Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Vanemuises jõuab lavale “Vihmamees”

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Andris Tammela
Copy
Teater Vanemuine.
Teater Vanemuine. Foto: Ove Maidla.

Eeloleval laupäeval, 20. novembril esietendub Vanemuise väikeses majas Dan Gordoni näidend “Vihmamees”.

“Vihmamees” on tuntud neli Oscarit võitnud samanimelise filmi (1988) järgi, milles kehastasid peaosi Dustin Hoffmann ja Tom Cruise. Filmistsenaariumi autorid on Ronald Bass ja Barry Morrow, stsenaarium põhineb Barry Morrow’ jutustusel. Teatrilavale jõudis “Vihmamees” 2008. aastal Londoni West Endi Apollo teatris. Esmalavastuses mängis menukalt üht peaosadest filmistaar Josh Hartnett. Dan Gordoni näidendiversioon on lavale jõudnud ka Austraalias ja Iisraelis.

Vanemuise lavastusmeeskonda kuuluvad tõlkija Peeter Sauter, lavastaja Georg Malvius Rootsist, kunstnik Ellen Cairns Šotimaalt, valguskujundaja Andres Sarv, helilooja Siim Randla ning näitlejad Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Ragne Pekarev, Marika Barabanštšikova, Robert Annus ja Margus Jaanovits.

“Georg Malvius on juba mõnda aega väljendanud soovi tuua Vanemuises lavale draamalavastus. “Vihmamehe” idee tundus teistest vettpidavam,” rääkis Vanemuise draamajuht Sven Karja. “See on erakordselt inimlik, paeluv ja lihtsalt väga ilus lugu. Ja teine pluss on muidugi näitlejatele loodud võimalus oma rollides tõeliselt särada.”

Lavastuses näeb enesekeskne ärimees Charlie Babbit oma isa surmas ja sellega kaasnevas soliidses pärandis eelkõige päästerõngast oma makseraskustele. Ootamatult selgub, et isa pärandas kogu raha hoopis teisele pojale, Charlie vennale, kelle olemasolu on viimasele olnud peaaegu et saladuseks. Veelgi suurem ootamatus seisneb aga asjaolus, et vend Raymond pole üheski mõttes tavaline inimene: tegu on autistiga, kelle aju suudab salvestada keerulisi tekste ja numbrikombinatsioone, olles samas abitu kõige lihtsamates igapäevatoimingutes. Algab kahe venna vaevaline, ühtaegu naljakas, nukker ja liigutav teekond teineteiseni.

“Vihmamehe” nimitegelasel Raymondil on teadaolev reaalne prototüüp, kogu elu USAs Salt Lake Citys elanud ja hiljuti meie hulgast lahkunud Kim Peek.

“See lugu räägib muidugi ka Raymondist ehk Vihmamehest, aga tegelikult on meie lavastus isegi rohkem Charlie’st – sellest, kuidas ta muutub esimesest hetkest, mil me teda laval näeme, kuni viimase hetkeni, mil ta lubab endal lõpuks tundeid ja inimlikkust välja näidata,” nentis lavastaja Georg Malvius. “See näidend räägib sellest, mis juhtub meiega, kui kohtame kedagi, kellel on teistsugune nahavärv, teine religioon, teistsugune seksuaalsus, kes on teistsugusena sündinud. See on minu jaoks lavastuse tuum.”
 

Märksõnad

Tagasi üles