda. 

Trenni eelistab Kõmmari teha pigem üksinda ning erilisi eesmärke läbitava kilometraaži osas ta selleks ei sea. «Minu jaoks on see meditatsioon, saab aju tühjaks laadida. Sportlikke unistusi mul väga pole, pigem käib kõik läbi naeru, et võiks ikka 70. aastaselt ka mõne maratoni läbi teha. Mis sa ikka kodus passid, tegutseda tuleb! Samas kui väsinud olen, siis kuulan oma keha ning päris hambad ristis nui neljaks õue ei lähe. Ühte aga ütlen, tegemist on väga suurt sõltuvust tekitava spordialaga!» 

RedBike’i tiimi vedaja Püta hindab Kõmmari puhul eelkõige mehe suhtumist. «Ma pole teda veel kordagi virisemas kuulnud. Tegemist on väga suure töötahtega, positiivse ja vahetu inimesega, kellest on saanud meile hea sõber. Kõmmari entusiasm on nakatav, mulle pakub kõige rohkem rõõmu, kuidas ta rattasõitu naudib,» kiitis Pütsep.

Ratturi sõnul loodi RedBike’i klubi 2014. aasta kevadel eesmärgiga, et saaks toredate inimestega koos veeremisi korraldada. «Sinna juurde tekitasime kohe ka maratonisarjade võistlustiimi, et oleks hea ühiselt pingutada ning pärast telgi all muljeid vahetada. Mitte keegi ei vaata kellegi teise aega või tulemust, ühe mehe või naise võit on kõigi oma, saame koos uhkust tunda. Inimestel on tänapäeval nii kiire elutempo, et pärast võistlust visatakse ratas autosse ning sõidetakse minema. Meie ootame kõik oma liikmed ühiselt ära ning oleme koos kuni autasustamise lõpuni,» ütles sportlane ja tunnistas, et klubiline toetus paneb teda ka rajal tihti rohkem pingutama.

«Me pole tõsine sportlaste klubi, teeme trenn, laagreid, jõulupidusid – kogu pakett!» lisas ta. 

RedBike’i tiimi loomine on end õigustanud, võistkond on kindel Eesti Maastikurattasarja liider ning ilmselt näeb selle klubi mehi poodiumil ka sarja üldkokkuvõtete tegemisel. «Otsustatud pole veel  midagi. Esikohale pretendeerivad nii Austa, klubikaaslane Raido Saar ja mina, eks näis.»

Järgmine etapp Eesti Maastikurattasarjas peetakse 10. juulil Rakkes. 

Actual Print 16. Rakke Rattamaratoni soodusregistreerimise teine voor kestab kuni 6. juulini. 

Vaata lisa www.rattamaratonid.ee veebilehelt või Eesti Maastikurattasarja Facebookist. 

Etapid

  • 24.04.2016   16. Elva Rattamaraton
  • 07.05.2016   Whispbar 16. Mulgi Rattamaraton
  • 21.05.2016   2. Alutaguse Rattamaraton
  • 11.06.2016   18. Rõuge Rattamaraton
  • 19.06.2016   14. Rakvere Rattamaraton
  • 10.07.2016   Actual Print 16. Rakke Rattamaraton
  • 20.08.2016   17. Otepää Rattamaraton
  • 04.09.2016   19. Tallinna Rattamaraton 
Tagasi üles