Võimas! Rein Rannapi uudisteose maailmaesiettekanne toimub Talvejazzil

Meisi Volt
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rein Rannap
Rein Rannap Foto: Talvejazz

Talvejazzi suurkontsert helilooja Rein Rannapi uudisteosega! 10. märtsil Vene Kultuurikeskuses kõlavad varajased Ruja laulud ja seni autori viimane töö rokkmuusika vallas – maailmaesiettekandele tulev «Concerto in Rock». Lisaks maestrole on laval Kristjan Kannukene, rokkansambel, sümfooniaorkester, bigbänd ja koor.

Kuulsate rokkansamblite ja sümfooniaorkestrite koostööst on näiteid küllaga, üks esimesi katseid ühendada rokkbändi ja sümfooniaorkestri võlusid pärineb aastast 1969 ansamblilt Deep Purple, mis inspireeris omal ajal Rannapit: «Kuigi vaimustusin nende «Rock Concertost» tookord väga, jäid nad sel ahvatleval rajal siiski minu arvates poolele teele pidama. Kogu elu olen tahtnud proovida, kas on võimalik saavutada ühtlasem, seotum tulemus. Helikeel on mu «Concerto in Rockis» nn klassikaline rokk, nagu oli valitsevaks sel ajal, kui kirjutasin oma esimed lood Rujale, ja mis püsib elus, kõigi muude stiilide kõrval, tänini.»

«Concerto in Rock» on kirjutatud klassikalises kolmeosalises instrumentaalkontserdi vormis. Teoses soleerivad autor ja rokkansambel koosseisus Pent Järve, Siim Usin ja Borka. Otsakooli Sümfooniaorkestrit juhatab noor talendikas dirigent Kaspar Mänd. Orkester kõlab traditsiooniliselt, kuid on ka eksperimente, näiteks loevad kõik mängijad ette netikomentaare.

Autoriõhtu teine osa annab aimu Nõukogude hiigelimpeeriumi esimestest põraandaalustest katsetest luua sõltumatut rokkmuusikat. See osa kujutab endast sümboolselt ühte ansambel Ruja paljudest ärakeelatud esinemistest seitsmekümnendate aastate alguses. Ruja repertuaar koosnes tollal vaid Rannapi lauludest, põhiliselt Jüri Üdi/Juhan Viidingu sõnadele. Kuigi osa neist lauludest on tänapäeval huvilistele kättesaadavad omaaegsete salvestistena, siis mitmed laulud tulevad sel kontserdil esitusele esmakordselt pärast rohkem kui 40 aastat.

Ruja laule esitab viimasest superstaarisaatest tuntuks saanud Kristjan Kannukene, kelles Rannap näeb head koostööpartrnerit, eeskätt just oma tõsisemate rokklaulude esitamiseks. Helilooja ütleb noore artisti kohta: «Kristjan on väga sarnane muusikutega, keda ma kutsusin kokku Ruja algkoosseisu: meid iseloomustas klassikalise muusika tagapõhi, idealism ja vaimsus, ennastunustav sukeldumine muusikasse; lisaks on Kristjan praegu just samas vanuses, kui olin mina neid tänaseid laule kirjutades.»

Kontserdil saavad kokku Rein Rannapi viimane teos rokkstiilis ja esimeste seas kirjutatud laulud rokkansamblile.

I osa

«Concerto in Rock» – kontsert rokkansamblile ja sümfooniaorkestrile (maailmaesiettekanne)

Esitavad: Rannap, rokkansambel ja Otsakooli sümfooniaorkester, dirigent Kaspar Mänd

II osa

«Varased Ruja-laulud ehk Keelatud kontsert - 43 aastat hiljem»

Esitavad: Kristjan Kannukene, rokkansambel, Otsakooli bigbänd ja koor Collegium Musicale.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles