Selgus ETV telekonkursi «Klassikatähed 2016» võitja

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Klassikatäht 2016 on pianist Sten Heinoja
Klassikatäht 2016 on pianist Sten Heinoja Foto: Kristel Üksvärav

ETV telekonkursi «Klassikatähed 2016» võitis žürii ja televaatavate häälte liitmisel pianist Sten Heinoja. Finalistide galakontsert koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga toimub sellel kolmapäeval, 20. aprillil kell 19 Estonia kontserdisaalis. Kontserti dirigeerib Olari Elts ja sellest teeb ülekande Klassikaraadio.

Žüriis jagasid finaalsaates hinnanguid «Klassikatähed 2013» võitja Marcel Johannes Kits, viiuldaja ja ERSO kontsertmeister Triin Ruubel ja dirigent Olari Elts.

«Selle projekti juures ei ole niivõrd tähtis, kes tuleb esimeseks, teiseks või neljandaks, tähtis on kogu protsess ja suhtlemine läbi muusika. Ühest küljest on see saade noortele muusikutele eneseväljendamise ja avalikkuse ette pääsemise võimalus, sest nad kõik väärivad seda. Teistpidi on see tähtis muusikamaastiku elavdamiseks, nende noorte muusikute kaudu kasvatame uut publikut. Oluline on rõõm, emotsioon ja positiivne energia muusikast, mis kandub edasi eetrist kontserdisaalidesse,» ütles ETV peatoimetaja Heidi Pruuli.

Sten Heinoja alustas klaveriõpinguid 4-aastaselt Tallinna Muusikakeskkooli eelklassis. Muusikakeskkooli lõpetas ta 2012. aastal, kuid alates 2011. aastast õppis ta klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveriosakonnas prof Ivari Ilja juhendamisel, mille lõpetas 2015. aastal cum laude.

Foto: Kristel Üksvärav

Sten on edukalt esinenud paljudel konkurssidel nii Eestis kui ka välismaal. 2014. aastal võitis ta VIII Eesti Pianistide konkursi, pälvides lisaks viis eripreemiat, sh võimaluse soleerida koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Lisaks konkurssidele annab Sten ka regulaarselt kontserte. Ta on üles astunud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Suurbritannias ning USAs. Alates 2015. aastast õpib Sten Londoni kuninglikus muusikakõrgkoolis Royal College of Music, kus talle võimaldati täisstipendium magistriõppe läbimiseks. Klaverimängu harjutamiseks kulub Stenil päevas vähemalt kuus tundi. Steni sõnul on pianisti elukutse parim, mida ta oskab ette kujutada.

«Klassikatähed 2016» auhinnafond:

-       Peaauhind Eesti Kontserdilt – 2000 eurot ning võimalus kasutada salvestuseks Estonia kontserdisaali või vähemalt viis kontsertesinemist järgmisel hooajal.

-       Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri auhind – kontsert koos ERSOga

-       Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia auhind – õppereis

-       Klassikaraadio auhind – salvestusleping

-       Võimalus anda kontsert Iisraeli sümfooniaorkestriga Tel Avivis

«Klassikatähed 2016» konkursil võistlesid: Merike Heidelberg (vioola), Mikk Langeproon (akordion), Karl Johan Kullerkupp (löökpillid), Jaan Mesi (trompet), Jakob Peäske (fagott), Sten Heinoja (klaver), Silvia Ilves (tšello) ja Kristiina Rokashevich (klaver).

Rohkelt tähelepanu ja toetajaid ning uusi muusikasõpru leidnud telesaade on lennutanud klassikalise muusika taevasse kaks säravat tähte: venna ja õe tšellist Marcel Johannes Kitse (võitja 2013) ja viiuldaja Katariina Maria Kitse (võitja 2014) ning rikkaliku plejaadi teisi noori andekaid muusikuid, kes telekontsertide vahendusel on jõudnud publiku südamesse.

«Klassikatähed 2016» saadetes kõlanud esitusi saab järelvaadata Klassikatähtede kodulehelt.

Osalejate tegemisi ja saadetes toimuvat jälgib saate Facebooki leht.

Saate formaadi autorid on Helen Valkna ja Timo Steiner, režissöör Ülle Õun.

Saatesari valmis Eesti Kontserdi, Klassikaraadio ja ETV koostöös.

Tagasi üles