Video: Euroopa Kosmoseagentuur tahab ehitada Kuule esimese küla 2030. aastaks

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arvutijoonistus Kuu külast
Arvutijoonistus Kuu külast Foto: Youtube

Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) tahab ehitada 2030. aastaks Kuule esimese baasi, kus astronaudid ja teadlased elada ja töötada saaksid.

ESA juhtide teatel kannab see nime Moon Village (Kuu küla) ning selle ehitamiseks kasutatakse 3D printimistehnoloogiat, edastab news.com.au.

Enne astronaute saadetakse Kuule robotid, kes valmistavad pinnase inimasula rajamiseks ette ning ehitavad küla valmis.

Insenerid, arhitektid ja teadlased on välja pakkunud mitu kontseptsiooni, milline Kuu küla välja võiks näha.

Astronaudid saavad Kuu baasi kasutada uurimismissioonide star dipaigana, näiteks lendudeks Marsile, mis on USA kosmoseagentuuri NASA prioriteet.

Kosmoseteadlaste huvi Marsi vastu kasvas pärast seda, kui sai kinnitust, et Punasel planeedil on vett voolavas olekus.

ESA viis möödunud aasta lõpul Hollandis Noorwijki kosmoseuuringute teaduskeskuses läbi kahepäevase konverentsi teemal «Moon 2020 – 2030 – A New Era of Coordinated Human and Robotic Exploration». (Kuu 2020 – 2030 – Uus ajastu inimeste ja robotite kosmoseuuringutes).

NASA esindaja Kathy Laurini arvates on ESA plaan ehitada Kuule baas heaks hüppelauaks Marsi-lendudele.

«ESA prioriteet on Kuu, kust on võimalik lennata Marssi uurima. Kuu küla on geniaalne plaan, mis on reaalselt teostatav,» teatas NASA esindaja.

 ESA on katsetanud alates 2013. aastast Maal Kuu pinnast meenutavatel aladel eluhoonete ehitamise võtteid ning leiti, et Kuul kaitsevad inimesi kosmilise kiirguse eest kõige paremini ümarad kuplikujulised hooned.

Kuu küla projekti juhi Laurent Pambaguiani teatel saab lisaks Maale ka Kuul kasutada 3D printimistehnoloogiat.

ESA teatel kasvatab Kuule inimasustuse rajamine võimalust leida maavälist elu ning avastada kosmosest seniteadmatut.

Inimkond on unistanud kosmoselendudest tuhandeid aastaid, kuid vaid vähem kui sajand on neid reaalselt suudetud ellu viia.

Tagasi üles