N, 7.12.2023

«Mandariinide» jälgedes? Soome esitas Oscarile «Vehkleja»!

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Vehkleja» peaosas vehkleb Märt Avandi.
«Vehkleja» peaosas vehkleb Märt Avandi. Foto: Kaader filmist

Soomlased otsustasid võõrkeelse filmi Oscar kandidaadiks esitada Klaus Häröni lavastatud filmi «Vehkleja», mille peaosas on Eesti näitleja Märt Avandi.

Soome Oscari-žürii liikme sõnul leiab film traagilises ajastus optimismi, inimlikkust ja ilu, kirjutab Helsingin Sanomat.

«Vehklejas» mängivad lisaks Avandile Ursula Ratasepp, Hendrik Toompere, Jaak Prints, Kirill Käro, Lembit Ulfsak, Joonas Koff, Liisa Koppel, Ann-Lisett Rebane, Egert Kadastu, Elbe Reiter, Maria Klenskaja, Andres Lepik, Leida Rammo ja Tõnu Oja.

Filmi režissöör on Klaus Härö, stsenarist Anna Heinämaa, operaator Tuomo Hutri, kunstnik Jaagup Roomet, kostüümikunstnik Tiina Kaukanen, grimmikunstnik Tiina Leesik ning produtsendid Kaarle Aho, Kai Nordberg, Jörg Bundschuh ja Ivo Felt. Filmi eelarve oli 1,9 miljonit eurot.

«Vehkleja» räägib sellest, kuidas 1952. aastal saabub Haapsallu meistersportlane Endel ja asub tööle kohaliku kooli kehalise kasvatuse õpetajana. Õpilastega kontakti saavutamine on introvertsele mehele esiotsa raske. Lisaks on sõjajärgsete katkiste perekondade lapsed tema jaoks harjumatud kaaslased. Hoolimata kooli direktori vastuseisust õnnestub Endlil saada luba hakata lastele vehklemist õpetama. Pikapeale saab vehklemisest eneseväljendamise vahend lastele ja nende õpetajale, vastastikune teekond, mille käigus kosuvad ning tervenevad mõlemad osapooled. Lüüasaanud koolidirektor hakkab Endli minevikus sorima, et selgitada välja miks ikkagi on Nõukogude Liidu meistersportlane väikelinna tulnud.

«Vehkleja» põhineb osaliselt Eesti sportlase ja treeneri Endel Nelise (1925-1993) elulool.

88. Ameerika Filmiakadeemia auhindade ehk Oscarite gala toimub 2016. aasta 28. veebruaril Los Angeleses Dolby kontserdimajas.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles