Teletorni kosmosenäitus sai juurde mitu eksklusiivset eksponaati

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nõukogude Liidu luuresatelliit Kosmos
Nõukogude Liidu luuresatelliit Kosmos Foto: Aivar Pärtel

Teletorni näitus «Elus Universum» täienes mitme põneva eksponaadiga ning kooligruppide jätkuva huvi tõttu otsustati pikendada näituse «Elus Universum» lahtioleku aega kuu aja võrra, kuni 30. aprillini.

Külastajatel on võimalus oma silmaga näha Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoopide Gaia ja Planck mudeleid. Gaia tegeleb praegu umbkaudu miljardi tähe loendamisega, nende kauguse, asukoha, liikumise ja heleduse muutlikkuse määramisega.

Saadud info põhjal luuakse meie galaktika ja selle lähiümbruse täpne kolmemõõtmeline kaart ning saadakse aimu, kuidas meie galaktika on kujunenud. Mikrolainelist taustkiirgust kaardistanud Planck aitab leida vastuseid mitmesugustele küsimustele selle kohta, kuidas meie Universum on tekkinud ja arenenud. Mõlema kosmoseteleskoobiga on seotud ka Tartu Observatooriumi teadlaste töö.

Lisaks näitustele saab osaleda ka  inspireerivatel kohtumisõhtutel kosmoseteadlastega:

16. märts kell 18 – Mart Noorma – «Kui palju maksab pilet Marsile aastal 2050?»

Video: youtube.com/watch?v=w5U1ujv9s00

20. aprillil kell 18 – Anu Reinart ja Piia Post «Maast ja ilmast». Juttu tuleb Maa jälgimise kosmosetehnoloogiatest ja sellest, mida me Maa keskkonnast kosmose abil teada saame, kuidas on lood kliimamuutustega ning kas «ilm ikka on hukas».

Teemaõhtud toimuvad 2. korruse kinosaalis ning on kõigile näituse piletiomanikele tasuta.  Palume vaid e-maili teel eelnevalt loengu aeg broneerida: teletorn@teletorn.ee (kuupäev; nimi). Kohtade arv on piiratud.

Teletorni näitus «Elus Universum»  valmis Teletorni, Tartu Observatooriumi - Eesti Kosmosekeskuse ja tippteadlaste koostöös. Näituse põhimagnetiks on visuaalekspositsiooni täiendav põnev kogemus-tundmuslik osa.  Näitusel tuuakse välja teaduse uusimad avastused kosmosevallas – alates tehnoloogiast kuni universumi mõistatusteni välja. Ekspositsioon jääb huvilistele avatuks kuni 30. aprillini 2016.  Möödunud aasta 18. novembril  avatud näitus on väga populaarne – tänaseks on seda külastanud juba üle 22 000 inimese.

Näituse koostamisel on lisaks Tartu Observatooriumi ja Tartu Ülikooli teadustöödele kasutatud pilte ja videomaterjali Euroopa Komoseagentuuri (ESA), Euroopa Lõunaobservatooriumi (ESO), Ameerika rahvusliku komoseagentuuri (NASA) arhiividest. Ekspositsiooni on integreeritud ka Eesti kosmosehuvilise ja hobifotograafi Raivo Heina digitaalfotode näitus. Kosmosenäitusele pääseb Teletorni tavapiletiga. Korraga saab näitusega tutvuda 100 inimest.

Tallinna Teletorn on ringhäälingu saadete edastamiseks ehitatud hoone, mis on Eesti kõrgeim ehitis – torni kõrgus on 314 meetrit.

Rekonstrueeritud  Teletorn taasavati 4. aprillil 2012. Tallinna Teletorn on The World Federation of Great Towers’i liige.

Lisainfo näituse kohta:teletorn.ee ja youtube.com/watch?v=0iDbt40Nn_0

Tagasi üles