Soome geoloogiliste uuringute keskuse (GTK) geoloogid leidsid Joutsa-Leivonmäki piirkonnast kulda ja seoses sellega käivitati ulatuslik uuring.
Soome geoloogid leidsid kulda
Geoloogide teatel avastati kuld maastiku kaardistamise projekti käigus, edastab Yle.
Uuring näitas, et kulda sisaldavad kivikamakad murdusid kaua aega tagasi mandrijää tõttu suurest kaljust.
«Leitud kivikamakad on üsna nurgelised ja suured, see lubab oletada, et nad ei liikunud pikka maad. Piirkonna jää liikumise ajalugu arvese võttes võivad need kulda sisaldavad kivid olla pärit umbes ühe kilomeetri raadiusest,» teatas GTK geoloog Perttu Mikkola.
Kividest avastatud kulla kogus ei ole väga suur, kuid kulda on ikkagi niipalju, et selle tõttu käivitati uuringud. Oletatakse, et kaljusel alal võib veel kulda leiduda.
Kullaala uuritakse magnetomeetri abil, mis annab pildi, millised on kaljus olevad kivimikihid. Juba varasemast on teada, et kulda võib olla just neis paikades, kus üks kivim läheb üle teiseks.
Uuritav ala asub Leivonmäki looduskaitseala lähedases Kivisuo külas.
Geoloogide sõnul on selge, et seal on kulda, kuid kui palju, selle peaks paljastama uuring.
«Me ei tea veel kui palju kulda on ja kas seal tasuks seda kaevandada. Samas oleme veendunud, et uuringud tasuvad end ära,» arvas Perttu Mikkola.
Geoloogide sõnul on nad seni uuringuid teinud maaomaniku loal, kuid edaspidiste uuringute jaoks on vaja riiklikku väärismetalli otsimise luba, mille saamine võib aega võtta üks aasta.
Mikkola arvates saaks kullakaevandamise käivitada 2035. aastal.