Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Suri maestro Eri Klas

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Maestro Eri Klas on ka poksiringis kõva käsi | FOTO: Peeter Hütt

Maestro Eri Klas on surnud.  Eri Klas oli üks tuntumaid Eesti muusikuid ja dirigente maailmas. Tänavu oleks särav suurmees saanud 77-aastaseks.

Ta on juhatanud enam kui sada sümfooniaorkestrit neljakümnelt maalt, Islandist Austraaliani, Jaapanist USA-ni, sh Berliini ja Müncheni filharmoonikuid, Pariisi Opéra SO-d, Londoni BBC SO-d, Haagi Residentie-Orkest’i Euroopas, nimekaid USA orkestreid nagu Cleveland Orchestra, Chicago SO, Bostoni SO, Los Angelese FO, Detroidi SO, San Francisco SO ja Washington National Symphony Orchestra, Tokyo SO-d ning nimekaid Austraalia orkestreid nagu Sydney, Adelaide’i Brisbane’i ja Melbourne’i SO-d.

Eri Klas on olnud Estoniaga seotud alates 1965. aastast, dirigendina, kunstilise juhina ja peadirigendina aastail 1975–1994, aastast 1994 audirigendina ja aastast 2004 ühtlasi Rahvusooperi nõukogu esimehena. Estonias on ta juhatanud üle viiekümne ooperi.

Aastail 1985–1990 oli ta Stockholmi Kuningliku Ooperi peadirigent, aastast 1990 Soome Rahvusooperi külalisdirigent, 1991–1996 Ǻrhusi Sümfooniaorkestri peadirigent, aastast 1996 Hollandi Raadio Sümfooniaorkestri peadirigent, aastast 2003 sama orkestri peakülalisdirigent ja alates 1998. aastast Tampere Filharmoonia kunstiline juht.

2002. aastast alates on Eri Klas Tallinna Filharmoonia kunstiline juht. Eri Klas on teinud koostööd nimekate solistide Gidon Kremeri, Tatjana Gridenko, Natalja Gutmani ja paljude teistega. Ta on salvestanud hulgaliselt heliplaate koos mitme muusikaettevõttega.

9. juunil 2005 sai Klas rahvusooperi "Estonia" nõukogu juhiks.

1991. aastal valiti ta Eesti Vabariigi Ülemnõukogu poolt Eesti Rahvuskultuuri Päästmise Fondi (hiljem Eesti Rahvuskultuuri Fond) nõukogu esimeheks.

Aastatel 1966–1968 oli ta abielus ooperilaulja ja näitleja Nieves Lepaga (sündinud Redi). Abielust sündis 1967 tütar, näitleja Diana Klas.

Klas oli peaaegu 20 aastat abielus näitlejatar ja tantsijanna Ülle Ullaga.

Eri Klas oli aastast 1992 abielus pianisti Ariel Klasiga, kellel on eelmistest abieludest tütred Angelika Klas-Fagerlund ja Marion Melnik, mõlemad on Soome ooperilauljad.

Eri Klas oli üle elanud mitu mikroinsulti. Neist ühe toimumise ajal oli ta autoroolis.

Klas suri täna öösel raske haiguse tagajärjel, ütles rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe.

Sügav kaastunne Eri Klasi lähedastele raske kaotuse puhul.

Tagasi üles