E, 4.12.2023

Ugalas esietendub «Grace ja Glorie»

Tea Raidsalu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ugalas esietendub Tom Ziegleri «Grace ja Glorie». Pildil  Leila Säälik (Grace) ja Kadri Lepp (Gloria) esimeses saaliproovis.
Ugalas esietendub Tom Ziegleri «Grace ja Glorie». Pildil Leila Säälik (Grace) ja Kadri Lepp (Gloria) esimeses saaliproovis. Foto: Elmo Riig / Sakala

Laupäeval, 30. oktoobril leiab Ugala teatri väikeses saalis aset ameerika näitekirjaniku Tom Ziegleri "Grace ja Glorie" esietendus.

Maailmas korduvalt lavastatud südantliigutavat lugu on kõikjal saatnud publikumenu.

Lavastaja Indrek Sammuli sõnul on tegemist elulise looga, mis peaks ka Eesti inimesi puudutama. "Ziegleri näidendis jääb kõlama, et oluline pole see, kui kaua keegi meist elab, vaid see, kuidas me elame," ütles Sammul. "Nii nagu selles lavastuses, on ka elus sageli tunne, et meie ees suletakse uksed ja aknad ning puudub väljapääs. Neil raskeil hetkedel ei pruugi me isegi aru saada, kui meile avatakse uus aken ja selleks võib olla tegelikult ka inimene meie kõrval, kes ulatab käe," rääkis lavastaja.

Kahe naise elu hargneb lahti ühes vanas mägimajas Virginia osariigis Blue Ridge mäeahelikus Ameerikas. 90-aastasele vanaprouale Grace Stiles'ile, keda arstid enam aidata ei suuda, saadetakse Hospiitsi poolt hooldajaks Harvardi ülikooli haridusega linnast pärit Gloria Whitmore.
Hospiits tähendab inimväärset elu surmani, tööd elavate inimestega. Omal kombel on näidendi mõlemad naised Grace ja Glorie väljapääsuks teineteisele.

Indrek Sammuli sõnul on Ugala teatril hea meel tervitada laval taas paar aastat teatrist eemal olnud Leila Säälikut (Grace). Gloriat mängib Kadri Lepp.

Grace: "...Ma tahan öelda, et kõik siin maailmas on, tead küll, omavahel ühenduses. Nagu kampsuni silmused. Ükshaaval võttes pole neis midagi erilist, aga kui üks silmus katki teha, hargneb kogu kampsun üles. Nii, ma küll ei tea, mis mu elu mõte oli, aga ma olen kindel, et Jumal saatis mu siia maa peale kindla põhjusega. Isegi kui minu ülesanne oli olla nagu üks silmus keset kampsunit, kes hoiab ühe käega eelmisest ja teise käega järgmisest silmusest kinni. Kui mind ka ainult selle jaoks siia saadeti, siis pidi see olema tähtis. Ja nii olen ka mina tähtis. Ma arvan, et seda ootab Jumal meilt kõigilt, kullake. Et hoiaksime kinni. Üksteisest ja sellest kaunist maast, mille Ta meile on andnud..."

Esmakordselt esitleti "Grace ja Glorie" näidendit 1990. aastal, lavale jõudis see off-Broadwayl Laura Pels teatris 1996.aastal. Selle tõlkis eesti keelde Maarja Aaloe-Laur.

LAVASTUS
Tom Ziegler "Grace ja Glorie".
Lavastaja: Indrek Sammul.
Kunstnik: Jaanus Laagriküll.
Muusikaline kujundus: Peeter Konovalov.
Osades: Leila Säälik ja Kadri Lepp.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles