Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

ETV ja ETV2: uus aasta toob uued saated, sarjad ja filmid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Elu24
Copy
Eesti Laulu senised võitjad
Eesti Laulu senised võitjad Foto: Renee Altrov

Alanud aasta toob televaatajateni mitmeid uudiseid. ETVs saab uue ilme Aarne Rannamäe saade «Vabariigi kodanikud», kus kahe oponendi väitluses hakkab osalema stuudiopublik. Mati Talviku «Ajavagudes» algab tsükkel «Riigi mehed». Veebruaris saavad ETV vaatajad osa Linnateatri 50. juubelisünnipäeva tähistamisest ja algavad Eesti Laulu poolfinaalid. Mihkel Kärmas käib ETV2 uues saatesarjas kadunud tsivilisatsiooni jälgedes ja «Ööülikooli rännakute» saade on eetris kaheksa uue osaga. Lisaks toob ETV2 tööpäevaõhtuti kell 21.30 eetrisse kultuuriuudised.

Mati Talviku sarjas «Ajavaod» on vaatajate ees äsjavalminud kümneosaline tsükkel – «Riigi mehed». Tuleval pühapäeval tehakse juttu William Tomingast, ta oli üks neist, kellele oli antud võimalus olla Eesti riigi loomise juures ja jälgida oma kodumaa arengut kuni viimase suure sõjani.

Mark Soosaare 70. sünnipäeva tähistades näitab ETV 5.-10. jaanuaril tema dokumentaalfilme «Miss Saaremaa», «Lasnamäe», «Mängutoos Manilaiul», «Kihnu naine», «Anu Raud - elumustrid», «Isa, poeg ja püha Toorum» ja mängufilmi «Jõulud Vigalas».

«Eesti lugude» värskeid dokumentaalfilme näeb ETVs kolmapäevaõhtuti alates 6. jaanuarist, avafilm on Peeter Vihma «Juhtmevaba elu», mis räägib tarbimisühiskonnast eemaldumisest. Jim ja Maarja rajavad Lahemaale metsakohale ökoelamist, kasutades ära kõike, mida kätte saab: tööstusjääke, vanu autokumme, põhku, savi. Suvi möödub ehitades, abiks vabatahtlikud. Kuid ilmad lähevad üha pimedamaks ja külmemaks, isetehtud päikesepaneelid elektrit enam ei tooda. Film jälgib noorte olelusvõitlust sügisest kevadeni.

Esimeste filmide seas on veel Maria Kiviranna ja Robi Uppini film «Mängur», mis jutustab maarjamaa tuntuimast «youtuberist» HD-Tanelist ning katsub mõista ja vaataja jaoks avada fenomeni tagamaad. Mati Põldre film «Terapeut» on trubaduurist Olavi Kõrrest, kes õpetab Pärnu toimetulekukoolis erivajadustega lastele muusikat. Ave ja Antti Häkli dokumentaalfilm «Suurlinna biit» viib vaataja Londonisse, kus särav ja ambitsioonikas muusik Liis Hirvoja pingutab, et suurlinnas läbi lüüa. Kokku jõuab eetrisse 12 uut filmi.

7. jaanuari õhtul linastub ETVs Ameerika režissööri David Donnelly dokumentaalfilm «Maestro» maailmakuulsa dirigendi Paavo Järvi tegemistest kahe aasta jooksul. Võttegrupp saadab teda Pariisis, Berliinis, Tokios ja New Yorgis, Tallinnas ja Pärnus, näidates säravaid kontserte, emotsioone ja igapäevast ränka tööd, mida pole lihtne eraeluga kokku sobitada. Maestro kõrval saavad sõna solistid, kellega Paavo Järvi sagedasti koos esineb: Hilary Hahn, Lang Lang, Joshua Bell ja Pekka Kuusisto. Nende pilgu kaudu avaneb muusika kui universaalse keele vägi.

Neljapäevaõhtuste muusikadokumentaalfilmide reas on eetrikorda ootamas portreefilm uuema põlvkonna organistist Camerun Carpenterist, kelle suhet oma instrumenti peetakse revolutsiooniliseks. Samuti liigutav filmilugu pimedast jaapani pianistist Nobuyuki Tsujiist, kes 21-aastaselt võitis Van Cliburni nimelise pianistide konkursi, ning kelle hilisem edu maailma kuulsaimatel lavadel kõnelevad ande ja pühendumise kõikevõitvast jõust. Veel on oodata kaht filmi muusikalistest perekondadest – Wallfischidest ja muusika väest, mis aitas üle elada Auschwichi koledused, ning Panufnikutest – Ühendkuningriikidesse emigreerunud poola heliloojast Andrzej Panufnikust ja tema pojast DJ Jemist, kes läheb Poola isa juuri otsima.

Tiina Pargi saatesari «Reisile minuga» on ETV eetris uute osadega. Tuleval laupäeval saavad vaatajad osa Tambet Tuisu ja Manfred Vainokivi Jamaica elamustest.

Noorte teadussaade «Rakett69» stardib 9. jaanuaril. Kuuendat hooaega alustav sari on seekord dramaatilisem kui kunagi varem, sest nii palju kandidaate ei ole enne saatesse pürginud. Nii juhtubki, et osa kandidaate ei saagi kaamerate ette, kuid need, kes stuudiosse pääsevad, peavad aja peale lahendama ridamisi ülesandeid. Saatesse jõuab vaid 15 õnnelikku. Kes need tänavu on? Saatejuht on Aigar Vaigu, kohtunikud PhD Mart Noorma, PhD Riin Tamm ja PhD Heli Lukner.

Aasta muusikuks valitud helilooja Tõnu Kõrvitsa autorikontserti «Portree» näitab ETV 10. jaanuari pärastlõunal. Auhind anti üle Mustpeade majas Tallinna filharmoonia kontserdil, kus Tõnu Kõrvitsa muusikat esitavad Eesti filharmoonia kammerkoor ja Tallinna kammerorkester Kaspars Putninši dirigeerimisel ning solistid Kirsi Tilk (kitarr), Virgo Veldi (saksofon) ja Madis Metsamart (vibrafon).

Alates 26. jaanuarist jõuab saade «Vabariigi kodanikud» Aarne Rannamäe juhtimisel eetrisse uues vormis. Otse-eetris hakkab väitlema kaks oponenti ja oma sõna ütleb sekka stuudiopublik.

Veebruaris tähistab ETV koos Tallinna Linnateatriga teatri 50. sünnipäeva. Kohtumiste sari «Kontakt» toob publiku ette teatri pikaaegse peanäitejuhi Elmo Nüganeni ning juubeliks jõuab ekraanile Diana Leesalu müstifikatsioon Laia tänava teatrimajade elanikest.

Oodatud muusikakonkurss Eesti Laul kasvab tänavu suuremaks kui kunagi varem – lõppvõistlus korraldatakse Saku Suurhallis. Poolfinaale näeb ETVs 13. ja 20. veebruaril, finaalkontsert toimub 5. märtsil.

Märts toob ETV eetrisse populaarse «Klassikatähtede» saate Marko Reikopi juhtimisel. Saatesarja pingeline ja arvuka osavõtuga eelvoor toimus detsembris ja televaatajate ees võistleb kaheksa noort muusikut, kelle artistlikkus, tehnilised oskused ning kohanemisvõime tele-eetri viies saatevoorus proovile pannakse.

«Ajujahi» konkursile esitati tänavu 301 äriideed ja ETV saatesarjas, mis algab 7. aprillil, selgub parimatest parim. Saadet juhib tänavu Kristo Elias.

Uued sarjad «Elu parim aeg» ja «Poldark» ning inspektor Morse´i värsked osad

Kevadhooajal on ETV ekraanil nii uusi kui ka juba vaatajate poolt armastatud draamasarju. Alates teisipäevast, 5. jaanuarist jõuab ETV vaatajateni uus Austraalia suhtesari «Elu parim aeg». Suurepäraste näitlejatega ja publikumenu nautinud draamasari jälgib ühe suure pere ja sõpruskonna elu ning küsib, mis see ikkagi on, mis meid õnnelikuks teeb. Sarja loojate paar on ka ETVs jooksnud draamasarja «Meie salajane elu» valmimise taga.

Briti stiilse krimisarja «Noor inspektor Morse» ülivärske kolmas hooaeg on ETV eetris laupäeviti alates 23. jaanuarist.

Märtsis algab ETVs BBC hittsari «Poldark». Winston Grahami romaanide järgi valminud Briti ajastudraama tegevustik hargneb 18. sajandi Inglismaal. Avaosas naaseb nimitegelane Ameerika iseseisvussõjast, kuid leiab eest lagunenud kodumaja ja isa haua ning saab kuulda, et tema armastatu on abiellumas teisega.

Hea valik reedeõhtuseid filme

Reede õhtuti näitab ETV mängufilme, kevadhooaja valik on nostalgiline ja tagasivaatav. Kirjandusteostega flirdivad vallatu «Gemma Bovery» (2014) ja «Leedi Chatterley armuke» (Lady Chatterley’s Lover, 2015). Eluloofilmidest on ekraanil Leni Riefenstahli ja Luis Trenkeri pingelisi suhteid avav draama «Trenker ja Riefenstahl» (2015) ja pehme nuku leiutanud Käthe Kruse elulugu «A Doll to Treasure» (2015). Romantikat jagub ka Alan Rickmani ekraniseeringusse «Väike kaos» (A Little Chaos, 2014), milles Kate Winslet ja Matthias Schoenaerts armuvad kahe andeka maastikuarhitekti rollis Louis XIV’le Versailles’ lossi seninägematut aeda kavandades.

ETV2 kevad tuleb värske ja põnev

Alates 12. jaanuarist juhib Mihkel Kärmas televaatajad seiklema Mehhikosse saatesarjas «Kadunud tsivilisatsiooni jälgedel». Umbes 4000 aastat tagasi tekkis Kesk-Ameerikas tsivilisatsioon, mis ei tundnud ratast ega kasutanud metalli, aga rajas suurejoonelisi astmikpüramiidide linnu; tegi edusamme matemaatikas ja koostas erakordselt täpse kalendri, kuid tõi samal ajal veriseid inimohvreid. Keegi ei tea, kust maiad täpselt tulid ja miks varises nende impeerium. Sukelduja, allveefotograaf ja arheoloog Rait Kütt valmistub ekspeditsiooniks 12 000 kilomeetri kaugusele Mehhikosse, kus tema ja kaastöölised leidsid džunglist maiade seni kaardistamata püramiide.

Saatesari «Ööülikooli rännakud» algab taas ja viib uitama mööda imelist Eestimaad. Peatutakse huvitavate inimeste juures, kes suudavad sõnastada olulisi teemasid ja jagada oma mõtteid. Sel aastal räägitakse Ülo Vooglaiuga hariduse alustõdedest, tekstiilikunstnik Anu Raud juurdleb juurte üle, japanoloog Alari Allik avab eestluse zen-praktikate kaudu. 12. jaanuaril eetrisse jõudva saatesarja autor on Jaan Tootsen.

Indrek Treufeldi saatesari «Uhutud mõistus» läheb ETV2 eetrisse kevadel, analüüsides massikommunikatsiooni ja propagandaga seotud nähtusi ja mõisteid, nagu näiteks narratiiv, mälu ja saladused.

ETV2 kolmapäevaõhtud on maailma kino päralt ning jaanuar toob kolm teleesilinastust, neist kaks tähelepanuväärsemat, «Elujanu» ja «Whiplash», on pärjatud näitleja-Oscaritega. Matthew McConaugheyle ja Jared Letole parima meespeaosatäitja ja parima meeskõrvalosatäitja tiitli toonud draama «Elujanu» (Dallas Buyers Club, 2013) jutustab tõsielul põhineva loo Texase rodeokauboist, kellest saab pärast HIV diagnoosi ja 30-päevase elulootuse andmist põrandaalune ravimivahendaja, et tuua Ameerikasse seal keelatud vähiravimid. J.K. Simmonsile kõrvalosa-Oscari ja Kuldgloobuse toonud «Whiplash» (2014) kompab andekuse ja võimete piire konkurentsitihedas džässmuusikute maailmas.

Veebruaris on ETV2 kunstilainel – esmaspäeva hilisõhtuti näeb värvikat dokumentaalfilmide valikut kunstnikest. Hugues Nancy on pannud kokku köitva ja suurejoonelise portreefilmi Pablo Picassost «Picasso, the Legacy», mis avab tema elust ka kõige salajasemad sopid. «Cutie and the Boxer» on Zachary Heinzerlingi film New Yorgis resideeruvast abielupaarist - avangardi ikoonist Ushio Shinoaharast ja tema naisest Norikost, kes on graafiline disainer. 2014. aastal Oscarile nomineeritud dokumentaalfilm on intiimne ja võimas kaemus elust ja kunstist ning kunstnike elust.

Veebruaris stardib ETV2s ka põneva ja rohkesti auhindu pälvinud USA poliitdraama «Kaardimaja» uus hooaeg, mis jälgib Kevin Spacey kehastatud peategelast presidenditoolil.

ETV2 käib kaasas kultuurisündmustega – koostöös DocPoint Tallinnaga näeb jaanuari lõpus valikut dokumentaalfilme armastusest. Tartu Maailmafilm toob märtsis oma festivalide filmiparemiku ETV2 ekraanile; märtsis on ekraanil ka hispaania mängufilmid. Mais tähistatakse temaatiliste dokumentaalfilmidega rahvusvahelist keskkonnakuud.

ETV2 lasteprogrammist leiab mitu uut animasarja - «Zorro seiklused», mujal juba menu saavutanud «Džungliässad» ja «Zack & Quack». Oma kohale jäävad lemmiksarjad «Põrsas Peppa», «Saara ja Part», «Väike printsess», «Oktonaudid» jpt. Nädalavahetusel linastub Norra seiklussari «Kolmik Odini kulla jahil» ja valik kaasaegseid lastefilme. Samuti tulevad taas ekraanile hittlavastused «Buratino tegutseb jälle» ning Hunt Kriimsilma lood. Pühapäeva õhtuti tutvustatakse lastele ka Eesti nuku- ja animafilmi kullafondi. Loomulikult on igal argipäeval eetris «Lastetuba» uudishimulikule ja lustlikule vaatajale.

Laste veebiportaal lastejaam.ee on avatud igal ajal ja igal pool, sealt saab kiiresti ligi eetris olnud lastesaadetele ja leiab muud põnevat.

Alanud olümpiaaasta spordiülekanded

Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus toob alanud olümpiaaastal ETV ja ETV2 ekraanile rohkem kui 660 tundi spordiülekandeid ja -uudiseid. Lisaks 300 tundi spordisündmusi vene keeles ETV+ kanalil. Kesksel kohal on XXXI suveolümpiamängud Rio de Janeiros ning jalgpalli Euroopa Meistrivõistlused, mida vahendavad kõik kolm ERRi telekanalit. 

Esimese saatesarjana alustas uut talvehooaega «Suusaajakiri», mille peamise teemana vahendab Lembitu Kuuse sündmusi ETV-Swedbanki suusasarjas, saatesarja esimene osa keskendus suusahooaja ettevalmistusele.

Eeloleval neljapäeval 7. jaanuaril tähistab malemaailm meie suurkuju Paul Kerese 100. sünniaastapäeva, kelle nime on rahvusvaheline maleföderatsioon andnud 2016. aastale. Samal õhtul jõuab eetrisse Kristjan Kalkuni ja Andrus Nilgi koostatud portreesaade «Suurmeistrid. Paul Keres». 

Kogu maailmas ainulaadne koolinoorte võistlussari «TV 10 olümpiastarti» jätkub 45. hooajaga. Sarja teisest etapist valmiv saade jõuab eetrisse jaanuarikuu viimasel pühapäeval ning võistlussarja finaal peetakse juuni keskel Kadrioru staadionil.

Tehnikaspordisõpradele pakub ETV võimalust näha kõigi autoralli maailmameistrivõistluste 14 etapi kokkuvõtteid. WRC-sarjas alustavad Ott Tänak ja Raigo Mõlder uut hooaega DMACK World Rally Team koosseisus. Lisaks WRC2 sarjas ka Karl Kruuda-Martin Järveoja ning Sander Pärn-James Morgan. 

Eesti jalgpallikoondis alustab uut hooaega 6. jaanuaril Araabia Ühendemiraatides, kus vastaseks on Rootsi koondis. Läbi hooaja toob ETV vaatajateni kümme jalgpallikoondise mängu, neist kolm MM-valikmängu (sügisel) - Bosnia ja Hertsegovina, Kreeka ning Belgiaga. Samuti vahendab ERR Eesti korvpalli- ja võrkpalli rahvuskoondise EM-valikmänge. Korvpallikoondis peab septembris kokku kuus valikmängu ning võrkpallikoondis mängib septembris kaks EM-valikturniiri Tšehhi, Makedoonia ja Rumeeniaga.

Eesti jalgpalli meistrivõistluste Premium liiga uus hooaeg algab märtsis. Läbi hooaja on ETV eetris kokku 24 otseülekannet, meistrisarja mängud on eetris laupäeviti, algusega kell 15.50 ETVs. Suurt jalgpalli näeb kõigis kolmes rahvusringhäälingu telekanalis alates 10. juunist. Euroopa jalgpalli meistrivõistlustelt vahendab ERR kõigi 51 mängu otseülekanded koos kommentaaride ja mängueelse ning -järgse analüüsiga jalgpallistuudiost. 

Veel enne, kui Prantsusmaal selgub Euroopa jalgpallimeister ning Brasiilias alustatakse võitlust olümpiamedalite nimel, saavad televaatajad kaasa elada meie parimate kergejõustiklaste medalipüüdlustele Euroopa meistrivõistlustel Amsterdamist ning nädal hiljem ka Eesti kergejõustikumeistrivõistlustele Kadrioru staadionil. 

Augustis toimuvatest suveolümpiamängudest toodavad Rahvusringhäälingu kolm telekanalit kokku üle 300 tunni otseülekandeid. Olümpiastuudiod Tallinnas ja Rios võtavad kokku kõik võistluspäevad. Seekord ei kuulu ERRile olümpiamängude kergejõustikuprogrammi teleõigused, mille on omandanud Viasat Baltic ning mille telepilti Eesti territooriumil vahendab TV3. Eestlaste suurimad medalilootused on kettaheitja Gerd Kanteri kõrval kahtlemata seotud tõstmisega (Mart Seim), maadlusega (Epp Mäe ja Heiki Nabi), sõudmisega (paarisaeruline neljapaat) ning miks mitte ka purjetamise (Deniss Karpak, Ingrid Puusta ja Karl-Martin Rammo) ja vehklemisega. Ametlikult on Rio olümpia nimekirja kantud praeguse seisuga 18 Eesti sportlast. See number kahekordistub järgneva poole aasta jooksul. 

Rahvusvahelise vehklemisliidu otsusega on mainekas vehklemisturniir Tallinna Mõõk tänavu naiste epee maailma karikaetapp. ERR teeb eeloleval sügisel toimuvalt võistluselt otseülekanded nii individuaalturniirilt kui võistkonnavõistlusest.

Rahvusringhäälingu spordiülekanded on televisioonieetris HD-kvaliteedis. Ülaltoodud spordiülekannete loetelu ETV ekraanil ei ole lõplik, vaid täieneb jooksvalt. Paralleelselt teleülekannetega jõuab raadioeetri vahendusel 2016. aastal kuulajateni üle 400 tunni spordireportaaže ja -uudiseid. Samuti spordiuudiseid ERRi spordiportaalis, mille vahendusel saab teleülekandeid, saateid ja uudislugusid soovi korral otse- või järelvaadata. 

Tagasi üles