Pärnumaal Audru vallas Pihlaka talus saavad huvilised õppida looduslikust materjalist valmistama räätsasid - lumel liikumiseks mõeldud abivahendeid, mis ei lase inimesel vööni lumme vajuda.
Pihlaka talus õpetatakse räätsasid valmistama
“Tunniga saab osav meisterdaja endale korralikud räätsad ja võib kohe suunduda metsa neid proovima,” ütles Pihlaka talu perenaine Katrin Pirs.
Pirsi jutu järgi on räätsade valmistamisel väga pikk ajalugu, neid on liikumisel abivahendina kasutatud enam kui 5000 aastat, alates Põhja-Ameerika indiaanlastega ja lõpetades tänapäeva seiklusmatkajatega.
Pihlaka talu perenaine lisas, et aja jooksul on kasutatavad materjalid muutunud ja tänapäeval on puust räätsadest saanud luksuskaup: poodides müüakse enamjaolt plastist-metallist räätsasid.
„Meie õpetame oma külalisi räätsasid valmistama plasti asemel looduslikust materjalist – pajuokstest ja heinapaki nöörist, mis läheb niimoodi taaskasutusse. See on eelkõige keskkonnasõbralik, aga ka odav ja käepärane hiljem kodus järele teha,” tutvustas Pirs. Valmistatud räätsad saab iga huviline koju kaasa võtta ja nautida Eestimaa lumiseid metsaaluseid.
Pihlaka talu – maaelu tutvustav keskus – on 2003. aastast tegutsev mittetulundusühing, mille peamine eesmärk on säilitada ja tutvustada eesti tõugu koduloomi. Talu loomapargis on üle 100 looma ja linnu ning paljude liikide minivormid. Peale loomade kuuluvad looduskeskusesse vanavara eksponeeriv muuseumimaja ja tähistatud loodusrajad. Looduskeskus tegeleb ökoloogilise eluviisi tutvustamise ja propageerimisega ning teemakohaste koolituste korraldamisega.