Kender ja co nõudsid Toompeal narkosurmade vähendamist

Janar Ala
, kultuuritoimetuse toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Täna kell 15 avaldasid mitmed Eesti mainekaimad hiphop-artistid, kirjanikud, ühiskonnategelased ja poliitikud Tallinnas Lossi platsil riigikogu ees meelt.

«Me ei nõua palju, kõigi kanepikuritegude totaalset amnestiat ja konkreetseid samme fentanüülitragöödia lõpetamiseks,» ütles meeleavalduse üks eestvedajaid Kaur Kender. «Kuus räpparit, kuus lugu. Live. Ja kõned.»

Üles astusid Genka, Ice, Okym, Reket, Beebilõust ja Vana Yoss. Kõnedega esinesid Hardo Pajula, Lisette Kampus, Olavi Ruitlane, Eerik Kross, Yoko Alender, Jürgen Rooste ja mitmed teised.

Samuti on algatatud petitsioon. Kollektiivses pöördumises riigikogule seisab: «Palume muuta Eesti noori hävitava narkopoliitika aluseid. Eesti narkosuremus elaniku kohta on kümnetes kordades kõrgem kui Euroopas.»

Selleks näevad petitsiooni algatajad ette:

• dekriminaliseerida kanepi kasutamine ja kasvatamine oma tarbeks alates 01.01.2016, kehtestada kanepi müügi riiklik regulatsioon ja kontroll;

• anda viivitamatult amnestia kõigile kanepiga seotud süütegude eest süüdimõistetud isikutele;

• kehtestada viivitamatult moratoorium kõigile kanepiga seotud süütegude menetlemisele;

• töötada välja, võtta vastu ja viia ellu strateegia, mis on suunatud Eestis narkosurmade vähendamisele ja narkosõltlaste elu muutmisele inimväärsemaks;

• töötada välja ja rakendada fentanüülisõltuvuse vastaseid meetmeid, nt heroiini asendusteraapia ja süstimistoad 01.01.2016 (NB! See puudutab kümneid tuhandeid Eesti noori, kes muidu on määratud surma).

«Peame kanepidebati pöörama ümber. Selle asemel, et küsida miks peaks kanep olema legaalne, tuleks küsida, miks kanep ei ole legaalne? Vastuargumente jääb vähemaks ja nii meie argument võidab. Teeme selle ära,» rääkis kodanikuühiskonna aktivist Lisette Kampus.

Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross ütles, et kui rääkida narkopoliitikast Eestis, tundub talle, et eestlased ja eesti poliitikud ei tegutse ega ka mõtle. «Mul pole täna vastuseid sellele, kuidas lõpetada fentanüülisurmad ja jõuda mõistliku kanepipoliitikani, aga kavatsen selles osas ettepanekuid teha ja kaasa lüüa.»

«Rahvaesindajad peavad tulema välja uute lahendustega. Kui näiteks liiklussurmade ja enesetappude osas oleme edenenud aastate jooksul, siis narkosurmade osas on täpselt vastupidi. See, et meie narkopoliitika töötab, on haige jutt,» rääkis Kross.

Genka, Reketi, Ice'i, Okymi, Vana Yossi ja Beebilõusta loole «Laske elada, raisk!» filmitakse üritusel ka video.

Kuula lugu siit!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles